Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła czy tawułka?

2020-02-20
Tawuła czy tawułka?

Tawuła czy tawułka?

Czasami zdarza się, że pewne nazwy roślin brzmią podobnie albo sami, np. z przyzwyczajenia używamy w stosunku do nich błędnej nazwy. W takich przypadkach rośliny trudno od siebie odróżnić. Błędne nazewnictwo to problem dotyczący wielu gatunków, np. lilak (Syringa vulgaris) jest potocznie nazywany bzem, natomiast bez czarny (Sambucus nigra) to zupełnie inny gatunek. Podobnie jest z pigwowcami i pigwami, jaśminami i jaśminowcami, a także z tawułkami i tawułami. Choć tawuły i tawułki podobnie brzmią, to należą do różnych grup roślin i znacznie się od siebie różnią. Tawułka (Astilbe) jest bowiem byliną a tawuła (Spiraea) to krzew liściasty. Poniżej przedstawię podstawowe różnice między tawułkami i tawułami oraz ich opis i zastosowanie w ogrodzie.

Tawuły (Spiraea) to grupa niskich krzewów, zazwyczaj osiągających 1-2 m wysokości. Bywają także odmiany karłowe o niższym wzroście. Tawuły to jedne z najpiękniejszych i najobficiej kwitnących krzewów, chętnie sadzonych zarówno w ogrodach, jak i w parkach. Zastosowanie tawuł jest wszechstronne. Dzieli się je na wcześnie kwitnące (IV-VI) i późno kwitnące (VII-VIII). Wytwarzają baldachowate lub wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, ale licznych kwiatów. Kwiaty najczęściej białe lub różowe. Kształt liści jest cechą gatunkową. Większość gatunków tawuł tworzy rozłożyste krzewy. W ogrodach uprawia się kilkadziesiąt gatunków tawuł i niezliczoną liczbę odmian. Z reguły krzewy mają podobne wymagania, różnią się przede wszystkim odpornością na mróz i techniką cięcia. Zwykle jednak są na tyle łatwe w uprawie i niekłopotliwe w pielęgnacji, że śmiało można polecić je nawet osobom zaczynającym przygodę z ogrodem.

Najpopularniejsze gatunki to, np.:

Tawuła Thunberga

● Tawuła japońska

● Tawuł wczesna

Tawuła szara

● Tawuł śliwolistna

● Tawuła gęstokwiatowa

● Tawuła nippońska

● Tawuła brzozolistna

Tawuła Van Houtte'a

● Tawuła Billarda

● Tawuła Douglasa

Tawuła van Houtte'a
Tawuła Douglasa

Nowo posadzone krzewy trzeba często podlewać są też podatne na przemarzanie. Starsze krzewy są odporne na niedobór wody. Nawożenie mineralne z reguły nie jest konieczne, można natomiast zastosować nawozy organiczne, np. kompost. Przydatnym zabiegiem jest także ściółkowanie gleby.

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tawuł jest cięcie. Pomaga utrzymać atrakcyjny pokrój, pobudza obfite kwitnienie i utrzymuje zieleń w dobrej kondycji. Metoda cięcia zależy od gatunku tawuły. Wszystkie nowo posadzone tawuły przycina się na wysokość 20 cm, aby pobudzić ich krzewienie. Tawuły późno kwitnące przycina się wiosną przed kwitnieniem, a wcześnie kwitnące po kwitnieniu.

Tawuły ze względu na swój szeroki, rozłożysty pokrój, ale niewielki wzrost (1-2 m) są chętnie wykorzystywane do tworzenia szpalerów i luźnych żywopłotów. Dobrze prezentują się w krzewiastych, wielogatunkowych kompozycjach. Można je wykorzystać do oddzielenia poszczególnych partii ogrodu. Odmiany niskie czasem uprawia się jako rośliny okrywowe. Mają małe wymagania, dlatego zajmują ważne miejsce w zieleni miejskiej oraz parkach.

Tawułki ( Astilbe) to niezwykle efektowne byliny osiągające zwykle od 50 – 150 cm wysokości. Tworzą gęste kępy złożone z pierzastych liści. Ich ozdobą są gęste kwiatostany niekiedy dorastające nawet do 50 cm długości. W zależności od gatunku i odmiany tawułki kwitną od czerwca do sierpnia. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową, łososiową, czerwoną lub fioletową.

Tawułki są roślinami ozdobnymi sadzonymi w ogrodach i parkach. Zalecane są do nasadzeń grupowych wraz z bylinami o podobnych wymaganiach. Wymagają gleb wilgotnych i dużej ilości wody zwłaszcza w okresie wiosennym. Przy odpowiednio wygodnym dostępie do wody tawułki mogą rosnąć w pełnym słońcu, w innym przypadku jednak najlepiej rosną w półcieniu. Są mrozoodporne, jednak w pierwszym roku po posadzeniu warto byliny okryć na zimę. U tawułek cięcie ogranicza się do usunięcia suchych pędów kwiatostanowych i zeschłych lub porażonych liści.

Najczęściej uprawiane gatunki to:

tawułka Arendsa (Astilbe × arendsii)

● tawułka Arendsa Color Flash

Tawułki można sadzić w wyeksponowanym miejscu na trawniku, szczególnie na tle krzewów i drzew ozdobnych z liści. Dobrze prezentują się w większych grupach sadzone po kilkanaście do kilkudziesięciu okazów (różne odmiany). Często sadzi się je także jako ozdoby oczek wodnych. Odmiany niskie uprawia się w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów. Nadają się na kwiat cięty

tawułka Arendsa Color Flash
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel