Pietruszka korzeniowa Halblange Berlińska późna 5g
Korzeń pietruszki odznacza się wysoką zawartością witaminy C, prowitaminy A oraz minerałów: wapnia, magnezu, potasu i żelaza. Wywar z korzenia pietruszki stosowany jest na problemy z pęcherzem, prostatą i nerkami, gdyż ma właściwości moczopędne. Polecana do bezpośredniego spożycia, długiego przechowywania, mrożenia i suszenia. Wykształca długi korzeń, ostro zakończony o białej skórce. Miąższ jędrny, ścisły, białokremowy. Wysiew nasion wprost do gruntu w marcu-kwietniu, możliwy siew ozimy w listopadzie. Głębokość siewu 1-3cm, rozstawa międzyrzędami 20-30cm , w rzędzie co 10cm. Wymaga gleb głęboko uprawionych, żyznych, dostatecznie wilgotnych. Wrażliwa na niedobór wody. Nasiona ekologiczne wyprodukowane w oparciu o naturalne metody uprawy bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych. Hodowla odmian i cała produkcja nasienna prowadzona jest z wykorzystaniem tradycyjnych metod rozmnażania zgodnie z rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej ( WE ) nr 834/2007 i potwierdzona certyfikatem.
Termin wysiewu: IV-VI
Rozstawa: 30-40x3-4 cm
Wegetacja: 230 dni
Termin zbioru: VIII-X
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.
