REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych
Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną

 

 

                      Większość miłośników zieleni nie wyobraża sobie swej przestrzeni bez roślin cebulowych. W szczególności na przedwiośniu, kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach. śnieg już stopniał, a my wyczekujemy na odrobinę koloru lub możliwości nasadzania pierwszych roślin.

 

Cebulki kwiatowe sadzimy w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz jesienią. W tym artukule skupimy się cebulkach sadzonych wiosną. Bardzo często zdarzają się pytania dlaczego niektóre cebule bylinowe sadzimy wiosną, które z nich zimują, a jakie i czemu trzeba wykopać. Postaramy się to Państwu jak najlepiej pokazać.

 

 

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną

 

Od marca sadzimy cebulki kwiatów, które poprostu nie zimują w gruncie, ponieważ są bardzo wrażliwe na mróz. Jesienią przed nastaniem zimy, koniecznie musimy je wykopać, osuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu jak np. w piwnicy lub garażu. Wydaje się być to zajęciem czasochłonnym lub uciążliwym, lecz zaopartując się w osłonki na cebulki wcale nie musi.

 

Osłonki na cebulki kwiatowe  Osłonki na cebulki kwiatowe Osłonki na cebulki kwiatowe

 

Osłonki czy też koszyczki służą do nasadzania cebul w gruncie, ułatwiając tworzenie wymyślnych kompozycji, dodatkowo chronią przed ogrodowymi szkodnikami: nornicami, kretami czy myszami.

Po zakończonym sezonie wydobywamy koszyczek z ziemi, po czym oczyszczamy cebulki i osuszamy. Następnie wkładamy do pustej osłonki i zostawiamy na zimę.

 

popupImage

 

Oto krótka charakterystyka odmian sadzonych wiosną:

 

1. Amarylisy (Amaryllis)

Roślina charateryzująca się długimi, ciemnozielonymi, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się latem różnobarwne kwiaty. Roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście nie usychają, dlatego roślina może być uprawiana całyrok. Amarylis jest doskonała roślina zdobiąca nasze mieszkania, balkony i parapety.  

 

popupImagepopupImage  popupImage

 

 

2. Begonie (Begonia)

W Polsce begonia potocznie jest nazywana ukośnicą. Są to niezwykle zróżnicowane rośliny ozdobne, których piękno wynika z dekoracyjnych liści bądź kwiatów. W sprzedaży nie brakuje zmiennych begonii, tak więc bez problemu nabędziemy okazy, które sprawdzą się w mieszkaniu, na balkonie i tarasie, a także na rabacie w ogrodzie.

 

popupImage popupImage popupImage

 

 

3. Dalie (Dahlia)

Dalie to rośliny późnego lata i jesieni. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Również pokrój samej rośliny jest wyrazisty. Mocny, masywny, kolorowy krzew gra główną rolę na rabatach kwiatowych i nie tylko.

Zastosowanie dalii w ogrodach jest bardzo wszechstronne. Mogą zdobić zwykłe ogrody, czy rustykalne (wiejskie), pomieszane z malwami i cyniami. Również egzotyczne rabaty nie mogą się obejść bez tych kwiatów. Często dalie sadzi się wśród warzyw. 

 

popupImage popupImage popupImage

 

 

4. Frezje (Fressia Hybrida)

Frezja to roślina uprawiana nade wszystko na kwiat cięty. Uprawiane gatunki są mieszańcami wielu gatunków frezji, pochodzących z Afryki Południowej. Są to rośliny trwałe, bulwiaste, niestety nieodporne na mróz. Posiadają zgrubiałe pędy długości 20-30 cm oraz wąskie, mieczowate liście, znajdujące się w dolnej części pędu. Dekoracyjne kwiaty są dzwonkowate, bardzo, ale to bardzo pachnące i zebrane w jednostronne grona (kojarzące się z dzieciństwem i imieninami dziadków:))

 

popupImage popupImage popupImage

 

5. Irysy (Iris)

Irys jest jednym z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce. Powstały w wyniku pomieszania osobników różnych gatunków. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia. Kwiaty najczęściej są zbudowane z sześciu płatków, które zaginają się w połowie do góry, a w połowie są spuszczone do dołu. Mówi się, że mają bródkę. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 20 do 130cm. Ich liście są bardzo dekoracyjne oraz utrzymują się bardzo długo, dlatego dekorują ogród przez cały rok. Kwiaty irysów mają wiele pięknych i intensywnych kolorów. Najczęściej są dwubarwne i bardzo czyste.


popupImage popupImage popupImage

 

6. Kalie Calla (Zantedeschia)

Kalla występuje w Afryce Środkowej i Południowej, gdzie porasta mokradła, które wysychają w okresie letnim. Charakteryzuje się szeroko strzałkowatymi, mięsistymi liśćmi, osadzonymi na prostych ogonkach. Cantedeskia należy do rodziny obrazkowatych Araceae, więc i kwiatostan ma kształt charakterystyczny dla tej rodziny -  mały środek niczym kukurydza owinięty dużym, mięsistym płatkiem kwiatu. Wysokość tego rodzaju dochodzi do 80 cm wysokości.

 

  popupImage popupImage popupImage

 

7. Lilie (Lilium)

Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogromną popularnością wśród wszystkich ogrodników - bez wyjątku.

 

popupImage popupImage popupImage

 

8. Mieczyki (Gladiolus)

Mieczyki należą do jednych z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych uprawianych w ogrodach. W większości uprawiane są dla swych pięknych i bardzo zróżnicowanych kwiatostanów. Mało jest miłośników ogrodów, którzy nie mają do nich słabości.

 

popupImage popupImage popupImage

 

9. Paciorecznik (Canna)

Odmiany pacioreczników (nazwa wywodzi się od nasio, które wyglądają jak paciorki) różnią się wysokością, kolorem kwiatów i liści. Wysokość roślin waha się między 50- 150 cm, tworząc grube rozgałęziające się mięsiste kłącze. Liście duże, jajowato- lancetowate, zielone lub czerwonawo-brunatne, bardzo ozdobne. Kwiaty o różnym kształcie, wielkości oraz barwach, zebrane są w kłosy znajdujące się na szczycie mięsistych pędów.

 

popupImage popupImage popupImage

 

10. Piwonie (Peonia)

Piwonia jest rośliną długowieczną, zimującą w gruncie, odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie jest wrażliwa na mróz, dzielnie znosi też krótkie okresy suszy, choć czasami za cenę utraty pąków kwiatowych. Na dobrze przygotowanym stanowisku może przetrwać kilkadziesiąt lat, wciąż pięknie kwitnąc!! Jej kwitnienie przypada na maj i czerwiec - olbrzymie, pachnące kwiaty wznoszące się na długich łodygach w towarzystwie zielonych liści - prezentują się iście po królewsku.

 

popupImage popupImage popupImage

 

Warto również wspomnieć o mniej popularnych bylinkach, które znają tylko wieloletni amatorzy cebul kwiatowych wiosennych:

 

11. Eukomisy Lilia Grzywiasta (Eucomis)

Pod tą egzotyczną nazwą ukrywa się ciepłolubna roślina cebulowa z gatunku Eucomis, która wykształca bardzo oryginalne kłosowate kwiatostany zakończone pióropuszem z liści, takim jak na owocach ananasa. Eukomisy pochodzą z Afryki Południowej i nie są odporne na mróz. Jednak ich niespotykany wygląd z pewnością wynagradza trud corocznego wysadzania cebul do ogrodu.

 

popupImage popupImage popupImage

 

12. Pustynniki ( Eremurus Cleopatra)

Pochodzące z Azji pustynniki nazywane potocznie liliami stepowymi lub igłami Kleopatry, to okazałe byliny, ktore rosną od kilkudziesięciu cm do 2–3 m, z czego około 40–60 cm zajmuje wydłużony, groniasty kwiatostan. Pokrój kwiatostanu zbliżony do pluskwicy czy też świecznicy - jak paląca się świeca.

 

popupImage popupImage popupImage

 

POMAGAMY TWORZYĆ TWÓJ WYMARZONY OGRÓD!!!

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel