Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła japońska Golden Carpet

Tawuła japońska Golden Carpet


Zarządzanie przydomowym ogródkiem wcale nie jest takie łatwe, zwłaszcza w momencie, gdy nasza kreatywność przekracza granice podwórka. Gdy ogrom pomysłów na aranżację zielonego terenu zaczyna przyprawiać nas o zawrót głowy, warto postawić na ponadczasową klasykę i sięgnąć po dość oryginalne rozwiązanie. Co zatem wybrać, by nasz ogród stał się odzwierciedleniem bajecznych, rajskich terenów i nie wymagał przy tym 24 godzin czuwania nad roślinami? Nasi eksperci jednogłośnie doradzają: Tawuła japońska Golden Carpet!


Dywan z zielonego złota

 

Charakterystyczna zieleń lekko przywodząca na myśl skojarzenie z rozsypanym zielono-złotym chrustem, to zdecydowanie największy atut niewysokiego krzewu o rozłożystej strukturze, jakim jest Tawuła japońska Golden Carpet. Nazwa tej niebanalnej rośliny absolutnie nie jest przypadkowa, bowiem specyficzna forma rozrostu krzewu obserwowana z pewnej odległości faktycznie przypomina złotawy, żywy dywan. Zwarta struktura rośliny tworzy efektowne połacie kilkumilimetrowych, eliptycznych liści, których żywy odcień seledynowej zieleni intrygująco przełamują białe, różowe lub czerwone, maleńkie kwiaty, intensywnie kwitnące w czerwcu i lipcu. Dość krótki okres rozkwitu Tawuła japońska Golden Carpet rekompensuje szczególną odpornością na mrozy, suszę czy zanieczyszczone powietrze oraz pokornie znosi właściwie każdy rodzaj gleby, pod warunkiem, że nie jest on zbyt mokry i ciężki. Nasi ogrodnicy na podstawie wskazanych przez Ciebie czynników, doradzą czy w Twoim przypadku korzystniej będzie pierwotnie zasadzić młody krzew w pojemnik z odpowiednim nawozem i dopiero po przyjęciu się rośliny „przenieść” sadzonkę w rabatkę czy może warunki gruntowe na Twojej działce umożliwią aplikację sadzonek bezpośrednio w glebę.

 

Tawuła japońska Golden Carpet


Mały - wielki krzew

 

Tawuła japońska Golden Carpet mimo swojego „ugodowego” charakteru względem pielęgnacji i rozrostu, wymaga od nas pewnych zdecydowanych kroków. Po pierwsze – sadzonki swobodnie można aplikować w doniczki i skalniaki przez cały rok, jednak warunkiem koniecznym jest właściwe przygotowanie gleby, bo ten rodzaj tawuły najpewniej czuje się w żyznych, kwaśnych gruntach. Jeśli gleba ma ph neutralne to wówczas warto podpytać naszych ekspertów o polecane nawozy, które pomogą ziemi nabrać odpowiedniego zakwaszenia. Tawuła japońska Golden Carpet dodatkowo przejawia szczególną wrażliwość na zbyt mokre podłoże, dlatego nie zaleca się sięgania po ten rodzaj krzewu, jeśli ma on trafić w glebę o zbyt wysokim współczynniku wilgotności. Ostatnim warunkiem, który trzeba spełnić, by cieszyć się imponująco rosnącą tawułą jest zagwarantowanie roślinie odpowiedniej dozy promieni słonecznych – odmiana japońska Golden Carpet spokojnie poradzi sobie nawet z intensywnym słońcem, jednak subtelny półcień i zachodnie promienie także jej nie zaszkodzą, lecz w pewien sposób mogą wpłynąć na intensywność koloru liści.


Z tawułą do fryzjera

 

Tawuła japońska Golden Carpet to krzew doskonały jako roślina ozdobna, zwłaszcza w duecie z intensywną, ciemną zielenią tuj albo klasyczną formą trawnika. Sięgający zaledwie około 30 cm wysokości krzak ma jednak silną tendencję do niemal niepohamowanego rozrostu wszerz, dlatego konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu między tawułą a „resztą” ogrodu. Samo rozsadzenie jednak nie załatwia sprawy do końca i konieczne jest regularne „strzyżenie” krzewu w okresie wiosennym, także od góry. Przycinanie pędów ma na celu także uwydatnienie estetycznych walorów tawuły – dzięki odświeżaniu co sezon jesteśmy w stanie nadać krzewom konkretny kształt i tym samym dopasujemy jego strukturę do naszego wyobrażenia o ogrodzie idealnym.

 

Polecane

pixel