C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Karczoch hiszpański
Opis produktu
W Polsce, uprawa karczochów jest rzadkością i zazwyczaj prowadzona jest przez amatorów. W Hiszpanii i Niemczech jest to bardziej popularne, ale i tam karczochy są uważane za warzywa rzadkie.
Karczoch hiszpański
Karczochy są rozmnażane z odrostów korzeniowych lub nasion. Na początku, siew jest prowadzony w ogrzanych pomieszczeniach, a dopiero wiosną sadzonki są przesadzane do tak zwanej uprawy zewnętrznej. Roślina ta wymaga przepuszczalnej i żyznej gleby oraz miejsca nasłonecznionego. Kwitnący karczoch hiszpański jest również wykorzystywany jako roślina ozdobna.
Karczoch hiszpański (Cynara cardunculus), nazywany również karczoch ostowy, to wieloletnia roślina o jadalnych pąkach kwiatostanowych (okrywach koszyczka i dnie kwiatowym), pochodząca z obszaru Morza Śródziemnego.
Pochodzenie
W Polsce to warzywo jest mało popularne, podczas gdy w południowych krajach Europy jest ono powszechnie spożywane. Jest to spowodowane trudnościami w uprawie, ponieważ polskie zimy są zbyt mroźne dla karczocha. Niemniej jednak, istnieją sposoby na jego uprawę w Polsce.
Roślina ta przypomina oset lub ostrożeń, i jak one, należy do rodziny astrowatych, tworzących kwiatostany koszyczki. To mięsiste okrywy koszyczków są jadalne po ugotowaniu lub uduszeniu. Karczochy są również roślinami ozdobnymi ze względu na ich ciekawe liście, duże kwiatostany i przyjemny zapach.
Wzrost karczocha
W pierwszym roku po zasianiu, karczoch tworzy szeroką przyziemną rozetę, złożoną z długich, silnie powcinanych liści. W drugim roku uprawy z rozety wyrasta gruby pęd kwiatostanowy, który w wyższej części się rozgałęzia na kilka bocznych kwiatostanów. Roślina wygląda bardzo imponująco. W ziemi znajdują się wieloletnie zgrubiałe korzenie, które zimują i z których co roku wyrastają nowe liście i kwiatostany. Rozmiary: przyziemna rozeta liściowa osiąga szerokość 1-1,5 m, liście mają długość 50-70 cm.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.