Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzba sachalińska wierzba smocza

2020-01-15
Wierzba sachalińska wierzba smocza

Wierzba sachalińska Salix udensis - smok w ogrodzie

Wierzba sachalińska inaczej nazywana "Wierzbą Smoczą" to niesamowicie dekoracyjna wierzba, którą z powodzeniem możemy uprawiać w większych jak i mniejszych ogrodach. Przeważnie w naszych ogrodach uprawiana jest wierzba sachalińska "Sekka". A skąd się wzięła nazwa Smocza? To dzięki jej unikatowym pędom, które są czerwonawe, wstęgowane, spłaszczone i delikatnie skręcone na końcach. Kojarzą się one z ogonem smoka.

Czym wyróżnia się gatunek wierzby sachalińskiej?

Wierzba ta jest kompletnie inna od swoich kuzynek. Cechuje się niezwykle interesującym kształtem pędów. Ale zaraz do tego dojdziemy. Wierzba sachalińska dorasta do 3 metrów wysokości oraz podobnej szerokości. Należy ona do rodziny wierzbowatych, które pochodzą z Chin i Japonii. Liście ma ona zielone, dość długie, natomiast od spodu są delikatnie omszone i w stalowo-zielonym kolorze. Jak na wierzbę przystało na przełomie kwietnia i marca ukazują się jej kwiaty przez nas nazywane kotkami. Są niesamowicie dekoracyjne ze względu na ich bardzo dużą liczebność i duży kształt. Bazie te pokryte są biało-srebrnym, miękkim futerkiem, a w trakcie kwitnienia obsypują się złotem pyłkiem. Co najważniejsze w przypadku wierzby sachalińskiej to jej dziwne pędy, które są czerwonawe, niesymetrycznie rozgałęzione i co najważniejsze taśmowo spłaszczone. Wyglądają jak sprasowane pędy, które są razem ze sobą złączone, a ich końce są dodatkowo skręcone. Wierzba ta najbardziej dekoracyjna jest w stanie bezlistnym kiedy uwidacznia się "inność" jej pędów.

Jak uprawiamy wierzbę sachalińską?

Preferuje ona miejsce ciepłe i dość nasłonecznione, aczkolwiek o ile będzie miała wilgotną glebę, będzie rosła w półcieniu. Jest ona całkowicie odporna na mrozy.

Jak pielęgnujemy wierzbę smoczą?

Wierzba sachalińska nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest świetną rośliną dla każdego ogrodnika jak również dla amatora. Jedyne o czym musimy pamiętać to regularne podlewanie, szczególnie w okresie suszy.

Podobnie jak inne przedstawicielki wierzb, świetnie znosi ona przycinanie i spokojnie możemy ją formować według uznania.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilać roślinę kompostem lub nawozami, jeżeli ziemia w ogrodzie jest naprawdę mało żyzna.

Wracając do przecinania to, aby cieszyć się jej dekoracyjnym pokrojem warto przycinać ją, ale co drugi rok. Zabieg ten wykonuje pod koniec zimy, kiedy to przycinamy połowę pędów aż przy samej ziemi.

Jakie zastosowanie dla wierzby sachalińskiej?

Jeżeli mamy okresowe zalewanie naszego terenu - to ta wierzba świetnie się sprawdzi w tym miejscu. Będzie ona silnie rosła i zachwycała nas swoim widokiem. Jest ona również odporna na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu świetnie nadaje się do nasadzeń w dużych miastach jak również w okręgach przemysłowych. Są osoby, które sadzą wierzba sachalińska ze względu na to, iż tworzy ona na swych zakończeniach pędów osobliwe narośla, które niektórym przypominają pastorał. Jej oryginalne pędy wykorzystywane są także we florystyce, gdyż pięknie prezentują się w wiosennych wazonach. Kwiaty wierzby sachalińskipodobnie jak innych wierzb są niezwykle miododajne i stanowią jedno z pierwszych źródeł pokarmu dla owadów pożytecznych.

wierzba sachalińska Golden Sunshine
wierzba sachalińska Sekka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel