REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Żywopłot średni
Żywopłot średni

Rośliny i ich pielęgnacja w żywopłocie średnim.

 

żywopłot

Żywopłotem średnim nazwiemy żywopłot, który osiąga conajmniej metr wysokości ale nie przekroczy dwóch metrów.

            Zwykle nasze plany o jakichkolwiek nasadzeniach zaczynamy od doboru roślin, musimy jednak pamiętać o tym, że nie możemy się kierować tylko naszym upodobaniem. Zanim kupimy wymarzone rośliny sprawdźmy jakich stanowisk wymagają. Właściwy dobór roślin oszczędzi nam rozczarowań no i kosztów.

Żywopłoty średniej wysokości świetnie zaznaczą nam obręb naszej działki, w dużych ogrodach można się nimi posłużyć do zaaranżowania ciekawych przestrzeni (ogrodowych wnętrz) np. stworzyć osłonięte miejsce do yogi, możemy również zasłonić mało atrakcyjne miejsca jak choćby kojec psa.

 

Przed zakupem roślin wyznaczamy linię żywopłotu i obliczamy ile sztuk sadzonek potrzebujemy. Kierujemy się przy tym zarówno przypisanymi do odmiany odległościami sadzenia ale również żyznością gleby. Na słabszych sadzimy gęściej.

Sadzonki zamówione czas przygotować glebę.

  • przekopujemy ziemię na głębokość szpadla i szerokości 50cm.
  • usuwamy chwasty
  • słabe gleby użyźniamy kompostem lub (i) obornikiem
  • gleby gliniaste mieszamy z piaskiem

Dobrze jeśli gleba będzie miała czas osiąść potrwa to kilkanaście dni.

Przed sadzeniem zwłaszcza krzewów iglastych rozkładamy w linii sadzenia agrowłókninę, powstrzyma ona wzrost chwastów. W wymierzonych odległościach nacinamy ją w kształt X i sadzimy rośliny. Nie głębiej niż rosły w szkółce. Pamiętajmy o wcześniejszym przycięciu chorych i uszkodzonych korzeni.

Tuż po posadzeniu i w kolejnych dniach obficie podlewamy sadzonki. Zalecane jest ściółkowanie wzdłuż linii żywopłotu powstrzyma to parowanie wody i chwasty. Ponad to rośliny które posadziliśmy wiosną nawozimy, te które posadzone były jesienią czekają na "zastrzyk" nawozu do wiosny.

żywopłot

żywopłotCzeka nas jeszcze mała deklaracja- otóż czy chcemy formować żywopot czy zostawiamy go "dziko" ? Decydując się na brak cięcia ułatwiamy sobie pielęgnację, bo w żywopłotach tego typy cięcie ogranicza się do usuwania pędów uszkodzonych i chorych. Jednak to żywopłot formowany daje pole do popisu choćby kształtem, daje wrażenie ładu i porządku a dobrze utrzymany jest powodem do dumy.

 

Znając warunki glebowe możemy dobrać do nich rośliny:

 

 

Bukszpan zwyczajny-roślina łatwa w pielęgnacji , zimozielona, odporna na mróz jednakże zapewnić jej trzeba miejsce osłonięte, rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Bukszpan ma skromne wymagania co do gleby, wystarczy, że nie będzie nazbyt sucha czy podmokła oraz silnie kwaśna. Sadzimy w maju lub sierpniu, 8 rośliny na metr w dołki o 1/3 większe niż ma bryła korzeniowa.Dołki możemy zaprawić kompostem. Miejsce po posadzeniu dobrze ugniatamy i podlewamy. By roślina dobrze rosła co najmniej raz do roku nawozimy, ostrożnie z azotem. Bukszpan doskonale poddaje się formowaniu. Tniemy dwa razy do roku przyrosty tegoroczne, skracając je do 1/4 długości. Ostatnie cięcie wykonujemy najdalej we wrześniu. Gdy roślina ma wysokość i kształt jaki był przez nas zamierzony można ciąć całe przyrosty i utrzymać jej na stałym poziomie.

 

 

żywopłotTawuła japońska Marcrophylla- skromne wymagania glebowe stanowią o popularności rośliny, posadzona na słonecznym stanowisku, dorasta do 1.5m, bardzo odporna. Warto dodać, że jest pachnąca. Warta polecenia do żywopłotów nie formowanych, przycinamy jedynie pędy uszkodzone, po kwitnieniu można obciąć kwiatostany, roślina skupi się na rozkrzewianiu a nie wydaniu owoców. Sadzić możemy ją przez cały okres wegetacyjny w rozstawie 3-4 sadzonki na mb.

 

 


żywopłotPęcherznica Kalinolistna Diablo- szybko rosnący, gęsty krzew o małych wymaganiach glebowych, rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Wykazuje dobrą odporność na mróz. Niestrzyżony żywopłot z pęcherznicy w szybkim tempie osiągnie 2m. Najwięcej uwagi krzew wymaga tuż po posadzeniu potrzebuje dostarczania wody aż do ukorzenienia. Roślinę sadzimy późną jesienią lub w kwietniu 3-4 rośliny na mb. Dobrze znosi strzyżenie co pozwala się jej zagęścić. Pęcherznicę Diablo można łączyć z jej "kuzynką" Luteus tworząc 
żywopłot dwubarwny.

 

 

 

żywopotLiguster Okrągłolistny Aurea- znosi gleby suche i ubogie, zapewnić mu trzeba stanowisko ciepłe i osłonięte gdyż nie jest w pełni mrozoodporny. Krzew dorasta do 2m. wysokości. Sadzimy jesienią 2-3 szt. na mb. nie głębiej niż rosły w szkółce. Wiosną bez przeszkód możemy go formować. Corocznie liguster przyrasta 30cm i te przyrosty możemy skracać o połowę nie później jednak niż do połowy lata. Nawozić możemy obornikiem.

 

 

żywopłotBerberys Thunberga Erecta- ogólnie berberysy lubią glebę lekko wilgotną i próchnicza, ale rosną na większości gleb, są mrozoodporne, odmiany barwne sadzimy na słonecznych stanowiskach lepiej się w tedy wybarwiają. Krzewy sadzimy wczesną wiosną i jesienią 2-3 szt/ mb. Berberysy świetnie nadają się na żywopłoty formowane. Tniemy wszystkie pędy o 1/4 wysokości raz do roku, po kwitnieniu. Berberys Thunberga ma również odmianę o czerwono-barwnych liściach- Red Chief

 

 

 

Irga Dielsa- odmiana szybko rosnąca, mrozoodporna, częściowo zimozielona, polecana na suche gleby na stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Doskonale nadaje się na żywopłoty nie formowanie jak i na formowane gdyż sama trzymają ładną formę. Sadzimy 3-5 sadzonek/mb.

 

 

żywopłotTuja Gold Globe -roślina dorasta do 1m wysokości, sadzona na glebach żyznych i wilgotnych rośnie średnio 8cm rocznie, sadzimy w 70-sięcio centymetrowych odstępach, dobrze znosi cięcie choć sama tworzy zwarty kulisty kształt. Wymaga nawożenia nawozem do iglaków od wiosny do sierpnia. 

 

 

Grupa roślin różniącą się od powyżej wymienionych są pnącza które "wspinając" się po ogrodzeniach również tworzą żywopłoty. Wartymi polecenia ze względu na łatwość uprawy są:

 

żywopłotWiciokrzew Browna Dropmore Scarlet- atrakcyjny, pachnący szybko rosnący, o jasnozielonych liściach i pomarańczowo-czerwono-żółtych kwiatach. Pielęgnacja ograniczyć się może do podlewania. Sadzimy 1 sadzonkę co metr na glebach żyznych, w nasłonecznionych miejscach choć równie dobrze poradzi sobie w półcieniu. Nawozimy w połowie maja.

 

 

żywopłotWnobluszcz Pięciolistkowy- sadzona wiosną szybko rosnąca roślina nawet 2m rocznie, daje sobie radę nawet na najsłabszych glebach, liście odbarwiają się jesienią na czerwono i opadają na zimę. doskonała do obsadzania każdego rodzaju ogrodzeń, znosi nawet srogie zimy. Winobluszcz przycinamy jedynie kosmetycznie tzn. pędy uszkodzone i te które nadmiernie wyrosły poza zamierzony przez nas obręb.

 

 

żywopłotBluszcz Pospolity Zimozielony- długowieczna roślina o ciemnozielonych liściach, najlepiej rośnie na zasadowej żyznej glebie, w cieniu lub półcieniu. Cięty łatwo się rozkrzewia. Odporny na zanieczyszczenia środowiska.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel