Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Marchew jadalna Dolanka późna 50g
Opis produktu
Marchew Dolanka
Odmiana późna. Korzeń lekko stożkowaty w kształcie, zaokrąglony na dole. Największe – dorodne egzemplarze dorastają nawet do 30 cm długości. Mają one intensywnie pomarańczową barwę, którą zawdzięczają karotenowi. Korzenie spichrzowe odmiany Dolanka są odporne na pękanie.
Marchew ceni się za jej walory smakowe oraz dużą zawartość beta-karotenu czyli prowitaminy A, która bardzo dobrze wpływa na narząd wzroku. Marchew zawiera także inne witaminy jak witaminy z grupy B, H, PP, E i K oraz minerały. Do najważniejszych należą: potas, fosfor, żelazo, wapń i magnez. Marchew możemy spożywać cały rok w postaci surowej, gotowanej lub w formie soku. Marchew jest również jednym z głównych składników włoszczyzny.
W maju i czerwcu warto wykonać przerywkę i wsiane nasiona pozostawić w rozstawie 20x20cm.
Marchew może uprawiać każdy. Ma ona małe wymagania cieplne i może być uprawiana w każdym zakątku naszego kraju. Dobrze rośnie w temperaturze od 5 do 35°C, ale najlepiej rośnie przy temperaturze od 15 do 21°C.
Przy zbyt wysokiej temperaturze korzenie marchwi będą dużo krótsze i grube, a przy zbyt niskich - będą cienkie i wydłużone.
Stanowisko dla marchwi winno być słoneczne, gdyż wpływa to na wyższą zawartość cukrów i karotenu.
Marchew wymaga gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, próchniczych i wilgotnych, o małej zawartości azotu oraz pH 6,0 - 6,8. Nie należy nawozić pól obornikiem, ani wapnować pola bezpośrednio przed siewem.
Dobrymi przedplonami są zboża, kukurydza, pory, kapusta, kalafior, kalarepa. Nie nadają się do uprawy marchwi stanowiska, gdzie wcześniej uprawiane były buraki, selery, kapusta brukselska, pietruszka, groch, fasola czy ziemniaki.
Norma wysiewu: 4-6 kg/1ha
Termin wysiewu: 2 dekada III-2 dekada IV
Rozstawa: 5x20 cm
Wegetacja: 100-110 dni
Termin zbioru: 1-2 dekada VI