




C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Jeżówka purpurowa Sweet Sandia (C2)
Opis produktu
Jeżówka Sweet Sandia charakterystyka
Jest to urocza i niezwykle popularna bylina o dużych walorach dekoracyjnych. Sweet Sandia to nowa odmiana o atrakcyjnych dwukolorowych płatkach, wyglądających jak plaster arbuza. W środku są różowe, a z zewnątrz jasnozielone. Odmiana ta charakteryzuje się zwartym, wyprostowanym pokrojem do 60cm wysokości. Liście są szorstkie, sztywne i łukowato wygięte w kolorze ciemnozielonym. Łodygi są sztywne, szorstkie, pojawiają się na nich pojedyncze kwiatostany. Sweet Sandia zaczyna kwitnąć w czerwcu i pięknie prezentuje się aż do jesieni, licznie przyciągając owady zapylające.
Jeżówka uprawa i pielęgnacja
Bylina ta najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu, choć toleruje też półcień. Preferuje glebę żyzną, próchniczną i dość wilgotną. Nie znosi zastojów wody, więc aby korzenie zimą nie zgniły, warto zapewnić jej przepuszczalne stanowisko. Jeżówki są bardzo rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Jest to bylina mrozoodporna. Warto pamiętać, że po ok. 4atach uprawy kwitnie coraz słabiej, a karpa obumiera. Warto wówczas roślinę odmłodzić poprzez rozdzielenie jej na kilka części. Najlepiej taki zabieg wykonywać wiosną lub jesienią. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ze względu na rozległy system korzeniowy bylina ta nie lubi przesadzania.
Jeżówka Sweet Sandia zastosowanie
Można wykorzystać ją do nasadzeń na rabatach bylinowych. Jeżówki najlepiej prezentują się rosnąc w grupie. Świetnie sprawdzą się w ogrodach ziołowych czy naturalistycznych. Można ją sadzić w towarzystwie ostróżek, floksów, irysów, bodziszków lub krwawnic. Dobrze wygląda też z trawami ozdobnymi, takimi jak Red Baron, rozplenica japońska, śmiałek darniowy.
Poza zastosowaniem we florystyce i ogrodnictwie, znane są również właściwości lecznicze jeżówek. Wykorzystuje się ją jako panaceum na ból gardła, oparzenia i odmrożenia. Mają właściwości wspomagające odporność, stosowane są w przypadku przeziębienia. Ekstrakt z jeżówki jest wykorzystywany w leczeniu chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Ma również zastosowanie w kosmetyce.



Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
