Zestaw zawiera: substrat z trocinami przerośniętymi grzybnią boczniaka cytrynowego zapakowaną w foliowy worek.
Boczniak cytrynowy rośnie w kępach po kilkadziesiąt sztuk. Kapelusze są cienkie i kruche o wielkości od 2 do 5 centymetrów. Należy zbierać głównie grzyby młode i niezbyt duże ,kiedy ich barwa jest żółtozłocista.
Boczniaka cytrynowego można uprawiać na otwartym terenie od początku czerwca do końca lipca, natomiast w pomieszczeniach w dowolnym terminie. Smak jest lekko słodki, a miąższ bardzo soczysty.
Zawiera on także wiele właściwości leczniczych między innymi: obniża poziom cukru we krwi i reguluje poziom cholesterolu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie w gałkach ocznych, posiada substancje wykorzystywane w leczeniu chorób nowotworowych, wzmacnia odporność organizmu.
Uprawa: Wyciągnij substrat z foli i zanurz go w wodzie na 24 godziny (najlepiej użyć wiadra z wodą i ciężkim przedmiotem docisnąć substrat tak aby cały był zanurzony w wodzie), a następnie umieść go w pojemniku przykrywając od góry przezroczystym denkiem. Całość postaw w jasnym miejscu jednak nie narażając na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Temperatura, w której będzie prowadzona uprawa powinna utrzymywać się na poziomie 18ºC – 24ºC. Jeżeli po wyciągnięciu substratu zauważysz grzyby etap zanurzenia można pominąć. W fazie formowania i wzrostu grzybów konieczny jest dostęp świeżego powietrza oraz wysoka wilgotność. W tym celu wystarczy kilka razy dziennie zdjąć przezroczyste denko i na krótki czas pozostawić pudełko otwarte. Dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności można wewnętrzne ścianki pojemnika, w którym umieszczony jest substrat zwilżyć za pomocą np. spryskiwacza do podlewania roślin. Grzyby zbieramy kiedy brzeg kapelusza największych egzemplarzy zaczyna się wyprostowywać. Należy zbierać całą kępę. Wycięcie kilku owocników i pozostawienie innych spowoduje ich obumieranie. Po zakończeniu zbioru, który trwa około 2 tygodni substrat należy oczyścić z wszystkich obumarłych resztek, włożyć do plastikowego pojemnika i pozostawić na tzw "fazę spoczynku" trwającą 14-30 dni w wilgotnym i ciepłym miejscu. Pojemnik z zamkniętym przezroczystym denkiem będzie chronił substrat przed wysychaniem. Po zakończonej fazie spoczynku substrat należy ponownie zanurzyć w wodzie na 24 godziny. Taki cykl produkcyjny należy powtórzyć 2-3 razy przestrzegając w/w zasad.
