Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki irysów

45 produkty

Irysy, czyli kosaćce to dość popularne byliny sadzone w polskich ogrodach od lat. Zabarwiając się na żółto lub fioletowo pięknie podkreślają przydomowe lub działkowe rabaty. Kompozycje stworzone z tych kwiatów świetnie pasują do stylu prowansalskiego, wiejskiego, ale nie ma reguły przy tworzenia różnobarwnych kombinacji roślinnych z ich udziałem. Irysy w ogrodzie równie dobrze wkomponują się także w zakątek z mniejszymi krzewami lub posadzone przy trawniku. Sprawdzą się w roli roślin obwódkowych, rabatowych, czy sielskich. Są docenianym i bardzo wiosennym akcentem w każdym ogrodzie. Ich barwne płatki będą świetnie współgrały z innymi, posadzonymi w ogrodzie kwiatami wiosennymi.

Czytaj więcej

Za co najbardziej polubisz irysy? Wiele osób zwraca uwagę na ich wyjątkowo fantazyjne kształty. Dużą uwagę zwracają tu również oryginalnie wywinięte płatki, które dźwięczą się na tle innych mało wymyślnych kwiatów. Te efektowne rośliny warto mieć chociażby w jednej ze stref ogrodu, by wzbogacić jego wygląd i nadać mu także nieco egzotycznego wydźwięku.

Okres kwitnienia irysów przypada na maj i czerwiec, a to oznacza, że świetnie sprawdzą się do uzupełnienia rabat kwiatowych letnich, z roślinami, które kwitną później. Pamiętaj, że irys to także świetny kwiat do tworzenia bukietów. Jako kwiat cięty może być wręczany na różne okazje i wspaniale je ubarwiać.

Irysy - uprawa, sadzenie i pielęgnacja kosaćców

Jednym z największych atutów kwiatów irysów jest to, że nie wykazują większych wymagań uprawowych. Dla zachowania wysokiego kwitnienia i pięknego wyglądu kwiatów wystarczy postarać się o dobre podłoże dla tych oryginalnie prezentujących się kwiatów. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by irysy mogły rosnąć na żyznej i przepuszczalnej glebie, najlepiej niezbyt wilgotnej i o odczynie obojętnym. Dobrze czują się także w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. W całkowitym cieniu mogą zahamować kwitnienie.

Uwaga, to ważne. Jeśli gleba, w której umieścisz kwiaty irysy sprawia wrażenie wilgotnej, podsyp takie stanowisko piaskiem oraz dodaj do niego nawozy organiczne. Wówczas irysy będą kwitły dużo lepiej i chętniej się rozrosną. Docenisz piękny widok takiej rabaty szczególnie późną wiosną.

Czy wiesz, że Choć teoretycznie irysy nie lubią stanowisk gliniastych to istnieją odmiany, które będą preferowały takie podłoże W glebie częściowo bagiennej warto posadzić chociażby kosaćce syberyjskie lub japońskie, bądź kosaćce żółte. Ich w miarę dobry wzrost na takim podłożu zapewnia fakt, że dobrze czują się w kwaśnej glebie.

Kiedy posadzić irysy do gruntu? Dodatkowe wskazówki, które warto znać! Irysy mogą stworzyć ciekawą, kwiecistą kompozycję na podwyższeniu lub na stoku. Podczas sadzenia cebul irysów nie należy umieszczać roślin zbyt głęboko, co mogłoby spowodować ich gnicie. Tuż po posadzeniu podlej sadzonkę i dokarm ją jakimkolwiek nawozem organicznym. Unikaj jednak stosowania mieszanek mineralnych z azotem. Tych ostatnich irysy po prostu nie tolerują.

Kiedy sadzić i przesadzać kosaćce? Zaleca się sadzić irysy mniej więcej na przełomie sierpnia i września. Pamiętaj jednak, by pominąć okres upałów. Sadzenie w wyznaczonym terminie umożliwi roślinom ukorzenienie się jeszcze przed nastaniem zimy! Kiedy przesadzać irysy? W jednym miejscu kosaćce będą dobrze rosły przez około 3-4 lat lub maksymalnie 5-7. Jeśli zadecydujesz o ich przesadzeniu to koniecznie zdecyduj się na to w połowie sierpnia. Rozmnażanie przeprowadź przez podział kłącza.

Kosaciec - gatunki i odmiany

Irysy to jedne z łatwiejszych kwiatów do krzyżowania. To dlatego co rusz powstają nowe, ciekawe odmiany, które można spotkać nie tylko w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, ale również w ogródkach działkowych. Rodzaj kosaciec (Iris) należy do rodziny kosaćcowatych i obejmuje ok. 200 gatunków. Nazwę botaniczną zaczerpnięto z języka greckiego, a oznacza po prostu tęczę co wiąże się z ich wielobarwnością kwiatów. I trudno się temu dziwić bowiem podczas kwitnienia kosaćce potrafią przybrać naprawdę różnorodne kolory.

