Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Stewii

2020-01-15
Uprawa Stewii

Stewia

Pomimo tego, że stewia (stevia rebaudiana) wygląda jak zwykła,przeciętna roślina jest znakomitą a zarazem egzotyczną rośliną do naszego ogrodu z powodu jej słodkiego smaku. Polecana jako słodzik i substystut cukru przez dietetyków. Stewia jest rosliną wieloletnią, która kocha słońce i obumiera w zimnie. Dorasta przeciętnie do 60-80cm wysokości. Ma wąskie liście 3-5cm. Kwiaty drobne, białe. Stewia nie występuje w Polsce w środowisku naturalnym, można ją jednak uprawiać w ogródku, pod folią lub w domu jako roślinę doniczkową.(GGK)

Gleba, uprawa i opieka

Stewię należy sadzić w rejonie ogrodu, gdzie będzie miała przynajmniej 40-45 cm wolnej przestrzeni. Najlepiej rośnie w ziemi o dużej zawartości składników organicznych, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Miejsce przeznaczone do posadzenia stewii powinno być nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Z sadzeniem należy poczekac aż zniknie zagrożenie przymrozków - jest to najczęściej połowa maja. Nie należy zapominać o kompoście i innych środkach wspomagających. Stewia znosi przymrozki do -6°C, co pozwala uprawiać ją w naszym klimacie wyłącznie jako roślinę jednoroczną. Przed nadejściem przymrozków stewię trzeba ściąć na wysokość około 10 cm, wykopać z całą bryłą ziemi, przesadzić do donicy i przechowywać w pomieszczeniu o temp. około 10ˇC. Tak przezimowaną roślinę możemy wiosną ponownie zasadzić w ogrodz

Rozwiązywanie problemów

Niekorzystne dla stewii jest zalewanie korzeni nadmiarem wody i może prowadzić do zamierania roślin, toteż nie należy sadzić jej w niżej położonych częściach działki ani tez nie podlewać w przesadny sposób. W przypadku uprawy w doniczce ważny jest odpowiedni drenaż.

Zbiory i magazynowanie

Liście sa najsłodsze w zimnych temperatutach jesiennych. Smakują najlepiej tuż przed zakwitnięciem roślin. Zbiór najlepiej przeprowadzić możliwie późno, czyli przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie września lub na początku października.

By zachować letnią obfitość należy wyciąć całe pędy a nastepnie pozbawić je liści i czubków łodyg. W celu wysuszenia należy umieścić ja na powierzchni niemetalowej lub tkaninach na zewnątrz w suchy,słoneczny dzień. Jeden dzień powinien byc wystarczający dla tego procesu. Nie należy zapominać o rosie,która może zepsuć cały proces suszenia. Można użyć także suszarki. Gdy liście uzyskają kruchość nalezy je zmiażdżyć lub sproszkować przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Tak spreparowaną stewię nalezy przechowywać w zamkniętych pojemnikach. Sproszkowane liscie nie rozpuszczają się jak np. cukier, ale na pewno są w stanie osłodzić potrawę czy napoje.

Zastosowanie

Roślina o bardzo wysokiej zawartości związków słodzących. Charakteryzuje się bardzo niską kalorycznością w porównaniu do tradycyjnego cukru. Stewiozyd (substancja zawarta w liściach stewii), chociaż jest silnym naturalnym słodzikiem, nie powoduje rozwoju próchnicy i hamuje wzrost płytki nazębnej. Liście stewii zawierają m.in. witaminy A i C, rutynę, cynk, magnez i żelazo - podnozące odporność organizmu. Stewia posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz ma zdolność obniżania ciśnienia krwi.

W czasie sezonu świeże liście świetnie nadają się do słodzenia herbaty. Sproszkowane liście są około 8 razy słodsze w porównaniu do cukru. Proszek wykorzystujemy do słodzenia napojów, potraw - do gotowania jak i pieczenia. W przeciwieństwie do cukru, stewia nie skarmelizuje się w wysokich temperaturach. Nie nadaje sie także na pożywkę dla drożdży (ciasto drożdżowe niestety nie urośnie).

stewia
stewia cukier

F.A.Q

Spróbowałem stewii ze sklepu. Czy swieże liście smakują lepiej?

Świeże liście nie mają tak skoncentrowanego smaku jak roztwór, który kupuje sie w sklepie. W rezultacie trudno przesłodzić potrawę, co skutkuje jej lepszym smakiem. Wielu ludzi polubiło smak świeżej stewii (lub sproszkowanych liści) bardziej niż koncentrat, ale to kwestia gustu.

Czy mogę posłodzić herbatę po prostu dodając liść stewii?

Własciwie to należy zaparzyć herbatę wraz ze stewią. Wysoka temperatura uwalnia słodki smak. By osłodzić chłodne napoje najpierw trzeba przygotować wywar z liści stewii, a następnie dodać go do napoju. By uzyskać słodszy smak można stworzyć koncentrat poprzez zalanie kubka liści i pozostawienie na noc. Następnie należy odcedzić koncentrat i schłodzić np. w lodówce.Taki specyfik można stosowac do słodzenia herbaty, kawy, napojów owocowych, samych owoców czy deserów.Tak przygotowana stewia potrafi nadawać się do spożycia przez około miesiąc, oczywiscie przechowywana w lodówce.Chyba,że od razu zużyjesz całą.

Skąd pochodzi stewia?

Przez setki lat stewia była używana przez plemiona indiańskie żyjace na terenie dzisiejszego Paragwaju. Pierwsi biali osadnicy używali jej z ochotą i nadali jej nazwę 'yerba dulce', czyli słodkie zioło po hiszpańsku. Jest szeroko używana w Japonii. Dla wielu ludzi jest zdrowsza niż dietetycznie ciężki cukier oraz jest polecna ze wzgledu na niższe podnoszenie glukozy we krwi niż inne słodzące specyfiki.

Ile roślin potrzebuję dla 4-osobowej rodziny?

To zależy od zużycia i czy planujecie zachować stewię w formie wysuszonej na zimę. Dla okazyjnego słodzenia jedna roślina powinna wystarczyć, jednak w celach suszenia minimum to 6. Ale nawet wtedy nie będziecie potrzebować aż tak dużo stewii jak cukru. Proporcje to 1 łyżka stewii do 8 łyżek cukru - to powinno wam pomóc w planowaniu zapasów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel