Fasola szparagowa karłowa BASTA
Niewielkie, zwarte krzaczki fasoli szparagowej karłowej Basta w okresie plonowania są obsypane żółtymi, smukłymi, bardzo długimi strąkami. Odmiana ta charakteryzuje się doskonałym smakiem, a jej krótki okres wegetacji sprawia, że można uprawiać ją zarówno w gruncie, jak i pod osłonami, z przeznaczeniem na bardzo wczesny zbiór.
Silny pęd główny wytwarza liczne rozgałęzienia, roślina nie przybiera jednak pokroju rozłożystego. Pędy boczne są mocno skupione i tworzą małe liście, a strąki dojrzewają w ich najwyższych partiach.
Przeciętna wysokość przedstawicieli tej odmiany wynosi 60 cm.
Owoce: Żółte, wąskie strąki osiągają długość 14 cm i szerokość 0,8 cm. Mają owalny przekrój i równą, gładką powierzchnię, a ich ścianki są mięsiste i bardzo smaczne.
Zbiory przeprowadza się po ok. 68 dniach od siewu nasion. Najwcześniejszy termin dojrzewania strąków to lipiec, ich ostatni zbiór kończy się natomiast w sierpniu.
Fasola szparagowa należy do roślin ciepłolubnych. Stanowisko najlepiej jeśli będzie słoneczne, a podłoże żyzne i bogate w składniki pokarmowe. Nasiona fasoli szparagowej kiełkują w temperaturze 11'C, dlatego też fasolę wysiewamy dopiero na początku maja. Aby wydłużyć plon, fasole warto dosiewać kilka razy co dwa tygodnie.
Strąki fasoli odznaczają się wysoką wartością odżywczą i dietetyczną, są bogate w białko, witaminy (B1, K, PP, C, karoten), sole mineralne (wapnia, żelaza, fosforu), błonnik oraz zawierają trójterpeny o właściwościach bakteriobójczych, kwasy organiczne, alantoin, cholin, inozytol. Nasiona charakteryzuje duża ilość białka (ok. 20 g białka na 100 g nasion).
