Truskawki są przepysznymi, letnimi owocami, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Pyszne, słodkie, uwielbiane przez dzieci jak i dorosłych. Prócz walorów smakowych, są bogactwem witamin. Są przede wszystkim lepszym źródłem witaminy C niżeli cytryny, w 100 gramach dojrzałej truskawki znajdziemy około 70 mg tej witaminy! Są tam także witaminyz grupy B oraz wiatamina A, żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez oraz mangan. A co więcej wiemy o truskawce?
Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Truskawka Ostara poziomkowa powtarza owocowanie FRIGO
Oszczędź kupując więcej
Zestaw truskawek FRIGO Kącik Dziecięcy
Opis produktu
Pochodzenie: Odmiana pochodząca z Holandii.
Roślina: Jest to średnio silnie rosnąca odmiana, o luźnym pokroju. Dwukrotnie plonuje wiosną, a następnie od lipca do końca jesieni.
Owoce: Owoce sercowate, dość miękkie, jasnoczerwone, błyszczące, atrakcyjne w wyglądzie. Miąższ w przekroju jasny, bardzo smaczny, aromatyczny, soczysty, w smaku przypominający poziomkę, w przekroju jasny.
Dojrzałość zbiorcza: powtarzająca owocowanie.
Zastosowanie: Odmiana wybitnie deserowa.
Mocne strony: Ze względu na łatwość w uprawie bardzo ceniona wśród amatorów.
Słabe strony: odmiana wrażliwa na choroby systemu korzeniowego. Owoce wrażliwe na szarą pleśń.
Jak prowadzić: truskawki pnące czy zwisające cechują się licznymi i długimi pędami, na których również rosną owoce, w przeciwieństwie do odmian "tradycyjnych", krótkopędowych. Aby uzyskać truskawki pnące (żadne truskawki nie będą się pieły samodzielnie, gdyż nie mają systemów czepnych jak np. winorośle) należy rozłogi regularnie zaplatać na pergolę, kratkę itp. Aby otrzymać truskawki wiszące - wystarczy posadzić sadzonki w donicy i nie obcinać pojawiających się pędów, pozwolić im swobodnie zwisać.
Frigo - jest to technologia produkcji sadzonek truskawek. Truskawki Frigo - czyli sadzonki w stanie bezlistnym przechowywane w chłodni, gdzie były przetrzymywane od momentu ich wykopania (kopanie odbywa się pod koniec jesieni lub na początku zimy, tuż po zakończeniu okresu wegetacji). Sadzonki, będące w stanie uśpienia przewożone są do sortowni, tam są czyszczone ze starych, pożółkłych liści, sortowane wg. średnicy (nadawana jest klasa -A+, A, B, B-...), zabezpieczane chemicznie przed szarą pleśnią i pakowane do skrzynek, a następnie są magazynowane w specjalnych komorach w temperaturze – 1,5°C do – 3°C aż do momentu wysyłki (często nawet ponad pół roku). Sadzonki przechowywane w takich warunkach, po ich wyjęciu z chłodni i posadzeniu do gleby rosną szybko i po ok. 5-6 tygodniach wydają pierwsze owoce - ok. 40-60% normatywnego zbioru.
Technologia Frigo daje producentom truskawek możliwość sterowania okresem dojrzewania owoców, dodatkowo owocują już w pierwszym roku po posadzeniu.
Stymulowanie okresem dojrzewania np.: jeżeli producent zaplanuje początek owocowania truskawek np. na początku lipca, powinien posadzić sadzonki Frigo (odmiana jest obojętna) w drugiej połowie maja , tzn. ok. 5-6 tyg. wcześniej. Pamiętajmy, że tryskawki już w kolejnym roku owocują zgodnie z terminem danej odmiany.
- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny
Opinie o produkcie:
Witam,
Jeżeli na balkonie mamy truskawki powtarzające owocowanie, jesienią po zakończeniu zbiorów należy przyciąć pędy, na których truskawki owocowały. Zabieg ten można też wykonać wczesną wiosną następnego roku. Pamiętajmy też, że truskawki na balkonie obficie owocują przez 2-3 lata uprawy. Potem warto rośliny wymienić na nowe.
Najlepszym sposobem na zimowanie truskawek pnących - zwisających, posadzonych w doniczkach, jest zadołowanie ich w gruncie. W ten sposób możemy zimować truskawki balkonowe, jeżeli posiadamy własny ogród. Całe doniczki wraz z rosnącymi w nich roślinami zakopujemy w ziemi, a od góry okrywamy delikatnie materiałem ściółkowym. Może być to ściółka z liści, słomy czy trocin.
Truskawki pnące - zwisające rosnące w doniczkach możemy też na zimę przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem, jednak koniecznie dość zimnych, gdzie temperatury zimą będą bliskie 0°C. Mogą być to piwnice czy strychy, ważne jednak aby pomieszczenie było widne, z dostępem światła oraz niezawilgocone.Po przeniesieniu truskawek do pomieszczeń delikatnie je podlewamy i potem przez całą zimę dbamy aby gleba w doniczkach była lekko wilgotna (ale nie mokra). Zazwyczaj wystarczy lekkie podlewanie raz na dwa tygodnie.
Wiosną rośliny hartujemy, najpierw wietrząc pomieszczenia, w których przechowywane są truskawki balkonowe, a potem wystawiając doniczki z truskawkami na zewnątrz na dzień i chowając je powrotem na noc. Na stałe na balkony i tarasy truskawki mogą wrócić gdy minie ryzyko nocnych przymrozków, czyli od drugiej połowy maja.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Zwalczanie pędraków w truskawkach należy rozpocząć jeszcze przed założeniem uprawy. Zaczynamy od ustalenia czy pędraki występują w naszej glebie. W miejscu, gdzie chcemy założyć grządki z truskawkami należy losowo w kilku miejscach wykopać po jednym szpadlu gleby, wbijając szpadel do głębokości 30 cm. Następnie ziemię się przegląda lub przesiewa i liczy znalezione pędraki. W uprawie truskawek jako próg zagrożenia, od którego należy rozpocząć zwalczanie pędraków, to jeden pędrak na 2 m² grządki.
Jeżeli stwierdziliśmy tyle lub więcej szkodników, należy przekopać glebę lub przeorać ją ostrymi narzędziami (pomocna może być glebogryzarka) w celu wydobycia larw chrząszczy na powierzchnię gleby, gdzie zginą od wysuszającego je słońca lub też wyjedzą je ptaki.
Warto też jako przedplon wysiać grykę, która zawiera szkodliwe dla pędraków taniny. Gdy gryka wyrośnie, przekopujemy ją z glebą jako nawóz zielony. Potem ponownie sprawdzamy liczebność pędraków w glebie.
Gdy stwierdzimy, że pędraki nadal występują, w ostateczności można zastosować jeden z chemicznych środków ochrony roślin.
Zwalczenie pędraków przed założeniem uprawy truskawki jest bardzo ważne, gdyż w późniejszym okresie, na truskawkach już rosnących, będzie to znacznie trudniejsze. Tym bardziej, jeśli w uprawie truskawek na działce chcemy uniknąć stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak