P9 - młody materiał roślinny sprzedawany w doniczce plastikowej o pojemności 0,5L do 1L
Lawenda wąskolistna Silver Mist
Opis produktu
Lawenda wąskolistna 'Silver Mist'
Lawenda wąskolistna 'Silver Mist' to półkrzewiasta roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z terenów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna oraz zielarska. Wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste w przekroju pędy, pokryte szarym kutnerem. Z czasem pędy drewnieją w dolnej części. Liście są pokryte srebrzystym kutnerem, równowąskie, lancetowate i silnie aromatyczne, ułożone naprzeciwlegle na pędach. W polskich warunkach klimatycznych krzew dorasta do około 40 cm wysokości i takiej samej szerokości. Kwiaty, w różnych odcieniach fioletu, są zebrane w nibyokółki, tworząc kwiatostany typu kłos. Kwitnienie lawendy wąskolistnej 'Silver Mist' przypada na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
Lawenda wąskolistna 'Silver Mist' - uprawa
Lawenda wąskolistna ma małe wymagania. Najlepsze gleby dla niej to lekkie, piaszczyste, żwirowo-gliniaste, z dobrym drenażem, przepuszczalne i bogate w wapń. Roślina toleruje umiarkowaną wilgotność i jest odporna na okresowe susze. Wymaga stanowiska z pełnym dostępem do światła i ciepła. Po kwitnieniu zaleca się skrócenie pędów w celu pobudzenia rośliny do ponownego kwitnienia. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, należy mocno ściąć pędy tuż nad ziemią. Na 1 m² sadzi się około 9 sztuk sadzonek. Po przekwitnięciu lawendę należy przyciąć, co pobudzi ją do ponownego zawiązania pąków kwiatowych.
Lawenda wąskolistna 'Silver Mist' - zastosowanie
Lawenda wąskolistna 'Silver Mist' przyciąga wiele kolorowych motyli i pożytecznych owadów, będąc rośliną miododajną. Znajduje wszechstronne zastosowanie w kompozycjach ogrodowych, na słonecznych rabatach, wzdłuż ścieżek, jako obwódka, a nawet jako niski pachnący żywopłot. Może być również elementem ogródka ziołowego lub być sadzona w pojemnikach na tarasach czy balkonach. Kwiaty, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, są wykorzystywane w zielarstwie, aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.