Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacja

2020-01-14
Róże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Róże pienne - róże szczepione na pniu

Róże pienne, różane drzewka, róże sztamowe to kilka nazw jakie noszą róże, które są szczepione na pniu, tzw nóżce.

Są to wspaniałe i dekoracyjne gatunki róż, które zdobią ogród, jak również taras i balkon.

Efektownie podkreślają rabaty czy też reprezentacyjne miejsce, w którym to róża ta rośnie bez towarzystwa.

Róże pienne często są zamiennikiem roślin alejowych i to one służą nam do obsadzenia "w ciągu" np. po obu stronach ścieżki czy chodnika. Są też rewelacyjną alternatywą na małych ogrodów czy tez uprawy typową pojemnikowej na tarasie.

Ale jak powstaje taka róża?

Czy jest wymagająca?

Róża pienna - jak powstaje?

Róże sztamowe powstają poprzez okulizację czyli przeszczepienie pąka szlachetnej odmiany róży na pień podkładki, najczęściej jest to róża dzika. Dzięki temu, ze na takich podkładkach można zaszczepić prawie każdy gatunek róż z przeróżnych grup róży wielkokwiatowych, pnących, rabatowych czy okrywowych - róże szczepione to grupa niezwykle zróżnicowana.

Róża pienna - jak wygląda

Wysokość róży piennej zależy od wysokości szczepienia, przeważnie jest to od 100 do 150 cm. Nie rośnie już ona w wysokość drzewka, a wszerz korony. Korona natomiast może mieć kształt kulisty lub "płaczący" z opadającymi kaskadowo pędami. Jakkolwiek by ona nie rosła - podczas kwitnienia nie ma sobie równych.

Róża pienna - jakie ma wymagania?

Stanowisko dla róż szczepionych na pniu winno być słoneczne, ewentualnie półcieniste, ciepłe i najlepiej osłonięte od wiatru. Podłoże dla takiej róży winno być piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym, do lekko kwaśnego. Przy słabszej glebie warto róże pienne nawozić. Możemy wybrać nawóz mineralny wieloskładnikowy, specjalny dla róż i jako, że nawozy te są długo działające, zabieg robimy raz. Może to być również nawóz mineralny płynny, a wtedy po rozcieńczeniu z wodą podlewamy przeważnie co dwa tygodnie. Nawożenie róż powinniśmy przeprowadzić do połowy lipca, gdyż zabieg w późniejszych miesiącach może spowodować problemu rośliny z przygotowaniem się do zakończenia wegetacji przed nastaniem zimy.

Róże pienne - jak pielęgnujmy?

Warto podlewać je nieco rzadziej, lecz bardziej obficie. Mowa tu oczywiście o różach uprawianych w gruncie. Hodowla róż w donicach jest nieco inna, gdyż przy wysokich temperaturach rośliny musimy podlewać codziennie. Musimy również pamiętać, aby starać się nie moczyć kwiatów i liści róż, gdyż zapraszamy do ogrodu choroby jak czarna plamistość czy też mączniaka prawdziwego.

Ważne jest również przycinanie róż szczepionych na pniu. Wczesną wiosną warto skrócić pędy róż na 3-5 pąków ponad miejscem szczepienia. Z czasem usuwamy pędy chore, martwe i te, które zaczęły się krzyżować.

Po przekwitnięciu również ścinamy przekwitłe już kwiatostany, które szpecą koronę rośliny. Dzięki temu, zmusimy roślinę do ponownego kwitnienia. Usuwamy także wszystkie pędy, które mogą się pojawić poniżej szczepienia, wyrastając z różnych części pnia.

róża pienna
róża
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel