REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Rozmnażanie roślin
Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin

 

Nowe roślinki można wyhodować, na własne potrzeby, kilkoma metodami. Jednym ze sposobów na wegetatywne rozmnażanie bylin jest podział. Poza podziałem można też stosować rozmnażanie przez sadzonki oraz przez odkłady. Przy czym rozmnażanie bylin przez podział jest metodą najprostszą i dającą szybkie rezultaty. Samodzielne pozyskiwanie nowych roślinek będzie dla nas dodatkową nauką o życiu roślin i ich uprawie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze może nam się to udać a najlepiej zostawić to profesjonalistom. Poniżej przedstawiam najczęściej wykorzystywane sposoby rozmnażania roślin oraz przykłady gatunków, które się do tego nadają.

 

 

Podział kępy

 

Żeby uzyskać nową roślinę wystarczy ostrym narzędziem oddzielić mały fragment kępy lub rozłogi z korzeniami i posadzić go najlepiej w donicy. Gdy korzeni jest wystarczająco dużo można ją wtedy wysadzić do ziemi. Najważniejsze jest podlewanie. Można również od razu wsadzić pobrana roślinę na wcześniej wybrane docelowe miejsce. Pobraną kępę należy posadzić na takiej głębokości na jakiej rosła wcześniej. Najlepiej dzielić i przesadzać rośliny w czasie pochmurnej i mokrej pogody. Trzeba zauważyć, że kwitnienie roślin, które podzielimy, będzie w danym roku słabsze, ponieważ roślina będzie w danym roku w gorszej kondycji, a źle wykonany podział może spowodować, że roślina nie zakwitnie w danym roku w ogóle.

 

Przez podział możemy rozmnażać byliny tworzące pędy u podstawy karpy i posiadające dobrze rozwinięty system korzeniowy. Metodę podziału stosuje się również gdy rośliny są zbytnio zagęszczone lub gdy wymagają odmłodzenia. Najlepszym terminem do przeprowadzenia podziału jest późna jesień lub wczesna wiosna. W czasie przeprowadzania tego zabiegu ziemia nie powinna być zamarznięta lub sucha. Dla roślin kwitnących wczesną wiosną najbardziej polecany jest jesienny termin dzielenia.

 

Młode byliny o cienkich, włóknistych korzeniach rozdziela się ręcznie. Gdy rośliny są starsze, przydadzą się dwie uzębione motyczki lub dwie pary wideł. Motyczki lub widły wbijamy w roślinę grzbietami do siebie, a następnie rozchylamy na boki w przeciwległych kierunkach. Byliny o zgrubiałych, mięsistych korzeniach trzeba dzielić przy pomocy ostrych narzędzi, np. noża lub szpadla.

 

Gdy zakończymy dzielenie bylin wszystkie powierzchnie cięć należy posypać fungicydem (środkiem grzybobójczym).

W ten sposób dzielimy rośliny takie jak, np.: krwawnik, gęsiówka, dzwonki, gailardia, wilczomlecz, gipsówka, żurawka, łubin, firletka, kocimiętka, rdest, piwonia, goździki itp.

 

 

Sadzonki

 

Przez sadzonki można rozmnażać wiele bylin i krzewów. Trzeba jedna poświęcić im wiele czasu. Najważniejsza jest bowiem ich pielęgnacja w momencie gdy już się ukorzeniom. Sadzonki pozyskujemy z młodych przyrostów od późnej wiosny do lata.

 

 • sadzonki zielne
 •  

  Sadzonki zielne można ukorzeniać bez użycia ziemi. Odcięte roślinki wkładamy bezpośrednio do wody. Należy pamiętać o częstej wymianie wody.

  Ten sposób przeznaczony jest dla roślin tj., np.: forsycja, hortensja, szałwia, krzewuszka itp.

   

 • sadzonki półzdrewniałe
 •  

  Dobrą porą na pozyskiwanie sadzonek półzdrewniałych jest późne lato, gdy pędy są częściowo zdrewniałe. Sadzonki takie ukorzeniają się nieco trudniej niż sadzonki zielne, ale za to są bardziej wytrzymałe, gdyż ich tkanki są bardziej zdrewniałe. Na sadzonki wybieramy niekwitnące pędy boczne. Pęd taki ucinamy tuż nad węzłem, następnie odrywamy liście z dolnej części odciętego pędu i usuwam miękki wierzchołek powyżej liścia. Tak otrzymaną sadzonkę umieszczamy w doniczce, wypełnioną najlepiej drobno zmieloną korą sosnową lub mieszaniną równych części torfu ogrodniczego i gruboziarnistego piasku, i czekamy aż się ukorzeni. W ten sposób mogą być rozmnażane, np. iglaki.

   

 • sadzonki zdrewniałe
 •  

  Wiele krzewów i bylin można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych. Aby wykonać sadzonki zdrewniałe należy bardzo szybko odciąć pędy długości 10 – 12 cm z piętką i usunąć liście z dolnej ich części oraz przyciąć stożek wzrostu. Odcięte pędy włożyć w ziemią w cienistym lub półcienistym miejscu. Ważne by miejsce to było osłonięte przed silnym, południowym słońcem. Trzeba cały czas pilnować aby podłoże nie przeschło. Takie sadzonki, jeśli wszystko dobrze wykonamy, ukorzeniają się po kilku tygodniach. Profesjonaliści część odciętego pędu zanurzają w wodzie i obsypują ukorzeniaczem. Na miejsca stałe można je będzie wysadzić dopiero po roku.

   

  W ten sposób rozmnażamy, np.: berberysy, bukszpany, derenie, forsycje, irgi, kaliny, ligustry, porzeczki, tawuły i żylistki.

   

   

  Odkłady

   

  Rozmnażanie przez odkłady jest sposobem rozmnażania wielu roślin a w tym niemal wszystkich pnączy. Do odkładów przystępujemy wczesną wiosną, wybierając pędy najczęściej zeszłoroczne o odpowiedniej długości.

   

  Odkłady ziemne polegają na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Jest to dość łatwa i naturalna forma rozmnażania roślin. Taka forma rozmnażania przeznaczona jest nawet dla początkujących i niedoświadczonych miłośników roślin. Można ją przeprowadzić zarówno na roślinach rosnących w domu jak i w ogrodzie. Wykonywanie odkładów polega na przykryciu ziemią pędu, który nadal jest częścią rośliny matecznej. Z czasem pęd się ukorzenia i wtedy możemy go oddzielić, otrzymując nową roślinę.

   

 • odkłady proste
 •  

  Odkłady proste są doskonałą metodą rozmnażania wielu drzew i krzewów, zarówno zimozielonych jak i zrzucających liście na zimę. Zabieg najlepiej wykonać wiosną lub jesienią. Glebę wokół rośliny matecznej należy wzruszyć lekko widłami i dodać do niej dobrze rozłożony kompost lub obornik. Jeżeli gleba jest ciężka trzeba dodać do niej piasku. Następnie wybieramy zdrowy, młody i elastyczny pęd i przyginamy go do ziemi na wysokości około 25 cm od wierzchołka. W miejscu, w którym pęd dotyka gleby należy oderwać liście i pędy boczne. Spód pędu w miejscu zetknięcia z ziemią lekko nacina się ukośnie nożem. Można miejsce to zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie należy przywiązać pęd do palika lub przycisnąć go kamieniem, aby nieruchomo stykał się z ziemią. Miejsce zetknięcia pędu z podłożem lekko przysypujemy cienką warstwą gleby i podlewamy. Gleba w tym miejscu musi być cały czas wilgotna. Po około roku odgarniamy ziemię i sprawdzamy czy pęd się ukorzenił. Jeżeli korzenie się pojawiły, można wtedy odciąć ukorzeniony pęd od rośliny matecznej i posadzić go w miejscu dla niego wybranym.

   

  W ten sposób mogą być rozmnażane, np.: hortensje ogrodowe, jaśminowiec, kalina, klon, magnolia, oczar, porzeczka krwista, tawuła, żylistek, czy niektóre gatunki z rodzaju różanecznik.

   

 • odkłady wielokrotne
 •  

  Rozmnażanie przez odkłady wielokrotne jest metodą zbliżoną do opisanej powyżej. Wykorzystywana głównie do rozmnażania roślin o długich i giętkich pędach , głównie pnączy. Wybrany długi i zdrowy pęd kładziemy po ziemi a następnie kilkakrotnie przygnamy i nacinamy. Następnie obsypujemy ziemią. Pomiędzy kolejnymi nacięciami pozostawiamy nad ziemią przynajmniej po jednym pąku. Z pąków roślina wypuści pędy nadziemne. Dzięki tej metodzie można uzyskać kilka nowych roślin.

   

 • odkłady wierzchołkowe
 •  

  Odkłady wierzchołkowe najlepiej wykonać w okresie letnim. Wybrany wierzchołek pędu zakopujemy w ziemi na głębokość 7 do 10 cm. Po kilku tygodniach wierzchołek powinien się ukorzenić. Jesienią ukorzeniony pęd można oddzielić od rośliny matecznej. Rozmnażanie przez odkłady wierzchołkowe można zastosować do rozmnażania krzewów i pnączy, które tworzą korzenie na wierzchołkach pędów takich jak, min.: jeżyny i jeżynomaliny.

   

 • odkłady pionowe
 •  

  Odkłady pionowe, zwane też kopczykowaniem, polegają na obsypaniu ziemią nasady rośliny z młodymi pędami. Tworzy się wtedy tzw. kopczyk. Pod kopczykiem wytworzą się nowe korzenie. Roślinę mateczną trzeba wiosną przyciąć na wysokości około 8 cm nad ziemią. Dopiero gdy nowe pędy wyrosną na wysokość 15 do 20 cm ich nasady możesz obsypać ziemią. Wraz ze wzrostem kopczykowanej rośliny należy podsypywać ziemi, aby stworzyć dogodne warunki do tworzenia się korzeni. Nowo powstałe rośliny można będzie odciąć już późną jesienią lub wczesną wiosną następnego roku.

   

  Ten sposób rozmnażania przez odkłady stosuje się głównie u podkładek dla drzew owocowych oraz nielicznych krzewów jak lilaki, czy derenie.

   

 • odkłady powietrzne
 •  

  W przypadku odkładów powietrznych wybiera się starszy, dwuletni pęd. Nacina się jego skórkę na odcinku kilku centymetrów. W powstałą szczelinę najlepiej nasypać ukorzeniacza. Od dołu zawiązuje się kawałek folii. Powstały w ten sposób woreczek wypełnia się dobrą, kompostową ziemią. W folii wykonuje się nacięcia, by do środka dostawało się powietrze oraz w celu nawadniania. Taki woreczek zostaje przymocowany do sadzonki przez cały rok. Po tym czasie sprawdza się miejsce nacięcia. Gdy w miejscu nacięcia, powstaną korzenie przybyszowe i jest ich wystarczająco dużo, sadzonkę obcina się i sadzi do donicy. Kiedy na dobre rozwinie się system korzeniowy można ją wysadzić do gruntu.

   

  Metodę tą stosuje się głównie do krzewów o sztywnych pędach takich jak: różaneczniki, magnolie, hortensja kosmata.

  Polecamy
  Podziel się swoim komentarzem z innymi
  0 szt., 0.00
  Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
  Zamknij
  pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel