Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła japońska Japanese Dwarf

2020-02-17
Tawuła japońska Japanese Dwarf

Tawuła japońska Japanese Dwarf

Stereotypowy pogląd na wysoki, masywny żywopłot odchodzi do lamusa, a w ostatnich sezonach coraz śmielej w przydomowych rabatkach i szpalerach swój prym wiodą krzewy filigranowe i niemal karłowate. Nasi sadownicy zachęcają do postawienia kolejnego kroku w stronę nowoczesnego i minimalistycznego designu działki i sięgnięcia po krzew niebanalny, a jednak uroczy w swym charakterze. Tawuła japońska Japanese Dwarf to około 30 cm zieleni eliptycznych liści, oprószonej delikatnymi, pudrowo – różowymi kwiatostanami. Dzięki obfitym rozkwitom i niewielkim rozmiarom, Tawułę japońską Japanese Dwarf spokojnie można wykorzystać także jako kwiat rabatowy.

Wszechstronnie uzdolniona

Jedna z najmniejszych sióstr z rodziny tawuły, Tawuła japońska Japanese Dwarf, zachwyca ogrodników i sadowników swoją elastycznością w kwestii wykorzystania. Krzew dorastający do zaledwie 30 cm idealnie nadaje się do pełnienia roli samodzielnego elementu dekoracyjnego na rabatce, jednak równie efektownie sprawdzi się jako podstawa szpaleru wokół domu czy niski żywopłot wzdłuż płotu. Tawuła japońska Japanese Dwarf znakomicie sprawdza się także jako ozdoba powstałego już żywopłotu lub zagajnika w ogrodzie, bo nie wymaga sporej ilości miejsca, nie przysłania rosnących już drzew i krzewów oraz nadaje tłu inspirującego akcentu kolorystycznego dzięki kwiatom.

tawuła japońska japanese dwarf
japanese dwarf

Mała, ale z charakterem

Niewielki rozmiar Tawuły japońskiej Japanese Dwarf wcale nie oznacza, że ten karłowaty krzew pozbawiony jest swoich wymagań i nawyków. Pozornie niewymagająca roślina w rzeczywistości wymaga skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych od swojego hodowcy, o czym nasi ogrodnicy regularnie przypominają. By domorosły ogrodnik w pełni cieszył się mrozoodpornością tawuły, jej wytrzymałością na suszę, oraz pięknymi kwiatami, musi zapewnić krzewowi spokojne warunki rozwoju. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o właściwe przygotowanie terenu pod uprawę tawuły. Krzewy z tego gatunku teoretycznie przyjmują się „zawsze i wszędzie”, jednak najbezpieczniej jest aplikować młode sadzonki w ziemię lekką, a nawet delikatnie przesuszoną, bo Tawuła japońska Japanese Dwarf nie lubi zbyt mokrego podłoża. Poza tym, by w lipcu zasypała nas kaskada różowych kwiatostanów, tawułę musimy posadzić w miejscu mocno nasłonecznionym oraz zadbać o regularne przycinanie pędów każdego sezonu, przynajmniej o 1/3 ich długości.

Cierpliwość zostaje wynagrodzona

Tawuła japońska Japanese Dwarf rośnie stosunkowo wolno, dlatego większość hodowców – amatorów instynktownie unika regularnego skracania pędów, mając tym samym nadzieję, że krzew prędzej osiągnie swoje „dorosłe” i ostateczne rozmiary. Nic bardziej mylnego! Ogrodnicy z naszego sklepu uczulają miłośników japońskiej odmiany poczciwej tawułki na konieczność cięcia krzewu przynajmniej raz w roku. Paradoksalnie, im solidniej przeprowadzone jest skracanie starych, czy zainfekowanych pędów, tym szybkiej zdrowy krzew wypuszcza w ich miejsce nowe gałązki. Nasi sadownicy pomogą Ci dokładnie określić, które pędy należy usuwać i w jaki sposób ten zabieg przeprowadzać, by zagwarantować i Tobie i Twojej tawule świetne warunki do jej hodowli.

tawuła japanese dwarf
spiraea japonica japanese dwarf
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel