Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2019-10-08

Uniwersalne zapylacze drzewek owocowych

Jak wygląda zapylanie drzewek owocowych?

Brak owoców na drzewkach owocowych to dość częsty problem naszych czasów. Niektóre drzewka owocowe, mimo że kwitną co roku, nie zawiązują owoców. Jeśli nawet wytworzą owoce to i tak są one często zniekształcone, mało smaczne lub jest ich bardzo mało.

Najczęstszą przyczyną braku owoców na drzewkach jest brak w pobliżu odpowiedniego zapylacza. Tak jest w przypadku drzewek obcopylnych, aby mogły zawiązać owoce, muszą być zapylone pyłkiem innej odmiany. Zawsze trzeba sprawdzić czy w pobliżu naszego nowo posadzonego drzewka rośnie jego zapylacz. Jeśli nie, należy go oczywiście dosadzić.

Z brakiem zapylaczy raczej nie ma kłopotu w ogrodach działkowych. Jest tam bardzo duża różnorodność i zagęszczenie odmian dlatego łatwo trafić na jakiś dobry zapylacz.

Co jednak zrobić, gdy drzewko owocowe kwitnie ale nie owocuje a my nie pamiętamy co to za odmiana (może tak być w przypadku np. dawno posadzonych starych odmian). W takim przypadku najlepiej dosadzić w ogrodzie popularny, uniwersalny zapylacz, pasujący do wielu odmian.

Oczywiście zapylacz to nie wszystko. Do zapylenia muszą być jeszcze pszczoły lub trzmiele, które przeniosą pyłek z drzewa na drzewo. Z tym jest jednak ostatnio coraz większy problem, głównie dlatego, że stosujemy coraz więcej chemii w ogrodzie. Nawet odmiany samopylne potrzebuję obecności owadów zapylających. Można oczywiście pomóc sobie zapylając ręcznie ale podejrzewam, że wielu z nas nie ma na to sił ani czasu.

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze odmiany uniwersalnych zapylaczy:

  • Dla jabłoni mogą to być np.: James Grieve, Koksa Pomarańczowa, Golden Delicious, Idared, Gala lub Szampion - zapylają one do 70% innych odmian jabłoni.
  • Dla gruszy jednym z najlepszych zapylaczy jest: Faworytka. Z innych starych odmian dobrymi zapylaczami dla wielu odmian są: Konferencja, Komisówka i Lukasówka. Te ostatnie trzy odmiany mogą zapylać się same, zapylają one do 70% innych odmian.
  • Dla czereśni, która ostatnio jest coraz mniej popularna, najlepiej dosadzić czereśnię: Rivan, Buttnera Czerwona, Hedelfińską- zapylają do 75% innych odmian czereśni.
  • Dla wiśni najlepiej dokupić inną odmianę samopylną. Z takiej odmiany samopylnej (nawet jeśli nie trafimy) i tak na pewno zbierze się owoce.
  • Dla śliwy najlepiej dosadzić inną odmianę samopylną, np.: Węgierkę Zwykłą, Renklodę Ulena czy Królową Wiktorię. Poza tym z odmiany samopylnej na pewno zbierze się owoce. Jednak najskuteczniejsze odmiany zapylające dla śliw to: Amers i Stanley - zapylają do 80% innych odmian śliw.

Sprawdź naszą ofertę drzewek owocowch

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel