Drzewo rośnie umiarkowanie silnie. Jest mało podatne na choroby. Bardzo wcześnie zaczyna regularnie i wyjątkowo obficie owocować. Rodzi średniej wielkości owoce, złotobrązowe z licznymi jasnymi przetchlinkami, o smacznym, bardzo soczystym, kwaskowatosłodkim miąższu.
Grusze azjatyckie są to mało jeszcze znane w Polsce owoce o egzotycznym wyglądzie. Różnie bywają nazywane, jednak w Europie i USA najczęściej określa się je nazwą Nashi, co w języku japońskim znaczy - grusza, a na naszym rynku dominuje nazwa JABŁKO-GRUSZKA, pewnie dlatego, że wyglądem przypominają jabłko, a miąższ wydaje się podobny do gruszkowego. Najbardziej cenione w Europie i USA są odmiany otrzymywane w Japonii, które wcześnie wchodzą w owocowanie, są bardzo plenne i mają średniej wielkości owoce. Z literatury i wstępnych badań wynika, że charakteryzują się podobną wytrzymałością na mróz, jak odmiany europejskie.
Dojrzałość zbiorcza: koniec września
Przechowywanie: 5–6 miesięcy
Pochodzenie: Japonia
Zapylacze: Shinseiki
1.Nowo posadzonym drzewkom wiosną przycinamy gałązki o 1/3 ich długości, w celu przywrócenia równowagi pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną oraz nadanie odpowiedniego kształtu koronie młodego drzewka. Drzewka sadzone jesienią przycinamy podczas pierwszej wiosny.
Drzewka są gotowe do posadzenia.


Witamy!
Panie Dariuszu, gleba dla gruszy Chojuro winna być głęboka, zasobna w składniki mineralne, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym 6,3-6,7.
Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Sadowniczy.pl
Witam,
Klapsa jest to dmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.
Podobnie jest z gruszą azjatycką, do owocowania potrzebuje zapylacza, np. Shinseiki.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
