Jagoda kamczacka Wojtek jest to średniowczesny, owocujący krzew, bardzo plenny i mało wymagający. Mrozoodporny. Roślina długowieczna, plonująca obficie bez przerwy 30-40 lat.
Wygląd: Kulisty krzew o dużej sile wzrostu, mocno rozgałęziony, dorastający do 170cm wysokości oraz 150cm szerokości.
Owoce: Jagody barwy granatowej, bardzo smaczne o wydłużonym kształcie w smaku podobne do borówki amerykańskiej lub jagody leśnej. Średnia masa owocu to 1g. Owoce bardzo smaczne, niezwykle aromatyczne, słodko-kwaśne i bardzo soczyste.
Dojrzałość zbiorcza: Odmiana średnio-wczesna, jagody tej odmiany dojrzewają w pierwszej połowie czerwca. Owocuje bardzo obficie, bo nawet do 5kg w uprawie amatorskiej. Możliwe jest przeprowadzić zbiór mechaniczny.
Zastosowanie: Może być stosowana jako owoc deserowy, jednak równie dobrze nadają sie na przetwory, soki, dżemy, konfitury, można je także suszyć i mrozić. Zawierają dużo witaminy C i A oraz żelazo, jod, miedź. Mają dobrą przydatność do transportu.
Wymagania: Roślina mało wymagająca. Wymaga gleb lekko kwaśnych piaszczysto-gliniastych, dobrze rośnie także na glebach obojętnych i zasadowych, wymaga stanowisk słonecznych lub lekko zacienionych. Mają średnią tendencję do osypywania się owoców. Gatunek wyjątkowo odporny na susze i mróz (do 45 C). Zaleca się aby obok siebie posadzić przynajmniej 2 sztuki roślin, zapewni to właściwe zapylenie rośliny.
Zapylacz: Zojka


Jagoda kamczacka jest odporna na mróz i wiosenne przymrozki.
Kwiaty i zawiązki znoszą przymrozki wiosenne do -8 st.
Aby jednak uzyskać wysokie zbiory musimy zadbać o utrzymanie właściwych warunków. Jagoda nie znosi konkurencji chwastów, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pod nasadzenia uwzględniające dokładne odchwaszczenie. W kolejnych latach również dbamy o odchwaszczanie plantacji, a także nawożenie.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Tak, jesienny okres nasadzeń trwa od października aż do końca listopada, a przy dobrej pogodzie nawet do grudnia czyli 2-3 miesiące. Krzewy i drzewa posadzone w tych terminach zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu.
Kolejnym korzystnie wpływającym czynnikiem jest wysoka wilgotność gleby, dzięki której rośliny nie są narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. W tych miesiącach równie ważne i korzystne dla roślin są: duża wilgotność powietrza i częste mgły.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak