REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Uprawa Szpinaku
Uprawa Szpinaku

szpinakSzpinak jest warzywem pogody chłodniejszej, spokrewnionym z burakami i boćwiną. Szybko rosnąca roślina dostarcza wielu liści w krótkim okresie czasu w okresie łagodnej wiosny i jesieni. Sztuka polega na utrzymaniu uprawy szpinaku tak długo jak to możliwe, szczególnie wiosną, gdy wydłużające się dni skracają jego życie. Chociaż szpinak preferuje pełne nasłonecznienie, jest jednym z kilku warzyw, które wytwarzają oczekiwane plony w częściowym zacienieniu. Pojemnik w kształcie miski wypełniony roślinami szpinaku to wspaniały mały ogródek chłodnej pory roku. Szpinak jest jedną z najbardziej tolerancyjnych w stosunku do chłodu roślin warzywnych. (KZ)gleba uprawa i opieka
Szpinak rośnie najszybciej na dobrze zdrenowanej glebie bogatej w materię organiczną, taką jak kompost lub przekompostowany obornik i przy pH wynoszącym od 6,5 do 7,0. W przypadku dwukrotnej uprawy szpinaku w ciągu roku, rośliny należy sadzić ok. 4 do 6 tygodni przed ostatnim mrozem w okresie wiosennym, oraz ok. 6 do 8 tygodni przed pierwszym mrozem na jesieni.Jeżeli nie ma załączonej etykiety, dobrym ogólnym rozwiązaniem jest zastosowanie podczas sadzenia odległości ok. 30-45 cm, co zapewni liściom przestrzeń do osiągnięcia pełnych rozmiarów. Dla uzyskania delikatnych liści, należy zadbać o szybki, nieprzerwany rozwój roślin, stosując w tym celu przed sadzeniem nawozy doglebowe bogate w azot, jak np. mączka z krwi, mączka bawełniana lub przekompostowany obornik albo nawozy stopniowo uwalniające składniki pokarmowe do gleby.Można także użyć nawozu w postaci płynnej, regularnie dla szybkiego wzrostu. Nawóz należy rozcieńczać zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

Wiosną rośliny będą przyrastały na wysokość i będą kwitły, tak długo jak dni będą dłuższe niż 14 godzin. Gorąco także przyspiesza kwitnienie, przy czym szpinak preferuje temperatury pomiędzy 2 a 23°C.

Ze względu na to, że szpinak kwitnie w czasie wydłużających się wiosennych dni, jest wyjątkowo popularną rośliną w okresie jesiennym, kiedy dni są krótkie i chłodne. Rośliny są odporna na duże zimno, tolerują temperatury na tyle niskie, że dojrzewające rośliny radzą sobie w temperaturach obniżających się do -6°C jeśli są dobrze utrzymane. Te właściwości sprawiają, że szpinak doskonale radzi sobie do zimy w strefie 8 i na Południu.

W zimnych klimatach, niektórzy ogrodnicy sadzą szpinak w inspektach lub przykrywają je sianem lub liśćmi na całą zimę, jako pierwsze wytworzą bardzo wczesne plony wiosną.Kiedy szpinak zaczyna kwitnąć w czasie ciepłej pogody, jest bardziej gorzki i gotowy do zbioru. Rośliny są wysokie i mają wrzecionowaty pokrój z grubymi łodygami w momencie, gdy rozpoczynają kwitnienie.


rozwiazywanie problemow
Gorące i długie dni kończą życie rośliny, dlatego należy je sadzić tak jak wspomniano wyżej. Szkodnikami szpinaku są pchełki, przędziorki i mszyce, które żywią się liśćmi szpinaku. Choroby, które atakują rośliny to mączniak rzekomy, mączniak, który może pojawić się w czasie chłodnej, wilgotnej pogody i biała rdza, choroba która powoduje białe plamy na liściach.zbiory i magazynowanie
Liście szpinaku są gotowe do zbioru, gdy są wystarczająco duże do jedzenia. Można prowadzić zbiory na dwa sposoby: 1) wyrywając całą roślinę lub 2) poprzez zrywanie jedynie zewnętrznych liści i pozwolenie tym samym na dalszy wzrost liści środkowych. Drugi sposób jest lepszy, jeżeli zależy nam na utrzymaniu produkcyjnych roślin. Zbieranie zewnętrznych liści daje także korzyść w postaci niedużego opóźnienia kwitnienia. Wiosną, gdy zbliża się kwitnienie roślin, zaleca się wyrwanie całych roślin i wykorzystanie ich walorów zanim staną się gorzkie.


faq
Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie szpinaku?

Późna zima lub wczesna wiosna w przypadku szybkiej uprawy lub ponownie późne lato i wczesna jesień, po ustaniu najwyższych temperatur. Szpinak jest warzywem chłodnej pogody.

Jak rozpoznam, kiedy szpinak jest gotowy do zbioru? Jaka jest metoda zbioru?

Kiedy zewnętrzne liście osiągną około 15 cm długości, można przystąpić do ścięcia tych liści. Jeżeli natomiast jest wiosna i rośliny zbliżają się do zakończenia sezonu wegetacyjnego, zbliża się okres kwitnienia, można wyrwać lub ściąć całą roślinę.

Szpinak w mojej uprawie zakwitł i przycięłam rośliny tuż przy powierzchni ziemi. Czy uzyskam nowe rośliny z ich pozostałości?

Nie, rośliny zakończyły życie. Przyszła pora na wyrwanie ich z ziemi i zastąpienie ich uprawami ciepłej pogody. Możesz posadzić szpinak ponownie późnym latem na jesienny zbiór.

Jak często powinnam podlewać moje rośliny szpinaku?

Jeżeli uprawiasz szpinak w gruncie lub na podwyższonym zagonie, obfite podlewanie przy pomocy systemu nawadniania kropelkowego powinno być wykonane co ok. 3 dni. Jeżeli uprawiasz szpinak w pojemnikach, częstotliwość podlewania powinna być większa, gdy doniczki mają tendencję do szybszego osuszania się. Może spodobać ci się artykuł ‘Podlewanie warzyw’, w celu uzyskania więcej informacji.

Witam! Po raz pierwszy zmierzyłem się z ogrodem jesiennym. Próbuję kilku rzeczy, w tym 2 odmian sałaty, szpinaku, buraków i brokułu. Szpinak nie ma się najlepiej, rośliny nie wyglądają jakby się rozwijały i są nieznacznie żółte. Są w pojemniku z organiczną glebą miracle gro. Mają pełne nasłonecznienie. Temperatury osiągają około 26°C (dwa dni) około 4 dni po tym jak posadziłem rośliny. Jakieś propozycje uratowania tych małych roślinek?

To wygląda na cudowny ogród jesienny. Co się tyczy szpinaku żółknięcie jest typowe dla niedoboru azotu, co może być skutkiem nadmiernego podlewania. W pojemniku większość roślin wymaga podlewania ilekroć wierzchnia warstwa ziemi grubości 2,5-3,75 cm staje się sucha w dotyku. Większość warzyw wymaga 2,5-3,75 cm wody na tydzień przy braku opadów deszczu i automatycznego nawodnienia. Podlewać należy ranem, przy podstawie rośliny, utrzymując ulistnienie suche, aby zapobiec problemom chorób. Można zaczęć stosować nawożenia w postaci specjalnego płynu dla warzyw. Jeżeli mieszkasz w rejonie ciepłym i słonecznym, możesz rozważyć przesadzenie roślin w miejsce lekko zacienione popołudniu, dopóki wysokie temperatury nie obniżą się trochę.

Mam pytanie… po raz pierwszy w tym roku posadziłam ogród warzywny i nazywam to moim eksperymentem. Mam małą uprawę szpinaku, która kwitnie. Czy jest za późno na zbiór? Czy jest jakiś sposób na zebranie jeszcze jakiegoś plonu z tych roślin?

Cieszymy się słysząc, że zajęłaś się ogrodnictwem. Zapewne chcesz się upewnić zaglądając do sekcji ‘Podstawy ogrodnictwa’ w naszej biblioteczce, aby zaznajomić się z glebą, nawożeniem, odległością sadzenia roślin itd. Nie wiedząc gdzie mieszkasz, mogę zgadnąć, że pogoda znacznie się ociepla i szpinak chce zakończyć sezon wegetacyjny i wydać nasiona. Możesz oberwać liście u podstawy i wypróbować je podsmażając lub dodając do sałatek, może dobrze smakować w zależności od przepisu, który wypróbujesz. Przeważnie, gdy roślina zakwita, ulistnienie staje się gorzkie i pozbawione aromatu. Nie zaszkodzi spróbować! Daj nam znać.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel