Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa jagody kamczackiej w pigułce (przycinanie, nawożenie,pielęgnacja)

2019-09-07
Uprawa jagody kamczackiej w pigułce (przycinanie, nawożenie,pielęgnacja)

Jagoda kamczacka to inaczej wiciokrzew kamczacki albo suchodrzew kamczacki, bardzo ładna, reprezentacyjna roślina o nieskomplikowanych wymaganiach. Posiada jasnozielone listki i fioletowo-granatowe, podłużne owoce. W okresie kwitnienia obsypuje się kremowo-żółtymi kwiatami. Może dorastać wysokości 2 metrów. Ze względów estetycznych jest bardzo często wybierana jako ozdoba ogrodu.

Pochodzenie jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka, ze względu na swoje pochodzenie, świetnie czuje się w naszym klimacie. Roślina pochodzi konkretnie z północno-wschodniej Azji, jest zatem przyzwyczajona do mrozów i zmiennym warunków pogodowych. Jagoda kamczacka nie przysparza problemów podczas uprawy, ma małe wymagania i jest odporna zarówno na niskie temperatury, susze, jak i na szkodniki. Kwitnienie odbywa się bardzo wcześnie, ale nawet kwiaty tego krzewu odporne są na mrozy.

Sadzenie jagody kamczackiej

Jagoda urośnie na prawie każdej glebie, może z wyjątkiem szczególnie mokrych ziem gliniastych. Najlepiej jeśli sadzenie jagody kamczackiej będzie się odbywało w miejscu żyznym, nasłonecznionym, choć częściowe zacienienie terenu również nie przeszkodzi we wzroście rośliny. Sadzonki jagody kamczackiej najlepiej umieścić 1 m do 1,5 m od siebie. Krzew ma pokrój lekko kulisty, który należy uwzględnić dobierając miejsce na sadzenie.

Przygotowanie gleby pod krzewy jagody kamczackiej

Jeżeli chcemy zapewnić sadzonce dobry start - warto dobrze nawieźć ziemię przed zasadzeniem jagody. Najlepszy będzie kompost lub obornik w ilości nawet 15 kg na roślinę. Jagody kamczackie sadzimy wiosna lub jesienią. W sytuacji, kiedy sadzonki jagody kamczackiej będą wzrastały w nasłonecznionym, ciepłym miejscu - można liczyć na obfite owocowanie w postaci słodkich i dorodnych jagód.

Bardzo ważna uwaga: jagoda kamczacka jest roślina obcopylną i z tego względu potrzebuje sąsiedztwa drugiego krzewu. Sadzonki jagody kamczackiej najlepiej sadzić przynajmniej po 2 lub 3 sztuki. Dobre zapylenie spowoduje obfite owocowanie.

jagoda kamczacka
jagody

Pielęgnacja jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka najlepiej będzie się czuła na naturalnym nawozie. Jest jednak wytrwała i wystarczy nawozić ją obornikiem lub kompostem co 2 a nawet co 3 lata. Nawożenie tych krzewów polega na delikatnym zdarciu górnej warstwy gleby, w obrębie korzeni rośliny, na głębokość maksymalnie 40 cm. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić rośliny, gdyż system korzeniowy jagody kamczackiej jest stosunkowo płytko osadzony w ziemi, na głębokości 60 - 80 cm, jest przy tym porozgałęziany. Naturalny nawóz można także wzbogacić niewielka ilością wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Ziemia, którą zasypiemy roślinę po nasyceniu w związki zawarte w nawozach, powinna zostać dokładnie ubita. Przez pierwsze lata wzrostu, chwasty przy jagodzie powinny być sukcesywnie wyrywane.

Sadzonki jagody kamczackiej można delikatnie podlewać w porze suchej. Dorosła roślina radzi sobie bardzo dobrze sama, zyskując wodę w miarę opadów występujących w naszym klimacie. Dodatkowe podlewanie można włączyć w szczególnie suche dni.

Zaletą krzewu jagody kamczackiej jest to, że nie jest on atakowany przez choroby czy szkodniki, więc nie jest wymagane stosowanie środków ochronny roślin w jego przypadku.

Przycinanie jagody kamczackiej

Krzew jagody kamczackiej przez kilka pierwszych lat swojego wzrostu nie wymaga przycinania. Większość egzemplarzy jagody kamczackiej rozrasta się obficie i równomiernie. Jeżeli jednak zdarzyłoby się słabe zagęszczenie, można wykonać delikatnie przycięcie pędów. W innych przypadkach lepiej pozostawić roślinie możliwość naturalnego wzrostu przynajmniej przez pierwsze 4 czy 5 lat.

Od 5 - 6 roku należy rozpocząć sukcesywne odmładzanie krzewów jagody. Krzew można na tym etapie bardzo ładnie rozświetlić i powycinać stare, martwe i połamane pędy oraz nadmiar drobnych lub pędy płożące się po ziemi.

Jagoda kamczacka to długowieczny krzew, dożywający nawet 40 lat. Warto co 5 lat dokonać poważniejszego zabiegu odmładniającego - wyciąć część centralnych pędów i wyraźnie prześwietlić koronę. Po takim zabiegi roślina może słabiej owocować w najbliższym sezonie, jednak wszystko bardzo szybko wróci do normy.

Zbiór owoców jagody kamczackiej

Krzew jagody kamczackiej posiada walory estetyczne i już w ten sposób stanowi niekwestionowaną ozdobę każdego ogrodu. Ma on również smaczne i zdrowe owoce. Owoce jagody kamczackiej nie dojrzewają równomierne, więc należy zbierać je wybiórczo. Krzew zaczyna owocować w drugim roku. Owocowanie staje się coraz obfitsze z każdym kolejnym rokiem. Dorosłe drzewko jest w stanie dostarczyć od 3 do 4 kg jagód przez cały sezon.

Owoce jagody mają wyjątkowe właściwości zdrowotne i posiadają między innymi spore dawki witaminy C. Jagody kamczackie działają antyseptycznie oraz wzmacniają naczynia krwionośne, mają moc usuwania z organizmu toksyn i metali ciężkich.

Krzew jagody kamczackiej bardzo wcześnie wypuszcza pierwsze pędy (marzec) i kwitnie nawet w połowie kwietnia. Tym samym otrzymujemy bardzo wczesne, dojrzałe owoce jagody kamczackiej.

Jagoda kamczacka jest rośliną o walorach zarówno ozdobnych, jak i użytecznych. Subtelne kwiatki jagody kamczackiej będą ozdobą ogrodu już od wczesnej wiosny. Owoce są zaś smacznym i wartościowym, bogatym w pektynę składnikiem odżywczym.

jagody kamczackie
jagoda kamczacka
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel