Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zasady wieszania budek lęgowych

2020-02-11
Zasady wieszania budek lęgowych

Zasady wieszania budek lęgowych

1) Wysokość zawieszenia budki lęgowej musi zapewnić komfort i bezpieczeństwo gnieżdżącym się w niej ptakom. Większość budek wiesza się na wysokości do 3m , poszczególne jednak gatunki wymagają montażu budki na wysokości przekraczającej 5 metrów. Szczegółowe zalecenia mozna znaleźć w tabeli doboru budek lęgowych.

2) Większość pratków ma swoje terytoria dlatego też nie zaleca się wieszania skrzynek w bliskiej odległości od siebie. Optymalne odległości to 20-30 metrów dla większości polskich gatunków. Jak zawsze są wyjątki - wróble, jeżyki, jaskółki lubią gniazdować w koloniach dlatego też ich gniazda wieszamy w koloniach. Z drugiej strony sowy i dzięcioły wybierają gniazda oddalone od siebie o ponad 300 metrów.

3) Kierunek wieszania budki lęgowej niewiele różni się w zależności od gatunków. Preferowane kierunki to południowy-wschód, północny-zachód i północ. Najważniejsze, aby budka lęgowa nie była wystawiona na działanie silnego wiatru, deszczów oraz światła słonecznego.

4) Budka lęgowa powinna być lekko pochylona do przodu, aby zapobiegać wpadaniu wody deszczowej przez otwór wlotowy.

5) Budkę lęgową wieszamy daleko od karmników - gniazdowanie wymaga spokoju.

6) Zabezpiecz budkę przed drapieżnikami - główne z nich to sroka, wiewiórka, kot, kuna.

7) Nie używaj do wieszania budki wkrętów - najlepsze są nierdzewne gwoździe lub luźno zawiązany drut nierdzewny.

8) Okres gniazdowy dla większości gatunków zaczyna się w marcu, ale pamiętaj że w warunkach naturalnych ptaki takie gniazdo muszą zbudować lub znaleźć dlatego zaczynają już na początku lutego.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel