Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trawy ozdobne niskie

60 produkty

Do gatunków traw ozdobnych niskich zaliczamy niskie miskanty, liriopy, kostrzewy, turzyce i hakanechloe. Charakteryzuje je niski wzrost – do ok. 60 cm wysokości, a większość z nich jest mrozoodporna, co za tym idzie – zimozielona. Zasadzenie ich na rabatach ogrodowych czy balkonie to pewność, że będą one pięknie zielone przez cały rok.

Czytaj więcej

Trawy ozdobne niskie

Wszystkie niskie trawy ozdobne lubią stale wilgotne podłoże, dobrze czują się osłonięte, w otoczeniu innych roślin. Preferują stanowiska ciepłe, choć dobrze radzą sobie także w tych ocienionych. Nie wymagają one mocnego nawożenia. Wystarczającym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie zastosowanie raz w sezonie nawozów długodziałających, wieloskładnikowych, granulowanych.

Trawy ozdobne niskie należy przycinać. Najlepiej uszczykiwać lub obcinać zimozielone pędy, a w przypadku hakanechloe - należy przyciąć ją tuż przy podłożu.

Wybierz stanowisko - trawy ozdobne niskie na słońce, do cienia i półcienia

Niskie trawy ozdobne zimozielone cieszą się dużym zainteresowaniem wśród architektów ogrodów i przestrzeni miejskich, a także właścicieli przydomowych ogrodów. Niezależnie od odmiany, są oryginalne, tworzą piękne kępy, wspaniale wyglądają na skalniakach, wysypanych kamykami czy grysem rabatach i w otoczeniu innych roślin. Tworząc własny ogród, również powinniśmy pomyśleć o ich posadzeniu - nie są zbyt wymagające, a mają charakter dekoracyjny przez cały rok.

Jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych niskich jest kostrzewa, nazywana także trawą niedźwiedzią. Ta trawa ozdobna jest niska - ma maksymalnie 15 cm wysokości, a jej gęste i zwarte pasma tworzą zielone poduszki. Często wykorzystywana jest także jako roślina zadarniająca, ponieważ nie przepuszcza chwastów. Występuje w wielu pięknych kolorach - zielonym, srebrnym, niebieskim czy brązowym.

Różne gatunki traw ozdobnych niskich sprawdzają się w naprawdę różnorodnych miejscach - to rośliny dość uniwersalne. Wiele gatunków sadzonek niskich traw ozdobnych świetnie radzi sobie na stanowiskach cienistych i półcienistych. Poniżej gatunki, uważane za najładniejsze trawy ozdobne.

Hakonechloa smukła

Ten gatunek niskiej trawy ozdobnej osiąga do 30 cm wysokości, a jej kępy złożone są z cienkich i długich łodyg ze zwisającymi, jasnożółtymi liśćmi. Sadzona w regularnych odstępach tworzy wrażenie pięknej, słonecznej kaskady. Jest łatwa w uprawie, choć rośnie powoli. Ma małe kwiaty, zakwita w lipcu i sierpniu. Hakonechloa smukła lubi półcieniste stanowiska, bo intensywne słońce może poparzyć jej liście. Podłoże powinno być wilgotne, przepuszczalne, próchniczne i żyzne.

Turzyca oszimska

Turzyca oszimska osiąga do 30 cm wysokości i wyróżniają ją ciemnozielone, długie liście w kremowe paski. Roślina lubi półcieniste i cieniste stanowiska, choć doskonale rośnie także na tych nasłonecznionych. Nie ma wielkich wymagań co do ziemi - wystarczy zwykłe, uniwersalne podłoże ogrodowe. Kwietnie w kwietniu, wtedy pojawiają się ozdobne kłosy. Doskonale sprawdzi się na skalniakach, rabatach ogrodowych i jako ozdoba pod drzewami.

Turzyca wiosenna

Trawa ozdobna niska z odmianą 'The Beatles', która osiąga ok. 20-30 cm wysokości. Łatwa w uprawie, świetnie rośnie na skalniakach, rabatach, pod drzewami, jak i w skrzyniach na tarasie. Ma ciemnozielone, wygięte liście, a na wiosnę zakwita żółtymi kwiatami. Lubi rosnąć w półcieniu lub na całkowicie zacienionych stanowiskach w wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Dobrze radzi sobie także z zanieczyszczeniami, np. na miejskich skwerach, przy ruchliwych drogach.

Turzyca japońska pstrolistna

Kolejna trawa ozdobna niska wieloletnia lubiąca zacienione stanowiska to turzyca japońska pstrolistna. Ma do 30 cm wysokości i charakterystyczne, ciemnozielone liście z kremowymi paskami. Zakwita na przełomie marca i kwietnia, a żółte kwiaty są osadzone na zielonych kłosach. Sprawdzi się w ogrodzie, to trawa dobra na taras i balkon.

Kostrzewa miotlasta 'Teddybear' - niedźwiedzie futro

Niska trawa, która tworzy wspaniałe, gęste, okrągłe kępy przypominające mięciutkie, ciemnozielone poduchy. Dorasta do 15 cm wysokości, jest małowymagająca i odporna na mróz i suszę.

Kostrzewa popielata (sina) 'Eisvogel'

Zimozielona niska trawa ozdobna o sztywnych, srebrzystoniebieskich liściach. Kostrzewa popielata 'Eisvogel' dorasta do ok. 20 cm i tworzy gęste kępy. W okresie kwitnienia - od maja do lipca - jest nieco wyższa - o ok. 10 cm.

Kostrzewa Gautieria

Podobnie, jak kostrzewa miotlasta 'Teddybear', Gautieria dorasta do 15 cm wysokości i tworzy półkoliste, gęste poduszki. Jest także bardzo wytrzymała, nie wymaga zbyt częstego podlewania, dobrze znosi suszę i mrozy. Ten rodzaj trawy dobrze sprawdzi się w ogrodzie.

Trawy ozdobne niskie - odmiany kwitnące na balkon, do donic i do ogrodu

Trawy ozdobne na balkon należy wybrać dokładnie tak samo, jak te, które wsadzamy do gruntu. Jeśli nasz balkon jest zacieniony przez większość dnia - powinniśmy wybrać okazy, które lubią cień. Jeśli z kolei jest tam sporo słońca, wybierzmy te, których intensywne promienie słoneczne nie spalą. Gdy chcemy, by stały na balkonie przez cały rok, także zimą, powinny być dodatkowo mrozoodporne.

Kostrzewa walezyjska 'Buddy Blue'

To w pełni mrozoodporna niska trawa ozdobna kwitnąca, która ma do 25 cm wysokości, a jej kępy rozrastają się do szerokości ok. 30 cm. Kostrzewa walezyjska 'Buddy Blue' lubi słoneczne stanowiska, umiarkowane podlewanie i powinna być posadzona w przepuszczalnej, suchej, w miarę uniwersalnej glebie. Jest wytrzymała na suszę i silne promienie słoneczne. Ma srebrzystoniebieskie liście, a na przełomie czerwca i lipca zakwita i pojawiają się słomkowe kwiaty.

Kostrzewa sina

Trawa ozdobna mająca do 30 cm wysokości z niebieskozielonymi liśćmi. Nie ma dużych wymagań. Z powodzeniem może być uprawiana w skrzynkach na balkonie - najlepiej w połączeniu z innymi gatunkami lub w grupie z innymi trawami.

Z czym łączyć trawy ozdobne? Rabata na trawy ozdobne niskie w Twoim ogrodzie

Trawy ozdobne niskie z powodzeniem można łączyć z innymi roślinami. Lubią one rosnąć w grupach. Na rabatach świetnie komponują się z krzewami i bylinami ozdobnymi, które mają żywe i intensywne barwy. Doskonałym towarzystwem dla traw ozdobnych niskich będą jeżówki, żurawki, rozchodniki czy brunery. Trawy będą kontrastowały wspaniale z każdą rośliną, która ma duże liście i kwiatostany w kontrastowych kolorach. Należy jedynie pamiętać, aby dobrać je pod kątem wymagań - byliny lubiące cień raczej nie będą dobrze rosły z trawami, które preferują mocne nasłonecznienie.

Trawy ozdobne niskie - pielęgnacja po zimie

Kiedy kończy się zima, trawy ozdobne najczęściej również potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Należy je przede wszystkim obserwować. Jeśli po zimie są zaschnięte, należy przyciąć je nisko przy ziemi, żeby mogły w ich miejsce pojawić się świeże pędy. Jeśli natomiast nie straciły swojej barwy i wyglądają dobrze, wystarczy jedynie przyciąć zaschnięte końcówki i wyczesać je z suchych źdźbeł.

pixel