Rodzime gatunki drzew, takie jak dęby, buki, brzozy czy sosny, są nie tylko piękną ozdobą krajobrazu, ale i istotną częścią naszego ekosystemu. Dzięki sadzonkom z gruntu można stworzyć w ogrodzie przestrzeń przypominającą naturalny las, przyjazną dla ptaków i drobnych zwierząt. Polskie drzewa liściaste i iglaste mają zdolność oczyszczania powietrza, poprawiania jakości gleby oraz wspierania różnorodności biologicznej. Posadzenie ich w ogrodzie to prosty sposób na wprowadzenie harmonii natury do swojego otoczenia.
Buk pospolity Atropunicea Jeden z piękniejszych
Opis produktu
Duże drzewo o zaokrąglonej koronie i oryginalnym zabarwieniu liści. Osiąga 20 m wys. Liście ciemnoczerwone, błyszczące, jesienią przebarwiające się na pomarańczowożółto.
Stanowisko słoneczne. Ma duże wymagania siedliskowe. Lubi gleby żyzne i świeże, o stałym poziomie wód gruntowych. Doskonale znosi cięcie. Do wykorzystania w parkach i zieleńcach, w zestawieniach barwnych i jako szpalery.
Jest to jedno z najpiękniejszych drzew spotykanych w naszym kraju. Ze względu na swoje majestatyczne piękno powinien być sadzony w nasadzeniach krajobrazowych, leśnych, parkowych, a nawet w dużych ogrodach. Liczne odmiany ogrodowe umożliwiają tworzenie ciekawych kompozycji z wykorzystaniem tych roślin. Dobrze prezentuje się zarówno jako soliter jak również w grupach, dlatego może być stosowany jako drzewo do obsadzania ulic i alei. Jego tolerancyjność wobec cięcia oraz cienioznośność sprawia, że jest doskonały na żywopłot.
Średni przyrost roczny : 30 - 40cm.
Wymagania: Preferuje gleby wapienne, gliniaste do piaszczysto- gliniastych. Świetnie sobie radzi zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym. Mrozoodporny, ale późne przymrozki w okresie wiosennym mogą uszkodzić rozwijające się kwiaty i liście. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.
- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.