Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Brukselki

2020-01-14
Uprawa Brukselki

Brukselka

Kapusta brukselska jest rośliną wolnorosnącą, która potrzebuje do rozwoju chłodnych warunków pogodowych. Brukselkę należy sadzić wiosną i średnio-późnym latem, aby uzyskać dojrzałe rośliny jesienią. Małe główki liściowe najlepiej dojrzewają w chłodnych, a nawet lekko mroźnych warunkach pogodowych. Sadzenie wiosenne sprawdza się również w klimatach chłodniejszych. Trzeba być świadomym, że główki liściowe dojrzewające w gorących i suchych warunkach będą wątłe i gorzkie. Kapusta brukselska należy do rodziny kapustowatych, do grupy Brassica oleracea, do której zaliczają się: kapusty, brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa. Małe główki liściowe wyrastają na środkowej łodydze rośliny z pączków między długimi gonkami liściowymi. Obcinanie liści ułatwia zbiór główek liściowych, które są gotowe do zbiorów (KZ)

Gleba, uprawa i opieka

Podobnie jak wiele warzyw, kapusta brukselska wymaga minimum 6 godzina nasłonecznienia, ale im więcej tym lepiej. Lubi nawożoną, dobrze zdrenowaną, wilgotną glebę, bogatą w materię organiczną. Odczyn pH powinien być na wysokim poziome skali dla warzyw, czyli ok. 6,8 dla optymalnego wzrostu i w celu zapobiegnięcia chorobom systemu korzeniowego. Aby być pewnym co do pH podłoża, warto zrobić badanie gleby. Można kupić zestaw testowy w dobrze wyposażonym centrum organicznym lub zlecić badanie Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Nawożenie i wapnowanie należy zastosować w oparciu o wyniki badań glebowych. W przypadku braku badań glebowych trzeba zapewnić glebie obfitość składników bogatych w azot. Będą to mączka z krwi, mączka z nasion bawełny lub przekompostowany obornik. Rośliny kochają nawożenie w postaci płynów. Kapusta brukselska potrzebuje także więcej boru niż większość innych warzyw. Bor jest odżywką dla roślin, stosowaną w niewielkich ilościach dla wszystkich roślin. Przy jego niedoborze brukselka wytwarza wydrążone łodygi i małe pąki. Jeżeli twojej uprawie pojawiły się takie objawy, możesz dostarczyć brom do gleby stosując płaską łyżkę stołową nawozu zawierającego bor (jak np. 20 Mule Team z półki sklepu warzywniczego) na 4,75 l wody i rozpraszając równomiernie mieszaninę na powierzchni 4,5 m 2. Niech cię nie pokusi, żeby podać więcej, ponieważ zbyt duża dawka powoduje problemy. Nie należy podawać boru także zanim wystąpią opisane wyżej objawy jego niedoboru.

Sadzonki należy sadzić według wskazań na etykiecie. Kapusta brukselska osiąga duże rozmiary, dlatego wymaga sadzenia roślin w odległości 60 cm jedna od drugiej, w rzędach lub na zagonie. Jeżeli brukselka ma być sadzona w rzędach, to rzędy powinny być od siebie oddalone o 75 cm, aby zapewnić wystarczająco przestrzeni do przejścia pomiędzy nimi. Nie można pozostawiać długo sadzonek w pojemnikach, przesuszać ich i doprowadzać do skarlenia. Należy je wysadzić natychmiast.

Sadzonki należy sadzić głęboko tak, aby tylko od 1 do 1/3 rośliny znajdowała się nad ziemią. Po posadzeniu podlać gruntownie, by zapewnić dobry wzrost. Po posadzeniu, należy zastosować nawożenie startowe w postaci wodnego roztworu emulsji rybnej lub dawki 20-20-20 wg wskazań na etykiecie opakowania. Mulczowanie zapewni utrzymanie niższej temperatury i wilgotności gruntu. Należy podlewać regularnie, zapewniając od 2,5 do prawie 4 cm wody na tydzień zamiast deszczu.

Sadzonki kapusty brukselskiej przypominają wyglądem kapustę, bliską krewniaczkę. W miarę rozwoju rośliny wytwarzają duże liście n długich ogonkach.

Rozwiązywanie problemów

Owady, które atakują kapustę brukselską to: Murgantia histrionica, błyszczka ni, tantniś krzyżowiaczek, bielinek rzepnik, śmietka kapuściana, wciornastki, Hellula rogatalis. Mszyce są szczególnie trudne do opanowania. Rośliny są również dręczone przez mącznika i rdzę, ale można kupić odmiany odporne na te choroby

Pąki tworzą się na początku na dole środkowej łodygi rośliny, później rozwijają się w wyższych partiach, aż do wierzchołka.

Zbiory i magazynowanie

Główki liściowe formują się na początku w dolnych częściach rośliny i dopiero póżniej rozwijają się te zlokalizowane wyżej, aż do wierzchołka, co trwa kilka tygodni. Brukselki są gotowe do zbiorów, gdy malutkie główki twarde, zielone i mają 2,5 do 5 cm średnicy. Główki odrywa się od łodygi ukręcając je. Kiedy zostaną oderwane niższe główki, można usunąć też żółknące liście – roślina wzrost ku górze wytwarzając więcej liści i główek liściowych. Roślina dobrze znosi mróz i plony mogą być zbierane, dopóki nie nastąpi ostry mróz. Główki liściowe najlepszej jakości są wytwarzane, gdy dni są słoneczne, a noce lekko mroźne. Gdy nadchodzi zima, można przyśpieszyć dojrzewanie główek liściowych poprzez ścięcie wierzchołka rośliny około 3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Jedna pełnowymiarowa, zdrowa roślina może przynieść od 0,9 do 1,3 kg plonów. Główki liściowe dojrzewają szybciej, gdy jest chłodniej, a wolniej, gdy następuje ocieplenie. W miejscu po zebrane główce liściowej nie formuje się następna główka. Dobrze rozwinięte główki liściowe dobrze trzymają się na roślinie w czasie chłodniejszych dni, co powoduje, że stanowią świetny plon dla ogrodników Południa (sadzone jesienią). W klimacie chłodniejszym, ogrodnicy okrywają kapustę brukselską po jej wierzchołki przy użyciu siana lub liści.

Należy przechowywać świeże, niemyte główki liściowe w plastikowych torbach w lodówce. Świeże główki smakują najlepiej, dlatego czas chłodzenia to 1-2 dni.

Te duże brukselki mają idealną wielkość. Z powodu warunków pogodowych i warunków rozwoju, brukselka z twojej uprawy może nie być tak duża

brukselka roślina
brukselka roślina

F.A.Q

Gdzie szukać główek liściowych na roślinie?

Główki liściowe są rozmieszczone wzdłuż łodygi.

Jak można doprowadzić brukselki do dojrzenia w jednym czasie?

Jeżeli zetniesz 15 cm łodygi od wierzchołka rośliny, wtedy wszystkie główki będą gotowe do zbiorów w przeciągu 3-6 tygodni.

Dlaczego brukselki mojej uprawie wytwarzają luźne, a nie zwarte główki liściowe?

Brukselki, które rozwijają się w czasie gorącej pogody (wiosną lub w czasie ciepłej jesieni) często nie wytwarzają zwięzłych główek liściowych.

Po czym poznać, że można już zbierać brukselkę?

Brukselkę można zbierać, kiedy główki liściowe osiągną 2,5-5 cm średnicy i są twarde, jak malutkie kapustki. Główki zlokalizowane na dole łodygi rośliny dojrzeją na początku, ale niektórzy ogrodnicy obcinają wierzchołki, aby doprowadzić do jednoczesnego dojrzenia wszystkich główek liściowych.

Dlaczego brukselka z mojej uprawy jest gorzka?

Brukselka gorzknieje, gdy pozostawała na roślinie zbyt długo lub gdy jest upalna pogoda w okresie dojrzewania.

Oberwałem trochę liści brukselki, wymieszałem je z liśćmi brokuła, kalafiora, jarmużu, botwiną i otrzymałem talerz smacznej zieleniny. Czy liście kapusty brukselskiej są niezbędne dla rozwoju aktualnej uprawy brukselki?

To brzmi cudownie! Stale przypominamy ludziom, że mogą jeść liście tych warzyw kapustnych, ale nie wszyscy nam wierzą. Jeżeli przygotujesz kolejny talerz, prześlij zdjęcie na naszą stronę Facebooka, żeby podzielić się nim z innymi ogrodnikami. Liście kapusty brukselskiej zazwyczaj opadają podczas zbiorów małych główek liściowych, od dołu w kierunku wierzchołka. Jeżeli obrywasz liście towarzyszące każdej zbieranej główce liściowej, ale zostawiając jednocześnie te na szczycie, roślina będzie miała wystarczająco dużo energii.

Mieszkamy na centralnym wybrzeżu. Mamy gospodarstwo na piaszczystej glebie, pół mili od morza. Nigdy nie mieliśmy mrozu i rzadko temperatury są zbyt wysokie, z wyjątkiem kilku tygodni latem. Chcielibyśmy uprawiać kapustę brukselską przez cały rok dla naszej rodziny, przyjaciół i na cele dobroczynne, które wspieramy. Docenimy wszelkie pomysły i wskazówki.

Kapusta brukselska preferuje chłodniejsze temperatury (co powoduje, że brukselka jest słodsza). Jeśli chcecie uprawiać ją w ciągu gorących letnich miesięcy bez przedwczesnego wytworzenia łodygi kwiatostanowej, musicie się upewnić, że będzie w miejscu nasłonecznionym przez 5-6 godzin (rano), a później zacienionym przez resztę dnia. To pomoże utrzymać je w chłodzie i zapobiec przedwczesnemu wytworzeniu łodygi. Jeżeli nie możecie znaleźć miejsca spełniającego te warunki, możecie wybudować osłonę dającą cień i uprawiać pod nią kapustę brukselską przez cały czas. Należy unikać lokalizacji uprawy nad wodą, aby uniknąć różnych chorób systemu korzeniowego oraz pamiętać o odpowiednim nawożeniu.

Mieszkam w centralnej Polsce i kapusta brukselska udaje się świetnie! Zauważyłam, że małe główki liściowe tworzą się wzdłuż całej głównej łodygi u podstawy każdego dużego liścia. Rozumiem, że duże liście są jadalne. Czy zaszkodzi roślinom zerwanie dużych liści zanim główki liściowe dorosną do zbiorów? Dziękuję za odpowiedź.

Gratuluję brukselki! To jest ekscytująca roślina do uprawy i wygląda imponująco w ogrodzie. Tak, możesz jeść liście. Używaj ich tak jak używałabyś jarmużu i kapusty. Niektórzy ogrodnicy obecnie usuwają dolne liście, co powoduje, że roślina wydaje większe główki liściowe. Możesz także zebrać główki systematycznie jak będą osiągały 2,5 lub 4 cm wielkości (zaczynając od dołu) i zrywać liść położony najbliżej. Plony nadają się do zjedzenia w ciągu 2-3 dni od zebrania, ponieważ świeżość i zapach szybko pogarszają się w lodówce. Daj nam znać jak wytworzą się główki liściowe. Dołącz do naszej strony na Facebooku, żeby wymieniać przepisy i zdjęcia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel