Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Majeranku

2020-01-15
Uprawa Majeranku

Majeranek to niskorosnąca roślina wywodząca się z rejonu śródziemnomorskiego, która potrafi posłużyć za piękną letnią ozdobę ogrodu - także w polskich warunkach klimatycznych. Jest to roślina o subtelnym kolorze, o cienkich szaro-zielonych liściach. Wczesnym latem majeranek przyozdobiony jest małymi, podobnymi do knotu świecy kwiatami które charakteryzują się paletą kolorów od lila do białego. Majeranek rośnie dobrze zarówno w gruncie jak i doniczkach. Śmiało można posadzić go w donicy na kuchennym oknie razem z pietruszką, bazylią i innymi letnimi ziolami czy warzywami. (GGK)

Majeranek - gleba, uprawa i pielęgnacja

Majeranek (nasiona majeranku kupisz także na Sadowniczy.pl!) powinno się sadzić wiosną, kiedy już nie ma zagrożenia przymrozkami. Jest to roślina wolnorosnąca, więc dobrym pomysłem jest rozpoczęcie uprawy majeranka od przesadzenia kępki roślin z innego miejsca. Gdzie posadzić majeranek? Dobrym miejscem jest strefa dobrze nasłoneczniona lub częściowo ocieniona z bogatą, dobrze zdrenowaną glebą o PH pomięczy 6,7 a 7,0. Nie powinno się także zapominać o dodaniu wolnorozpuszczającego się nawozu do gleby przed posadzeniem rośliny.

Majeranek osiąga rozmiary około 30cm. Należy przyciąć roślinę zanim zakwitnie i nawozić ją później zbalansowanym, płynnym nawozem.

W Polsce należy zacząć przycinanie późną wiosną lub w trakcie lata, by zimą móc przechowywac majeranek w doniczkach w pomieszczeniach zamkniętych. W przeciwnym wypadku należy majeranek wynieść z ogrodu już jesienią. Rozrośnięte kępy majeranku można swobodnie dzielić do przesadzania i założenia nowej kolonii wiosną lub jesienią.

Majeranek - problemy z uprawą

Temperatury występujące w Polsce utrudniają przezimowanie majeranku w ogrodzie, dlatego dobrze jest przechować kępy w doniczkach w cieplejszych pomieszczeniach i wiosną wysadzić do ogrodu.

Majeranek należy podlewać w okresach suszy, jednak nie należy z tym przesadzić, gdyż roślina ta lubi w miarę suchy klimat.

Majeranek - zbiory i magazynowanie

Można zbierac liście majeranku w miarę potrzeb już od 4-6 tygodnia po posadzeniu.

Majeranek jest bardzo użytecznym ziołem, gdyż zachowuje swój smak nawet po pełnym zasuszeniu. By wysuszyć majeranek należy zebrać liście po pojawieniu się pęczków kwiatów, ale przed otwarciem samego kwiatu. Należy zebrać co najwyżej 1/3 wszystkich liści w pojedynczym zbiorze. Kiedy liście wyschną należy oddzielić je od łodygi. Ponowny zbiór należy rozpocząć kiedy pączki kwiatów pojawia się ponownie, później w tym samym sezonie.

Majeranek - zastosowanie w kuchni

Majeranek jest zwykle stosowany w końcowej fazie gotowania potraw. Jako przyprawa charakteryzuje się miłym, łagodnym smakiem który znakomicie komponuje się ze szpinakiem, fasolą, grochem czy marchwią. Majeranek znajduje zastosowanie w sałatkach i ziołowych masłach, również w sosach octowych. Nie wyobrażamy sobie również naszych polskich flaków bez szczypty tej przyprawy.

F.A.Q

Czy mogę umieścić majeranek w doniczce wraz z innymi ziołami?

Oczywiście. Majeranek rośnie dobrze w doniczkach. Należy jednak pamiętać, że niektóre zioła rosną w górę, a niektóre na bok, więc należy dobierać bukiet ziół tak, by ich sposób rośnięcia był identyczny i żadne z nich nie zabierało słońca drugiemu.Majeranek jest rośliną rosnąca w górę.

Na końcu łodyg majeranka pojawiły się małe, zielone kuleczki. Czy mam powód do obaw?

Nie należy się tym przejmować. To po prostu pączki kwiatowe. Właściwie należy się cieszyć, gdyż właśnie w tym okresie majeranek ma najlepszy smak, więc jeśli planujesz zasuszyć liście na zapas to teraz jest najbardziej odpowiedni czas na zbiory.

Mój majeranek obumarł w okresie letnim. Na pewno nie wysechł, gdyż był dobrze nawodniony. Co było przyczyną?

Mimo że majeranek jest uprawiany w okresie letnim, gdyż nie toleruje mocnych mrozów może także nie przetrwać lata w zbyt upalne lato. Kąpiel w strumieniu wody czy irygacja w połaczeniu z upałem powoduje powstanie pary i wilgotnego środowiska, które dosłownie gotują roslinę. By temu zapobiec należy często przycinać roslinę, gdyż kwitnienie ją osłabia.

majeranek
majeranek suszony
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel