REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Uprawa Brokułów
Uprawa Brokułów

brokulyBrokuły są odpornymi warzywami, które rozwijają się najlepiej w chłodnych porach roku. W warunkach krajowych w ciągu roku możliwe jest uzyskanie dwóch plonów (wiosną i jesienią), szczególnie przy ciągłej poprawie szybkości dojrzewania i tolerancji wyższych temperatur, które to czynniki wydłużają życie brokułów na inne pory roku, z wyjątkiem najgorętszych. Brokuł należy do tej samej rodziny, co kapusta warzywna (Brassica oleracea), w której znajdują się także różne inne gatunki kapusty, brukselka, kalafior, jarmuż i kalarepa.Idealna róża brokuła będzie duża i będzie miała wiele bardzo szczelnie zamkniętych zielonych pąków. (KZ)gleba uprawa i opieka
Brokuł wymaga chłodnej pogody, pełnego słońca, wody i żyznej ziemi. Brokuły należy sadzić w miejscach, gdzie będą nasłonecznione minimum 6 godzin dziennie i będą miały żyzną, dobrze zdrenowaną i wilgotną glebę, bogatą w materię organiczną. Mulczowanie pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności podłoża. Odczyn pH podłoża powinien wynosić 6,0-7,0 dla najlepszego rozwoju rośliny i ograniczenia chorób systemu korzeniowego. Aby upewnić się co do pH, najlepiej jest wykonać badanie gleby. W tym celu można kupić odpowiedni zestaw w sklepie ogrodniczym lub wykonać badanie w stacji chemiczno-rolniczej. W razie potrzeby należy zwapnować podłoże.

Dla dobrego rozwoju roślin należy zastosować różnorodne nawozy mineralne bogate w związki azotu lub przekompostowany obornik. Można także zastosować według wskazań na opakowaniu granulowany nawóz organiczny lub nawozy mineralne stopniowo uwalniające składniki odżywcze.W przypadku brokułów, ważną rzeczą jest zapewnienie żyznej gleby, a jest więcej niż jeden sposób na zrealizowanie tego celu.

Ogólnie mówiąc, brokuły powinny być sadzone w odległości ok. 45 cm od siebie. W przypadku sadzenia rzędowego, rzędy należy rozmieścić co 60 cm, bu zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca na swobodne przechodzenie wzdłuż upraw, ale w rzędzie można sadzić rośliny jedna obok drugiej dla zminimalizowania straty przestrzeni.

Brokuły lubią stałą wilgotność dla szybkiego wzrostu i wytwarzania dobrych róż. Organiczna warstwa kompostu, drobno rozdrobnione liście lub kora zapewnią właściwe warunki temperaturowe i wilgotnościowe oraz wyeliminują chwasty. W klimacie chłodniejszym – przeciwnie – może okazać się konieczne sadzenie wczesną wiosną z zastosowaniem czarnej plastikowej włókniny, co będzie sprzyjało większemu nagrzewaniu ziemi lub pozostawienie podłoża bez mulczowania – działanie promieni słonecznych spowoduje ogrzanie ziemi.

Brokuły wymagają regularnego podlewania dostarczającego od 2,5 do prawie 4 cm wody tygodniowo, jeżeli nie ma wystarczających opadów deszczu. Ilość wody można zmierzyć przy pomocy deszczomierza umieszczonego w ogrodzie. Jeżeli podłoże nie jest naturalnie zasobne w związki azotu wytwarzane w wyniku intensywnej działalności dżdżownic oraz regularnego dostarczania nawozów organicznych, bogatych w azot, należy zastosować ponowne nawożenie nawozami płynnymi, jak np. emulsja rybna , dzięki temu będzie stymulowany rozwój nowych liści oraz kontynuowane dokarmianie substancjami płynnymi do momentu, gdy główki brokuła będą gotowe do zbiorów.

Uprawa brokułów w tym ogrodzie wiosennym przygotowuje się do wytwarzania róż.