Jednym z popularniejszych odmian cebulek irysa będzie jednak kosaciec żółty, którego cechą charakterystyczną jest dość intensywny rozrost. Kwiat zdobią duże, żółte płatki i piękne długie liście. Niekiedy osiągają one nawet 2 m. Irys żółty kwitnie jednak stosunkowo krótko bo raptem przez 2 tygodnie na przełomie maja oraz czerwca. Jest jednak mrozoodporny i dobrze rośnie na stanowisku kwaśnym, a także żyznym.

  • Kosaciec żółty to roślina, którą warto posadzić tuż przy oczku wodnym. Pięknie je ubarwi i nada mu kolorowego akcentu.
  • Przedstawicielem irysów cebulowych jest kosaciec żyłkowany, który może dorastać do około 20 cm wysokości, a kwitnie wiosną w marcu lub kwietniu. Kwiaty mogą mieć różne odcienie fioletów, ale zdarzają się też okazy żółte, jak i takie z plamkami na płatkach.
  • Kosaciec bródkowy należy zaliczyć do irysów kłączowych. Osiąga wysokość do około 10-20 cm wysokości w odmianie miniaturowej, bądź 70-90 cm w odmianach pośrednich. Kwitnie w maju, a jego kwiaty są duże i pełne. Brzegi płatków mogą być kontrastowo zabarwione.
  • Irys germanica to roślina, która świetnie komponuje się z innymi kwiatami rabatowymi. Jej charakterystyczne dwie grupy odmian Barbata Elatior i Barbata Media, kwitną od maja do czerwca. Odmiany wysokie nadają się na kwiat cięty, jednobarwne kwitnące kosaćce niemieckie pięknie ubarwiają różnorodne zakątki ogródka.
  • Irys syberyjski to kosaciec, który uwielbia stanowiska słoneczne i glebę o odczynie obojętnym i nieco wilgotną. Ten irys jest mrozoodporny i lubi otoczenie oczek wodnych i sadzawek, a kłącza rośliny najlepiej sadzić późnym latem lub jesienią.
  • Irys japoński ma bardzo charakterystyczne ciemnopurpurowe kwiaty, które rozwijają się w pierwszej połowie lata. Podobnie, jak poprzednik lubi stanowiska dość wilgotne lub porastać otoczenie oczek wodnych. Nie toleruje natomiast wapnia w glebie. Decydując się na irys japoński w ogrodzie na pewno warto pamiętać o odmianie Variegata z liśćmi w białe i szarozielone paski oraz winnopurpurowymi kwiatami czy Rose Queen z ciemnolawendoworóżowymi kwiatami.
  • Irys holenderski - inaczej miecznik holenderski, to roślina należąca do grupy kosaćców cebulowych. Jest łatwy w uprawie, ale do wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego i dobrze osłoniętego od wiatru. Może osiągać nawet 60 cm wysokości, a ogród przyozdobi kwiatami zabarwionymi na kolor niebieski, żółty, purpurowy, czy biały.

Irysy po przekwitnięciu - co robić z takimi kwiatami i inne cenne porady

Do głównych czynności pielęgnacyjnych irysów należy stałe i cykliczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz łodyg. Nie należy ponadto także dopuścić do zawiązywania się nasion. Warto ponadto pamiętać, by zdrowych liści nie ścinać jesienią, ale usuwać dopiero po przekwitnięciu, najlepiej zimą, bądź wiosną. Irysy poza przycinaniem warto ponadto także standardowo odchwaszczać i zasilać nawozem mineralnym. To właściwie tylko tyle, bo cebulki irysów same w sobie nie należą do roślin wybitnie wymagających.

Jak już wspomnieliśmy, pielęgnacja irysów nie jest skomplikowana, a jeśli wybierzemy odpowiednie stanowisko do wzrostu to nasze prace przy tego typu roślinach ograniczą się wyłącznie do odchwaszczania, przycinania, czy podlewania. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych kosaćców należy także podcinanie ich kwiatostanów i łodyg do 1/3 długości, najlepiej po przekwitnięciu tzn. późną jesienią. Warto także raz na mniej więcej 3-4 lata przesadzić irysy, by zachowały bujne kwitnięcie i ładny pokrój. Sprawdź, jakie prace w ogrodzie warto wykonać w kwietniu.

Irysy w ogrodzie - kompozycje, którymi warto się inspirować

Irysy świetnie sprawdzą się do stylizowania ogrodów o wiejskim charakterze. Ich uroda jest niepowtarzalna, a jednocześnie wspaniale podkreśla urok innych kwiatów o takim charakterze.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie je posadzić to koniecznie zarezerwuj dla nich miejsce tuż przy oczku wodnym, czy też na rabacie wypełnionej kwiatami o kontrastowym zabarwieniu płatków. Irysy świetnie wpasują się jako tło dla mniejszych traw, liliowców, czy chociażby iglaków. Są jednym z ulubionych akcentów na działkach z zadbanym trawnikiem, stając się tłem dla pięknego, zielonego dywanu. Sprawdź, jak irysy zaakcentują Twoją strefę w ogrodzie i spraw sobie niebiesko, żółty zakątek.

pixel