Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Tymianku

2020-01-15
Uprawa Tymianku

Tymianek

W ogrodzie tymianek można sadzić blisko krawędzi scieżek, wzdłuż murku ogrodowego lub w doniczkach. By urozmaicić spacery ogrodowe przyjemnym zapachem tymianku nie powinno się zapominać o umieszczeniu kilku wzdłuż alejek ogrodowych lub pomiedzy schodami. Tymianek wygląda dosyć ładnie w małych skupiskach. Roślina świetnie posłuży jako kotwica dla innych w zimie, gdyż zachowuje swój kolor przez cały rok. Tymianek równiez świetnie nadaje się do upraw doniczkowych, zarówno sam jak i w kombinacji z innymi, nie przytłaczającymi go, roślinami. Tymianek kwitnie wiosną i latem, upiększając ogród małymi, dwuwargowymi kwiatami atrakcyjnymi dla pszczół. (GGK)

Gleba uprawa i opieka

Tymianek powinno uprawiać się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pierwsze sadzenia należy rozpocząć wczesną wiosną po ustąpieniu mrozów. Roślinę sadzimy w dobrze nawodnionej glebie o PH wynoszącym około 7.0; tymianek preferuje lekko alakaiczne środowisko. Jesli zachodzi taka potrzeba w celu regulacji PH mozna dodać do doniczki lub bezpośrednio do gleby cytrynę. Wskazane jest także używanie nawozów wolnorozpuszających się, przed lub w trakcie sadzenia oraz każdej nastepnej wiosny. Tymianek musi mieć zapewnioną glebę o znakomitym drenażu. Łatwy do uprawy, tymianek wymaga mało opieki z wyjątkiem dostarczenia światła w pierwszym roku uprawy. Należy nie zapominać o tym także po ostatnich wiosennych mrozach, by roślina nie stała się krucha i nie zdrewniała. Przycięcie czubka łodyg pozwala na pełen rozkwit tymianku, ale należy powstrzymać się przed tym na miesiąc przed jesiennymi mrozami tak, by roślina zdążyła zdrewnieć. Tymianek należy przycinac o około 1/3 wysokości wiosną , zawsze ciąć powyżej punktów, gdzie widać nowe odrosty, nigdy poniżej bezlistnych, zdrewniałych łodyg. Tymianek cytrynowy jest bardziej żywotny niż inne odmiany tymianku. Na północy i w zimnych strefach klimatycznych można przykryć tymianek stroiszem lub warstwą kory - po zamarźnięciu gleby - aby uchronić roślinę przed szkodami wyrządzanymi przez zimę.

Rozwiązywanie problemów

Przędziorki mogą stanowić problem przy suchej pogodzie. Należy także uważać na zgniliznę korzeni i choroby grzybicze w wilgotnym klimacie. Dobry drenaż, dobra cyrkulacja powietrza oraz sposób sadzenia opisany powyżej pozwoli zminimalizować ryzyko chorób.

Zbiory i magazynowanie

Czas zbiorów jest dowolny, nawet w zimie tam gdzie tymianek pozostanie zielony. Najintensywniejszy smak rośliny uzyskamy poprzez zbiory przed kwitnięciem, jednak wystarczający aromat rosliny utrzymuje się przez cały rok. Należy także oskubywać maleńkie liście ze zdrewniałych łodyg przed użyciem.

Zastosowanie

Tymianek łatwo się przechowuje w formie suszonej, schłodzonej czy zamrożonej oraz zakonserwowany w oleju czy occie. Małe listki tymianku są podatne na suszenie. Tymianek dla smaku można dodawać do masła czy majonezu. Jako przyprawa ma zastosowanie w potrawach fasolowych, mięsnych, gulaszach oraz warzywach o silnym, wyrazistym smaku takich jak kapusta. Odpowiednie odmiany tymianku (cytrynowe) można użyć przy gotowaniu owoców morza czy każdej innej potrawy oraz przy przygotowanu cytrynowych dipów.

Garden Thyme
tymianek

F.A.Q

Mój tymianek był piękny kilka miesięcy temu. Teraz ma dużo gołych łodyg z małą ilością liści. Co się stało?

Tymianek ma od czasu do czasu tendencję do wyglądania na martwy i wymaga przycinania by odzyskać swój dawny wygląd. Czasami dzieje się tak z powodu uszkodzeń w okresie zimowym lub po okresie letnim, kiedy aura była wyjątkowo parna i wilgotna. Należy lekko przyciąć roślinę, a nastepnie zmusić ją do ponownego wzrostu poprzez nawadnianie z rozpuszczonym nawozem. Należy nie zapominać o przycinaniu w okresie wegetacji by uniknąć tej sytuacji ponownie. Ponadto rozdrobnienie gleby spowoduje niższą wilgotność wokół łodyg i liści co zmniejszy prawdopodobieństwo wystapienia gnicia i chorób liści.

Mój tymianek nie wygląda tak dobrze jak u sąsiada. Co się stało?

Różne odmiany wygladają inaczej,ale smakują podobnie.Nie należy się tym przejmować.

Jak mogę dokonać dzielenia/rozmnożenia tymianku tak jak innych bylin?

Po pierwsze musisz pozostawić roślinę macierzystą wraz z korzeniami by zminimalizować ryzyko strat. Najbezpieczniejszą metodą byłoby użycie ostrego narzędzia np. noża do wycięcia dynamicznie rosnacego tymianku zakorzenionego w glebie - wraz z glebą oczywiście. w takiej formie tymianek nadaje się do przeniesienia/transportu. Jeśli kępka tymianku nie posiada korzeni posadź roślinę przy innej, a spokojnie dołaczy do reszty i zapuści korzenie. Po usunięciu gleby wraz z rośliną wypełnij pozostałe dziury kompostem lub wodą.

Jak mam zbierać tymianek w celach kulinarnych?

Przycinanie/zbieranie tymianku może wydawać się nudne, ale wbrew pozorom nie jest aż tak złe jak się wydaje. Sam proces ścinania przecież pomaga roślinie w prawidłowym wzroście. Należy chwycić małe skupiska tymianku i odciąć sekatorem lub nożem kuchennym. Należy starać się ucinać tymianek w miejscach, gdzie nie wystepują liście,gdyż w tych miejscach istnieje prawdopodobieństwo,że tymianek nie odrośnie. Kiedy zbierzesz już wystarczająco dużo tymianku (np. tyle ile wymaga przepis), należy zabrać tymianek do kuchni, opłukać wodą i wysuszyć pomiędzy ścierkami/ręcznikami. Użyj kciuka lub palca wskazującego drugiej ręki by chwycić trzpień w pobliżu miejsca,gdzie chwyciłeś pierwszą ręką i przesuń palcem do miejsca cięcia.W ten sposób usuniesz małe liście. Możesz użyć ich w całości lub posiekać na desce.

Thyme
zastosowanie tymianku
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel