Drzewo rośnie umiarkowanie silnie i tworzy kształtną koronę z wyraźnie dominującym przewodnikiem. Jest stosunkowo wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby grzybowe, łatwo jednak ulega chorobom wirusowym. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonując średnio obficie, ale corocznie. Daje duże lub bardzo duże owoce (zwykle przekraczają 10g), ciemnoczerwone, błyszczące, o chrząstkowym, słodkim i bardzo smacznym miąższu. Są one piękne, mało podatne na pękanie i dobrze znoszą transport. Odmiana ta zdobyła sobie miano ,,królowej czereśni" i cieszy się bardzo dużym uznaniem. Powstała w wyniku skrzyżowania czereśni Schneidera Późna x Rube.
Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca
Odmiana: późna
Pochodzenie: Niemcy
Zapylacze: Sam, Hedelfińska, Sylvia.
Rozstawa: 3-4m X 4-4,5m = ok. 556-834szt./ha
PIELĘGNACJA:Nowo posadzonym drzewkom wiosną przycinamy gałązki o 1/3 ich długości, w celu przywrócenia równowagi pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną oraz nadanie odpowiedniego kształtu koronie młodego drzewka. Drzewka sadzone jesienią przycinamy podczas pierwszej wiosny.


Proszę najlepiej w tej sprawie skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem: (29) 693 16 20 lub poprzez e-mail: biuro@sadowniczy.pl
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Najlepszą porą na przesadzenie starszego drzewa jest późna jesień lub wczesna wiosna. Drzewo powinno pozostać w uśpieniu. Nie jest polecane przesadzanie w trakcie wegetacji, gdyż następuje wówczas transpiracja przez liście i szybkie więdnięcie roślin. Przesadzanie mniejszych drzew jest łatwiejsze do wykonania. Wystarczy jedynie wykopać drzewo z bryłą korzeniową, starając się zachować korzenie wraz z glebą.
Aby ziemia nie wykruszała się podczas transportu, system korzeniowy można owinąć materiałem. Przesadzanie dużych drzew trzeba rozłożyć na dwa lata. W pierwszym roku, na wiosnę, wykopujemy wokół drzewa rowek na około 0,5 m głębokości i 20 cm szerokości. Odległość rowka od pnia uzależniamy od wielkości drzewa. Im starsze drzewo, tym w większej odległości od pnia kopiemy rowek. Orientacyjnie można przyjąć odległość 30-50 centymetrów od pnia.
Jeżeli podczas kopania pojawią się korzenie, przecinamy je sekatorem lub piłą. Wykopany rowek wypełniamy całkowicie ziemią liściową lub torfem z piaskiem. Tak przygotowane podłoże stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju korzeni. W ciągu roku w rowku rozwinie się cała masa drobnych korzeni. Bezpośrednio przed przesadzaniem drzewa trzeba mocno przyciąć koronę. Ułatwi to z jednej strony transport drzewa, a z drugiej zapewni lepsze przyjęcie po posadzeniu.
Po wykopaniu drzewa wiosną kolejnego roku staramy się uchronić przede wszystkim młode korzenie. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym kory, warto owinąć cały pień mocnym materiałem. Po przetransportowaniu drzewa na nowe miejsce sadzimy je na taką samą głębokość, na jakiej rosło poprzednio. Jedną z najważniejszych czynności w kolejnych tygodniach jest podlewanie ze względu na słabo jeszcze rozwinięty system korzeniowy. Często konieczne staje się także umocowanie drzewa do podpory, aby nie wywróciło się.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