rozwiazywanie problemow
Brokuły są wrażliwe na temperaturę. Jeżeli sadzonki są wystawione na działanie temperatury poniżej 5˚C przez 1-2 tygodnie, szkodliwe działanie chłodu powoduje zbyt wczesne tworzenie róży brokuła. Z drugiej strony, jeżeli roślina zostanie posadzona zbyt późno, a trafią się gorące dni, spowoduje to także zbyt wczesne kwitnienie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie optymalnego terminu sadzenia. Optymalna temperatura sadzenia dla brokułów waha się pomiędzy 18 a 26˚C. Najlepszym sposobem na unikanie szkodników jest dbałość o zdrowie roślin porządek w ogrodzie. Do głównych owadów powodujących szkody omawianych roślin należą szkodniki kapusty, w tym śmietka kapuściana, a także mszyce i pchełki (chrząszcze z rodziny stonkowatych). Do chorób brokułów zalicza się zgorzel siewek kapustnych, czarną zgniliznę korzenia, kiłę kapuścianą. Więcej informacji na temat identyfikacji szkodników i aktualnych zaleceń ochronnych udziela Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Nie pozwól by twoje rośliny rozwinęły się do tego stopnia. Róże będą mączyste. Jeżeli małe pączki zaczynają pęcznieć lub widać żółte płatki kwiatów, zetnij różę, nie ważne jak jest mała.zbiory i magazynowanie
Od momentu rozpoczęcia formowania róż kwiatowych w środku rośliny należy kontrolować jej wzrost każdego dnia. Zbiory brokułów przypadają na czas, gdy małe pąki kwiatów są szczelnie zamknięte. Jeżeli pąki kwiatowe zaczynają pęcznieć lub płatki kwiatów żółkną, trzeba odciąć różę od łodygi rośliny (nieważne jak jest mała), ponieważ otwarte pąki mają mączystą strukturę. Po odcięciu głównej róży, należy pozostawić roślinę, aby mogły się rozwinąć pędy boczne w kątach liści. Nie warto się przejmować tym, że róże brokuła pochodzące z własnej uprawy są mniejsze niż te sprzedawane w sklepach warzywniczych. Brokuły kupowane w sklepach, rosły zazwyczaj w przyjaznym dla siebie klimacie, a ponadto są wypielęgnowane. W miejscach, gdzie wiosną szybko temperatury osiągają wyższe wartości, róże brokułów są często lepsze na jesieni niż na wiosnę. Można spróbować więc późniejszej uprawy, by rośliny mogły wytworzyć większe róże. Zaleca się wtedy sadzenie roślin późnym latem. Róże brokuła można przechowywać przez około tydzień w lodówce. Cieszcie się świeżymi różami brokułów i wypróbujcie przepisy na „Zdrową sałatkę brokułową” lub „Brokuły z nasionami sezamu”.

Róże brokułów są zbierane z innymi warzywami – sałatą i kapustą, w czasie chłodnych pór roku, jesienią lub wiosną.


faq
Czy brokuły mogą być sadzone zarówno wiosną jak i jesienią?

Generalnie tak, w zależności od odmiany, regionu i czasu sadzenia. Brokuły udają się najlepiej, gdy temperatura waha się 5-21˚C. Roślina potrzebuje dojrzeć w czasie chłodniejszej pory, dlatego w zasadzie jej uprawa udaje się, gdy sadzenie przypada na późne lato a zbiory są jesienią. Wiosną brokuły powinny być sadzone stosunkowo wcześnie, aby mogły dojrzeć jeszcze przed wystąpieniem wyższych temperatur. Temperatury -4˚C i niższe mogą uszkodzić lub całkowicie zmarnować uprawę.

W jaki sposób rozpoznać, że brokuły są gotowe do zbiorów?

Ogólnie mówiąc, zbiory brokułów rozpoczynają się wtedy, gdy poszczególne pąki róż rośliny są wielkości łepka od szpilki, ciemnozielone i ścisło zamknięte. Jeżeli zaczynają się ukazywać żółte płatki kwiatowe, róża brokuła utraciła najwyższą jakość. Po uprawie pewnych odmian przez kilka sezonów wegetacyjnych, można stwierdzić potencjalny rozwój róży poszczególnych odmian brokułów. Rozmiar róży zależy od lokalizacji uprawy, odmiany, pory roku i nawożenia. Większość brokułów z własnej uprawy osiąga róże o średnicy 8-15 cm.

Czy można uprawiać brokuły w pojemnikach?

Tak. W tym celu należy użyć pojemnika o objętości przynajmniej 18 litrów lub średnicy co najmniej 45 cm.

Czy po posadzeniu roślin, trzeba je przykryć?

Nie, to spowodowałoby utratę środkowej róży rośliny i plony nie spełniłyby oczekiwań. Jednakże roślina uzyskałaby małe pędy boczne. .

Na górnej stronie liści roślin w mojej uprawie brokułów rozwijają się żółte kropki, a po spodniej ich stronie znajdują się omszone narośle. Co to oznacza?

Jest to jedna z pleśni, choroba wywołana przez grzyby. Niektóre odmiany brokułów są odporne na tą chorobę. W celu wyeliminowania problemu pomocne mogą być dolistne opryski fungicydami. Opryski należy rozpocząć z wystąpieniem pierwszych objawów i powtarzać według zaleceń na opakowaniu środka grzybobójczego.

W jaki sposób postępować ze szkodnikami znajdującymi się na różach brokułów?

To są prawdopodobnie szkodniki kapustnych, które można wyeliminować stosując pestycydy zawierające bakterie - Bacillus thuringiensis (Bt). Środek z bakteriami musi zostać zjedzony przez szkodniki i jest aktywowany w ich wnętrzu. Szkodniki giną powoli, co oznacza, że miną 2-3 dni zanim zostaną wyeliminowane.

Brokuły z mojej uprawy wytworzyły małe żółte kwiaty niedługo po tym jak zostały posadzone, a róże były malutkie. Co jest tego powodem?

Winowajcą jest gorąca aura. Roślina będzie wydawała nasiona. Brokuły kwitną szybko przy temperaturach powyżej 26˚C. Należy się upewnić, że sadzenie odbyło się we właściwym terminie. Zaleca się wycinać róże brokułów zanim rozwiną się kwiaty, nieważne jak małe są.

Co powoduje, że róże brokułów stają się odbarwione i nieznacznie pokryte śluzem?

Kilka uwarunkowań naturalnych, jak np. wysoka temperatura w czasie tworzenia róż brokułów, powoduje odbarwianie się róż. Zjawisko to było zaobserwowane na przykładzie odmian mieszańcowych. Sadzenie we właściwym czasie i zapewnienie właściwej pielęgnacji pozwala uniknąć problemu.

Na kilku roślinach w mojej uprawie, łodyga roślin ma dziurę, w której gromadzi się woda, co powoduje ich gnicie po zbiorach róż. Co można zrobić?

Dziury w łodygach nie można teraz zlikwidować. Zjawisko jest spowodowane niedoborem boru i może być wyeliminowane poprzez aplikację boru do gleby w przyszłym roku.

Czy to jest normalne, że wtórne różyczki brokuła są mniejsze, czy potrzebne jest nawożenie?

Środkowa róża brokułów jest zawsze największa, Wtórne różyczki są wielkości ok. 40 mm. Podsypywanie nawozami pomoże zwiększyć wydajność roślin i rozmiar różyczek. Pomimo tego, że są małe, są tak samo smaczne jak duża środkowa róża.

Kilka roślin z mojej uprawy brokułów nie wytworzyło róż, chociaż wyglądają na zdrowe. Co jest nie tak?

Jeżeli stożek wzrostu brokuła jest uszkodzony, roślina może nie wytworzyć róży. Może to być powodem uszkodzenia sadzonki podczas transportu, sadzenia lub przez owady w ogrodzie.

Wysiałam nasiona brokułów i kalafiorów i rośliny mają się świetnie. Mieliśmy ostatnio upalne dni, dlatego rośliny nie mają zbyt dobrze rozwiniętych jadalnych róż, jednakże ich liście są masywne. Stąd moje pytanie, czy mogę oberwać niektóre z nich bez wyrządzania szkody roślinom?

Gratulacje z powodu uprawy brokułów i kalafiorów. Musisz mieszkać na Północy skoro sadzisz te rośliny w czerwcu. Czy chcesz usunąć liście, ze względu na brak miejsca w ogrodzie? Zazwyczaj odradzamy niekonieczne ogałacanie roślin, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób i szkodników. Może pozostawisz liście na roślinach, pomogą one chronić tworzące się róże.

Czy czerwona kora i torf są odpowiednie do mulczowania brokułów? Jakie inne roślny można wykorzystać?

Chociaż torf jest czasami wykorzystywany do ulepszania gleby, nie jest odpowiedni do mulczowania, ponieważ może odciągać wilgoć z ziemi. Nie jestem pewna, co rozumiesz przez czerwoną korę, ale myślę, że będziesz zainteresowana przeczytaniem naszego artykułu o organicznym mulczowaniu, który podpowie Ci kilka dobrych sposobów na mulczowanie w ogrodzie warzywnym. Udanej uprawy!

Posadziłam ponownie brokuły w sierpniu. Liście są bardzo zdrowe, tak bardzo, że obrywałam kilka dolnych liści i dodawała je do sałatek. Teraz, gdy róże się formują martwię się, że wyrządziłam jakąś szkodę dla dalszego rozwoju róż. Czy usuwanie przeze mnie części liści mogło w jakiś sposób zaszkodzić rozwojowi róż?

Gratulacje! Większość ludzi nie ma pojęcia o walorach smakowych i odżywczych liści brokułów. Jeżeli nie pozostawiłaś nagiej łodygi, wszystko powinno być w porządku. Upewnij się, że pozostawiasz w wyższych partiach łodygi wystarczającą ilość liści, które będą produkować energię oraz będą odżywiać roślinę w czasie jej rozwoju.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel