Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki Ziół

34 produkty

Zioła to nie tylko pięknie pachnące, aromatyczne dodatki do dań, ale także wspaniała ozdoba ogrodu. Mają także szereg właściwości leczniczych, dzięki czemu mogą przysłużyć się w łagodzeniu różnych dolegliwości. Zakładając ogród lub planując dodatkowe rośliny do warzywnika, warto pomyśleć o wzbogaceniu przydomowych grządek o uprawę ziół. Zwłaszcza w lecie są one doskonałym, aromatycznym dodatkiem do sałatek czy przekąsek podczas spotkań z rodziną i znajomymi.

Czytaj więcej

Uprawa ziół - najważniejsze informacje

Olejki eteryczne, jakie mają w sobie zioła, nie tylko poprawiają smak i zapach potraw. Wykorzystuje się je przy robieniu leczniczych naparów, ziołowych nalewek, ale mogą być także ?straszakiem? na owady, np. na komary. Sadzonki ziół można uprawiać nie tylko w ogrodzie czy małych przydomowych warzywnikach. Z powodzeniem mogą być ozdobą skalniaków i tarasów, a także balkonów i parapetów w naszych domach. Zioła można też posadzić na kwietnikach. Najlepiej mieć je na wyciągnięcie ręki, żeby móc łatwo korzystać z nich podczas przygotowywania posiłków.

Większość ziół będzie wymagała posadzenia na stanowisku nasłonecznionym - najlepiej, jeśli słońce będzie docierało do sadzonek ziół w ogrodzie przez co najmniej 6 godzin dziennie. Te, które mają zbyt mało światłą, rozwijają mniej urodziwe liście, a ich aromat jest znacznie słabszy. Co ważne - najlepiej sadzić je w grupach.

Zanim rozpoczniemy sadzenie lub sianie ziół, warto zaplanować sobie, jak będzie wyglądał nasz ogródek ziołowy. Sadzonki ziół należy sadzić w regularnych odstępach i rzędach. Powinny być także zasadzone w odpowiednim porządku - na jednej rabacie sadzonki ziół jednorocznych, na innej sadzonki ziół wieloletnich. Warto także pomyśleć o wzroście roślin - zioła wolnorosnące najlepiej posadzić razem, a te szybkorosnące także obok siebie, uwzględniając przy tym, jak szeroko lubią się rozrastać. Gatunki rozrastające się gęsto i szeroko potrzebują więcej miejsca nad ziemią, ale i w gruncie, dlatego należy zapewnić im więcej miejsca. Do takich ziół należą m.in. mięta, szałwia i oregano.

Ponieważ sadzonki ziół szerokorosnących są dość ekspansywne, unikajmy także sadzenia ich w pobliżu delikatnych ziół o powolnym wzroście, jak rozmaryn, bazylia czy majeranek - te pierwsze mogą je zagłuszyć.

Jaką ziemię wybrać do sadzonek ziół?

Większość gatunków ziół lubi lekkie, przepuszczalne podłoże i źle toleruje nadmiar wody. Sadzonki ziół nie będą więc najlepszym wyborem do ogrodów z gliniastą glebą. Jeśli mimo wszystko chcemy spróbować, sadzonki ziół sadzimy na rabacie, która znajduje się wyżej, wzmocnionej drewnianą palisadą lub murkiem oporowym. Dzięki temu nie będzie w niej zalegała woda. Taką rabatę podwyższoną wypełniamy innym, odpowiednim dla ziół rodzajem ziemi.

Zioła posadzone do ogrodu będą rosły najlepiej, jeśli sadzonki trafią do gleby próchniczej, lekkiej i dobrze nagrzewającej się, ale niezbyt kwaśnej. Jeśli nasze podłoże ma pH poniżej 6, warto pomyśleć o rozsypaniu kredy lub dolomitu, aby stworzyć sadzonkom idealne warunki do wzrostu. Glebę można także wzbogacić kompostem.

Jeśli w naszym ogródku podłoże jest piaszczyste, należy odpowiednio dobrać sadzonki. W piaszczystej i suchej glebie z powodzeniem można sadzić lebiodkę, hyzop, kocankę piaskową, lawendę i macierzankę.

Niezależnie od rodzaju podłoża, tuż przed wysadzeniem ziół lub zasianiem ich, ziemię trzeba dobrze przekopać i spulchnić, a także usunąć z niej wszystkie chwasty. Zasadzenie w ich bezpośrednim sąsiedztwie aksamitek sprawi, że nie będzie problemu ze szkodnikami - zapach aksamitek je odstraszy.

Jak pielęgnować uprawę ziół w ogrodzie?

Sadzonki ziół i przypraw to nie tylko piękny, aromatyczny i smaczny element naszych rabatek. To także sporo pracy, ponieważ najpierw należy znaleźć im odpowiednie miejsce, zapewnić odpowiednie podłoże, następnie zioła do ogrodu wysadzić lub posiać. W kolejnych etapach opieki nad sadzonkami ziół trzeba pamiętać o ich podlewaniu. Robimy to w miarę potrzeby, niektóre z nich, jak rozmaryn, lawenda czy majeranek dobrze znoszą suszę, jednak w jej trakcie większość ziół musi być obficie podlewana.

Zioła jednoroczne pobierają potrzebny pokarm z podłoża, jednak decydując się na uprawę sadzonek ziół wieloletnich, musimy pamiętać o ich nawożeniu. Konieczne jest to zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Można je nawieźć biohumusem lub nawozem naturalnym. Aby zioła w ogrodzie rozkrzewiały się, miały nowe, świeże liście, musimy je regularnie przycinać. Zwłaszcza w uprawie ziół krzaczastych, pamiętajmy o ich przycięciu po okresie kwitnienia. Przycinanie ziół zapobiegnie także zawiązywaniu się nasion.

Kiedy już zadbamy o odpowiednie warunki sadzenia ziół, będziemy je podlewać i nawozić, a także przycinać, w końcu dotrzemy do finalnego punktu, czyli zbiorów. Zbiór ziół powinien odbywać się podczas suchej pogody i nie z samego rama - powinny obeschnąć z rosy. Trzy dni przed planowanym zbiorem przestajemy je podlewać, a rośliny ścinamy ostrym nożem lub nożyczkami (są także specjalne nożyczki do ziół). Po ścięciu opłukujemy zebrane plony zimną wodą.

Sadzonki ziół wieloletnich muszę także przezimować w naszym ogrodzie, warzywniku czy na skalniaku. Większość z nich dobrze znosi mrozy, np. szałwii zamierają łodygi, które na wiosnę wystarczy podciąć, by odnowić proces jej wzrostu. Jednak sadzonki wrażliwe na mróz, jak np. estragon, bazylia najlepiej będzie okryć słomą.

W pielęgnacji ziół należy także pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów i unikaniu nawozów chemicznych.

Jakie zioła można sadzić w ogródku ziołowym?

W ogródku ziołowym można posadzić zioła jednoroczne oraz sadzonki ziół wieloletnich. Do najpopularniejszych ziół jednorocznych należą bazylia - popularna zwłaszcza w kuchni włoskiej i świetna jako dodatek do pomidorów i składnik pesto; majeranek, który ścina się po pierwszym kwitnieniu i suszy; miododajny cząber ogrodowy; odporny na przymrozki kminek zwyczajny; kwitnąca na biało lub jasnoróżowo kolendra.

Najchętniej wybierane do ogródków zioła wieloletnie to lubiący wilgoć lubczyk ogrodowy; aromatyczna, dodawana do deserów, drinków, naparów i dań głównych - mięta pieprzowa; melisa lekarska o wspaniałym aromacie; lubiący słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska Estragon; pięknie pachnąca lawenda oraz znana i lubiana lebiodka pospolita, czyli oregano, a także aromatyczny tymianek. Inne, znane zioła wieloletnie to rozmaryn, szałwia, hyzop, czosnek niedźwiedzi, rumianek i ostropest.

Kiedy należy sadzić zioła ogrodowe?

Sadzonki ziół kupowane w doniczkach można wysadzać do gruntu tuż po pierwszych przymrozkach. Nasiona rozsiewamy na koniec zimy lub wczesną wiosną do pojemników, by później przesadzić je na przygotowane wcześniej stanowisko. Świetnym terminem na sadzenie ziół jest okres od początku kwietnia do połowy maja. Pierwsze plony zbierzemy już po kilkunastu tygodniach. Siew roślin jednorocznych można przeprowadzić nawet dwa razy do roku - wiosną, a później na przełomie lipca i sierpnia, by jeszcze jesienią cieszyć się zbiorami świeżych ziół.

Poniżej informacje o sadzeniu i siewie dla najpopularniejszych ziół:

  • Bazylia pospolita: siew pod osłony w kwietniu, sadzenie do gruntu w maju;
  • Estragon: siew pod osłony na przełomie marca i kwietnia, sadzenie w maju;
  • Kolendrę siejemy do gruntu w kwietniu lub maju;
  • Majeranek siejemy na rozsady w marcu, a do gruntu w drugiej połowie kwietnia. W drugiej połowie maja można wysadzić do podłoża rozsady.
  • Melisę lekarską siejemy na rozsady od marca do kwietnia, a do gruntu wysadzamy w II poł. maja;
  • Miętę i rozmaryn lekarski sadzimy do gruntu od maja do czerwca;
  • Lebiodkę pospolitą (czyli oregano) siejemy w marcu lub kwietniu, a sadzimy do podłoża na przełomie maja i czerwca. Można ją też posiać bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub maju;
  • Szałwię sadzimy w maju i czerwcu, siejemy na rozsady w okresie marzec-kwiecień, a do gruntu można ją wysiać na przełomie maja i czerwca.
  • Sadzonki ziół oraz nasiona można zamówić w sklepach online lub wybrać się do najbliższego sklepu ogrodniczego. Część ziół uprawianych z nasion należy najpierw wysiać do pojemników, a dopiero przy odpowiednim wzroście wysadzić do podłoża.
pixel