REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Uprawa Brukselki
Uprawa Brukselki

brukselkaKapusta brukselska jest rośliną wolnorosnącą, która potrzebuje do rozwoju chłodnych warunków pogodowych.Brukselkę należy sadzić wiosną i średnio-późnym latem, aby uzyskać dojrzałe rośliny jesienią. Małe główki liściowe najlepiej dojrzewają w chłodnych, a nawet lekko mroźnych warunkach pogodowych. Sadzenie wiosenne sprawdza się również w klimatach chłodniejszych. Trzeba być świadomym, że główki liściowe dojrzewające w gorących i suchych warunkach będą wątłe i gorzkie. Kapusta brukselska należy do rodziny kapustowatych, do grupy Brassica oleracea, do której zaliczają się: kapusty, brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa. Małe główki liściowe wyrastają na środkowej łodydze rośliny z pączków między długimi gonkami liściowymi. Obcinanie liści ułatwia zbiór główek liściowych, które są gotowe do zbiorów (KZ)gleba uprawa i opieka
Podobnie jak wiele warzyw, kapusta brukselska wymaga minimum 6 godzina nasłonecznienia, ale im więcej tym lepiej. Lubi nawożoną, dobrze zdrenowaną, wilgotną glebę, bogatą w materię organiczną. Odczyn pH powinien być na wysokim poziome skali dla warzyw, czyli ok. 6,8 dla optymalnego wzrostu i w celu zapobiegnięcia chorobom systemu korzeniowego. Aby być pewnym co do pH podłoża, warto zrobić badanie gleby. Można kupić zestaw testowy w dobrze wyposażonym centrum organicznym lub zlecić badanie Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Nawożenie i wapnowanie należy zastosować w oparciu o wyniki badań glebowych. W przypadku braku badań glebowych trzeba zapewnić glebie obfitość składników bogatych w azot. Będą to mączka z krwi, mączka z nasion bawełny lub przekompostowany obornik. Rośliny kochają nawożenie w postaci płynów. Kapusta brukselska potrzebuje także więcej boru niż większość innych warzyw. Bor jest odżywką dla roślin, stosowaną w niewielkich ilościach dla wszystkich roślin. Przy jego niedoborze brukselka wytwarza wydrążone łodygi i małe pąki. Jeżeli twojej uprawie pojawiły się takie objawy, możesz dostarczyć brom do gleby stosując płaską łyżkę stołową nawozu zawierającego bor (jak np. 20 Mule Team z półki sklepu warzywniczego) na 4,75 l wody i rozpraszając równomiernie mieszaninę na powierzchni 4,5 m 2. Niech cię nie pokusi, żeby podać więcej, ponieważ zbyt duża dawka powoduje problemy. Nie należy podawać boru także zanim wystąpią opisane wyżej objawy jego niedoboru.

Sadzonki należy sadzić według wskazań na etykiecie. Kapusta brukselska osiąga duże rozmiary, dlatego wymaga sadzenia roślin w odległości 60 cm jedna od drugiej, w rzędach lub na zagonie. Jeżeli brukselka ma być sadzona w rzędach, to rzędy powinny być od siebie oddalone o 75 cm, aby zapewnić wystarczająco przestrzeni do przejścia pomiędzy nimi. Nie można pozostawiać długo sadzonek w pojemnikach, przesuszać ich i doprowadzać do skarlenia. Należy je wysadzić natychmiast.

Sadzonki należy sadzić głęboko tak, aby tylko od 1 do 1/3 rośliny znajdowała się nad ziemią. Po posadzeniu podlać gruntownie, by zapewnić dobry wzrost. Po posadzeniu, należy zastosować nawożenie startowe w postaci wodnego roztworu emulsji rybnej lub dawki 20-20-20 wg wskazań na etykiecie opakowania. Mulczowanie zapewni utrzymanie niższej temperatury i wilgotności gruntu. Należy podlewać regularnie, zapewniając od 2,5 do prawie 4 cm wody na tydzień zamiast deszczu.

Sadzonki kapusty brukselskiej przypominają wyglądem kapustę, bliską krewniaczkę. W miarę rozwoju rośliny wytwarzają duże liście n długich ogonkach

 


rozwiazywanie problemow
Owady, które atakują kapustę brukselską to: Murgantia histrionica, błyszczka ni, tantniś krzyżowiaczek, bielinek rzepnik, śmietka kapuściana, wciornastki, Hellula rogatalis. Mszyce są szczególnie trudne do opanowania. Rośliny są również dręczone przez mącznika i rdzę, ale można kupić odmiany odporne na te choroby

Pąki tworzą się na początku na dole środkowej łodygi rośliny, później rozwijają się w wyższych partiach, aż do wierzchołka.zbiory i magazynowanie
Główki liściowe formują się na początku w dolnych częściach rośliny i dopiero póżniej rozwijają się te zlokalizowane wyżej, aż do wierzchołka, co trwa kilka tygodni. Brukselki są gotowe do zbiorów, gdy malutkie główki twarde, zielone i mają 2,5 do 5 cm średnicy. Główki odrywa się od łodygi ukręcając je. Kiedy zostaną oderwane niższe główki, można usunąć też żółknące liście – roślina wzrost ku górze wytwarzając więcej liści i główek liściowych. Roślina dobrze znosi mróz i plony mogą być zbierane, dopóki nie nastąpi ostry mróz. Główki liściowe najlepszej jakości są wytwarzane, gdy dni są słoneczne, a noce lekko mroźne. Gdy nadchodzi zima, można przyśpieszyć dojrzewanie główek liściowych poprzez ścięcie wierzchołka rośliny około 3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Jedna pełnowymiarowa, zdrowa roślina może przynieść od 0,9 do 1,3 kg plonów. Główki liściowe dojrzewają szybciej, gdy jest chłodniej, a wolniej, gdy następuje ocieplenie. W miejscu po zebrane główce liściowej nie formuje się następna główka. Dobrze rozwinięte główki liściowe dobrze trzymają się na roślinie w czasie chłodniejszych dni, co powoduje, że stanowią świetny plon dla ogrodników Południa (sadzone jesienią). W klimacie chłodniejszym, ogrodnicy okrywają kapustę brukselską po jej wierzchołki przy użyciu siana lub liści.

Należy przechowywać świeże, niemyte główki liściowe w plastikowych torbach w lodówce. Świeże główki smakują najlepiej, dlatego czas chłodzenia to 1-2 dni.

Te duże brukselki mają idealną wielkość. Z powodu warunków pogodowych i warunków rozwoju, brukselka z twojej uprawy może nie być tak duża


faq
Gdzie szukać główek liściowych na roślinie?

Główki liściowe są rozmieszczone wzdłuż łodygi.

 

Jak można doprowadzić brukselki do dojrzenia w jednym czasie?

Jeżeli zetniesz 15 cm łodygi od wierzchołka rośliny, wtedy wszystkie główki będą gotowe do zbiorów w przeciągu 3-6 tygodni.

 

Dlaczego brukselki mojej uprawie wytwarzają luźne, a nie zwarte główki liściowe?

Brukselki, które rozwijają się w czasie gorącej pogody (wiosną lub w czasie ciepłej jesieni) często nie wytwarzają zwięzłych główek liściowych.

 

Po czym poznać, że można już zbierać brukselkę?

Brukselkę można zbierać, kiedy główki liściowe osiągną 2,5-5 cm średnicy i są twarde, jak malutkie kapustki. Główki zlokalizowane na dole łodygi rośliny dojrzeją na początku, ale niektórzy ogrodnicy obcinają wierzchołki, aby doprowadzić do jednoczesnego dojrzenia wszystkich główek liściowych.

 

Dlaczego brukselka z mojej uprawy jest gorzka?

Brukselka gorzknieje, gdy pozostawała na roślinie zbyt długo lub gdy jest upalna pogoda w okresie dojrzewania.

 

Oberwałem trochę liści brukselki, wymieszałem je z liśćmi brokuła, kalafiora, jarmużu, botwiną i otrzymałem talerz smacznej zieleniny. Czy liście kapusty brukselskiej są niezbędne dla rozwoju aktualnej uprawy brukselki?

To brzmi cudownie! Stale przypominamy ludziom, że mogą jeść liście tych warzyw kapustnych, ale nie wszyscy nam wierzą. Jeżeli przygotujesz kolejny talerz, prześlij zdjęcie na naszą stronę Facebooka, żeby podzielić się nim z innymi ogrodnikami. Liście kapusty brukselskiej zazwyczaj opadają podczas zbiorów małych główek liściowych, od dołu w kierunku wierzchołka. Jeżeli obrywasz liście towarzyszące każdej zbieranej główce liściowej, ale zostawiając jednocześnie te na szczycie, roślina będzie miała wystarczająco dużo energii.

 

Mieszkamy na centralnym wybrzeżu. Mamy gospodarstwo na piaszczystej glebie, pół mili od morza. Nigdy nie mieliśmy mrozu i rzadko temperatury są zbyt wysokie, z wyjątkiem kilku tygodni latem. Chcielibyśmy uprawiać kapustę brukselską przez cały rok dla naszej rodziny, przyjaciół i na cele dobroczynne, które wspieramy. Docenimy wszelkie pomysły i wskazówki.

Kapusta brukselska preferuje chłodniejsze temperatury (co powoduje, że brukselka jest słodsza). Jeśli chcecie uprawiać ją w ciągu gorących letnich miesięcy bez przedwczesnego wytworzenia łodygi kwiatostanowej, musicie się upewnić, że będzie w miejscu nasłonecznionym przez 5-6 godzin (rano), a później zacienionym przez resztę dnia. To pomoże utrzymać je w chłodzie i zapobiec przedwczesnemu wytworzeniu łodygi. Jeżeli nie możecie znaleźć miejsca spełniającego te warunki, możecie wybudować osłonę dającą cień i uprawiać pod nią kapustę brukselską przez cały czas. Należy unikać lokalizacji uprawy nad wodą, aby uniknąć różnych chorób systemu korzeniowego oraz pamiętać o odpowiednim nawożeniu.

 

Mieszkam w centralnej Polsce i kapusta brukselska udaje się świetnie! Zauważyłam, że małe główki liściowe tworzą się wzdłuż całej głównej łodygi u podstawy każdego dużego liścia. Rozumiem, że duże liście są jadalne. Czy zaszkodzi roślinom zerwanie dużych liści zanim główki liściowe dorosną do zbiorów? Dziękuję za odpowiedź.

Gratuluję brukselki! To jest ekscytująca roślina do uprawy i wygląda imponująco w ogrodzie. Tak, możesz jeść liście. Używaj ich tak jak używałabyś jarmużu i kapusty. Niektórzy ogrodnicy obecnie usuwają dolne liście, co powoduje, że roślina wydaje większe główki liściowe. Możesz także zebrać główki systematycznie jak będą osiągały 2,5 lub 4 cm wielkości (zaczynając od dołu) i zrywać liść położony najbliżej. Plony nadają się do zjedzenia w ciągu 2-3 dni od zebrania, ponieważ świeżość i zapach szybko pogarszają się w lodówce. Daj nam znać jak wytworzą się główki liściowe. Dołącz do naszej strony na Facebooku, żeby wymieniać przepisy i zdjęcia.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel