Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki jagody kamczackiej - kiedy i jak sadzimy

2020-02-20
Sadzonki jagody kamczackiej - kiedy i jak sadzimy

Sadzonki jagody kamczackiej - kiedy i jak sadzimy?

Jagoda kamczacka jak dotąd nie była zbyt popularnym krzewem jagodowym w Polsce. Owoce jagody kamczackiej są jednak tak dobre, że warto zwrócić na nią nieco większą uwagę. Przyczynia się do tego nie tylko smakowitość owoców, ale również prostota uprawy i duża wytrzymałość krzewów na trudne warunki środowiska. Jakie gatunki jagody kamczackiej najlepiej sprawdzą się wśród amatorów ogrodnictwa? Kiedy i jak sadzimy jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka - Ogólna charakterystyka

Jagoda kamczacka należy do rodziny przewiertniowatych. Tak naprawdę prawidłowa nazwa tej rośliny to wiciokrzew kamczacki. W naturalnych warunkach krzewy te osiągają około 1,5 metra wysokości. Pozornie niewielkie gabaryty krzewu mogą dać nawet kilka kilogramów owoców. Co ciekawe, jagoda kamczacka jest niezwykle odporna na mróz, co sprawia, że może przetrwać w mrozie sięgającym nawet 45 stopni Celsjusza!

Kolor kwiatów jagody kamczackiej

Kwiaty jagody kamczackiej mają żółto- białą barwę. Owoce zaś cechują się silnym, niebieskim zabarwieniem. Sięgają one nawet kilku centymetrów i zazwyczaj mają podłużny lub gruszkowaty kształt. Wszystko uzależnione jest od gatunku krzewu. Owoce idealnie nadają się do zrobienie dżemów oraz konfitur, które cieszą w sezonie zimowym słodkim i nieco goryczkowym smakiem. Na szczególną uwagę zasługuje długowieczność jagody kamczackiej, gdyż krzewy te mogą wydawać owoce nawet przez 35 la

jagoda kamczacka

Sadzenie i uprawa jagody kamczackiej

Tak naprawdę uprawa jagody kamczackiej nie jest zajęciem trudnym i wymagającym. Warto jednak zapewnić krzewom odpowiednie nasłonecznienie, aby owoce nabrały dojrzałego, ciemnoniebieskiego koloru. Im więcej słońca otrzymają owoce, tym słodsze będą plony. Gleba, na jakiej zamierzamy posadzić jagodę kamczacką, powinna być przepuszczalna i żyzna. Warto wiedzieć, że większość odmian potrafi przetrwać w trudnych warunkach, dlatego powyższe punkty nie są warunkiem koniecznym do rozrostu jagody kamczackiej, a jedynie do uzyskania jak najlepszej jakości owoców. Nie należy uprawiać tych krzewów na glebie piaszczystej i ubogiej. Jeżeli chodzi o sadzenie jagody kamczackiej, warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.

Przed zasadzeniem jagody kamczackiej

Okres przed zasadzeniem krzewu jest bardzo ważny. To on warunkuje to, jak przyjmie się on w glebie. Przed umieszczeniem krzewu w wybranym miejscu, dołek warto użyźnić glebę kompostem lub obornikiem. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6). Ze względu na zapylenie krzyżowe, warto rozważyć również zasadzenie kilku krzaczków obok siebie. Najkorzystniejszą opcją może okazać się sadzenie różnych odmian w odstępach nie większych niż 1 metr. Oczywiście pojedynczy krzew również zaowocuje, jednak wielkość plonu będzie znacznie niższa, niż przy zastosowaniu zapylenia krzyżowego.

Sadzenie jagody kamczackiej

Proces ten nie należy z pewnością do skomplikowanych. Dołek powinien być na tyle głęboki, żeby korzenie nie podwijały się. To w nim delikatnie umieszczamy sadzonkę. Dbamy o to, aby pochodziła ona ze sprawdzonego źródła, a nie z okolicznego marketu, gdyż w takich miejscach można zakupić często wątpliwej jakości sadzonki. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o użyźnienie gleby, można wykonać to w momencie sadzenia, poprzez umieszczenie kompostu lub obornika poniżej włożonej sadzonki. Po przysypaniu sadzonki jagody kamczackiej ziemią konieczne jest jej obfite podlanie.

owoce jagody kamczackiej

Dalsza uprawa jagody kamczackiej

Tak naprawę dalsza uprawa nie wymaga wielu czynności ani skomplikowanych zabiegów. Krzewów nie trzeba w żaden sposób przykrywać na zimę. Jagoda kamczacka jest bardzo odporna nawet na siarczyste mrozy, dlatego nie należy obawiać się tym, że zmarznie. Podlewanie krzewów powinno odbywać się wyłącznie w momentach suszy. Nie jest konieczne również przycinanie krzewów. Warto powtarzać zabieg jednak do 4-5 lat, aby krzak nie rozrastał się zbyt bujnie i nie wchodził na okoliczne rośliny. Co 2-3 lata warto zadbać również o to, aby ziemia była odpowiednio użyźniona poprzez zastosowanie obornika lub kompostu. Jak tego dokonać? Wystarczy obkopać bryłę korzeniową na około 40 centymetrów i wymieszać ziemię z nawozem lub obornikiem. Mieszankę wsypujemy w dół i dobrze ubijamy.

Jak rozmnażać jagodę kamczacką?

Proces rozmnażania jagody kamczackiej należy przeprowadzać włącznie jesienią. Dlaczego? Dlatego, że krzew na wiosnę bardzo szybko rozpoczyna procesy wegetacyjne. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzić poprzez sadzonki zdrewniałe. Taka sadzona powinna być odcięta od zdrewniałego, młodego pędu, tak, by jej długość miała około 15 centymetrów. W zimie sadzonki takie przechowujemy w zimnym, chłodnym i suchym miejscu, natomiast na wiosnę wsadzamy je w miejsca o torfowym podłożu. Oczywiście pamiętamy o regularnym podlewaniu podłożą, aby nie dopuścić do jego nadmiernego wysuszenia.

Podsumowując, jagoda kamczacka to piękny krzew, który daje pyszne i soczyste owoce. Jej uprawa jest niezwykle prosta i nie wymaga wielu umiejętności i wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Warto jednak zadbać o odpowiedni odczyn gleby, nawożenie, zapewnienie oświetlenia oraz o sadzenie krzewów z uwzględnieniem zapylania krzyżowego, dzięki czemu plony będą większe.

Zapraszamy do sklepu, posiadamy bardzo bogatą ofertę jagody kamczackiej.

jagody kamczacke
krzew jagody kamczackiej
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel