Maliny powtarzające owocowanie to odmiany malin, które owocują nie tylko raz w sezonie, ale kilka razy. Oznacza to, że po głównym zbiorze jagód, roślina będzie nadal wytwarzała kolejne owoce na tegorocznych pędach, a nawet na pędach przyszłorocznych.
Malina powtarzająca owocowanie
Maliny powtarzające owocowanie mają wiele zalet, w tym dłuższy czas zbiorów, większą ilość owoców i większą wartość użytkową. Jednak, aby uzyskać dobre plony, ważne jest odpowiednie nawożenie, podlewanie i pielęgnacja roślin.
Niektóre popularne odmiany malin powtarzających owocowanie to:
Polka
Polesie
Delniwa
Warto pamiętać, że maliny powtarzające owocowanie wymagają systematycznej pielęgnacji i odpowiedniej ochrony przed chorobami i szkodnikami.
Atrakcyjna deserowa odmiana powtarzająca owocowanie o bardzo dużych, niezwykle smacznych owocach, nadających się również na przetwory. Kwitnie w maju, owocuje VII-VIII. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcień.
Wymagania maliny
Uprawa: Lubi miejsca dobrze naświetlone, bez zastoisk mrozowych, gleby lekko kwaśne. Przy sadzeniu wiosennym podlewać rośliny wielokrotnie, przy jesiennym usypać kopczyk wokół rośliny. Wiosną zasilamy nawozami nawozami azotowymi w 2 dawkach: w maju i czerwcu. Po zbiorach przycinamy wszystkie pędy kilka centymetrów nad ziemią.
Kwitnienie: V
Dojrzałość zbiorcza: VII-VIII
Wysokość: 150 cm
Cięcie: X
Stanowisko: słoneczne, półcień
Jak ciąć maliny powtarzające ?
Cięcie malin powtarzających owocowanie jest ważne, aby zachować ich kształt, ograniczyć konkurencję między pędami oraz zapewnić dobre warunki rozwoju dla nowych pędów, które będą wydawać owoce w kolejnych sezonach. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak ciąć maliny powtarzające owocowanie:
Pierwsze przycinanie - wczesną wiosną, przed pojawieniem się nowych pędów, przycięcie pędów owocujących na wysokości około 30-40 cm od ziemi. Dzięki temu wyrównujemy i ograniczamy konkurencję między pędami oraz zapewniamy dobry start dla nowych pędów.
Cięcie letnie - podczas sezonu letniego warto regularnie usuwać suche, uszkodzone i chore pędy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na pozostałe pędy. W przypadku malin powtarzających owocowanie warto też ograniczać liczbę pędów, aby zapewnić odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych dla każdego z nich.
Cięcie jesienne - jesienią, po zakończeniu sezonu owocowania, usuwamy pędy owocujące oraz stare i chore pędy na głębokość około 5 cm poniżej ziemi. Pozostawiamy tylko silne, zdrowe pędy, które będą wytwarzać owoce w kolejnym sezonie.
Cięcie formujące - na początku sezonu wegetacyjnego, pojawieniu się nowych pędów, warto przyciąć je do wysokości około 15 cm nad ziemią. Dzięki temu nowe pędy będą rosły mocniej, a ich owoce będą lepiej wybarwione i większe.
Warto pamiętać, że cięcie malin powtarzających owocowanie jest ważne, ale należy je wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić rośliny i nie zredukować zbytnio liczby pędów owocujących w kolejnych sezonach.