Pory roku w ogrodzie - Zima

 

GRUDZIEŃ W OGRODZIE

 

"Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień - stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada."

 

 

Grudzień w ogrodzie

 

               Coraz krótszy dzień i niższe temperatury nie zachęcają do wizyt w ogrodzie. Grudzień jest najciemniejszym miesiącem w całym roku, słońce świeci tylko 8 godzin na dobę i jeśli śnieg nie spadnie to jest ogólnie dość ponuro. Na szczęście jest na to rada: biały puch, światełka i inne ozdoby bożonarodzeniowe.

 

           Każdy szanujący się właściciel ogrodu czy nawet małego zakątka aranżuje przynajmniej jedną kompozycję świetlną. Najlepiej nadają się do tego oczywiście choinki - jodły, świerki a nawet sosny - lecz nie zawsze, wszystko zależy od fantazji...

 

Grudzień w ogrodzie

 

 

W tym miesiącu:

 

 • Na wszystkich roślinach w ogrodzie, o ile zachodzi taka potrzeba sprawdzamy stan zabezpieczeń oraz strząsamy śnieg, aby ich nie odkształcił lub w najgorszym przypadku nie zniszczył.

 

Czy coś jeszcze w grudniu?

 

 


karmniki dla ptaków

 

Drewno Drzewo kominkowe 

 

 

 

 • Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu.

 

 

 

STYCZEŃ W OGRODZIE

 

"Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy"

 

Styczeń w ogrodzie

 

 

 

                 Koniec grudnia i starego roku przeważnie upływa Nam na kupowaniu prezentów, ozdabianiu naszego otoczenia oraz świętowania. Styczeń jest okresem spoczynku dla roślin, a także ogrodników. Są jednak pewne zabiegi, które należy wykonać, jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę efektownym ogrodem.

 

 

Styczeń w ogrodzie

 

 

 

Rośliny iglaste

 

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.

 

 • W okresie bezśnieżnych zim, w dni, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera stopni, dobrze jest podlać rośliny zimozielone. Rośliny te nawet zimą tracą wodę przez swoje igły i liście. Poza tym gleba jest zamarznięta i roślina nie jest w stanie pobierać wody przez korzenie.

 

Zabezpieczone drzewko iglaste Zabezpieczone drzewka iglaste

 

 

 

Rośliny liściaste

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpieczenia.

                   

 

Zabezpieczone drzewka liściaste Zabezpieczone drzewka liściaste

 

Rośliny owocowe

 

 • W styczniu przede wszystkim bielimy drzewa owocowe wapnem. 

 

 • Usuwamy zeschnięte owoce pozostałe na drzewkach.

 

 • W dni, kiedy temperatura jest na plusie, można rozpocząć cięcie krzewów owocowych, tych najbardziej odpornych na mróz, czyli agrestu, porzeczki czarnej, rokitnika i jagody kamczackiej.

 

Bielenie drzewek owocowych Bielenie drzewek owocowych


Byliny

 

 • Co jakiś czas sprawdzamy czy osłony na bylinach nie zostały uszkodzone i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia roślin przed mrozem. Jeżeli synoptycy zapowiedzą silne i długotrwałe mrozy, warto dołożyć dodatkową warstwę okrywającą.

 

 • Roślinom wrzosowiskowym, które kwitną zimą powinniśmy zapewnić dostateczną ilość wilgoci. 

 

cebulki kwiatów Wrzosowisko

 

 

Trawniki

 

 • Usuwamy pokrywę lodową z trawnika, aby dochodziło powietrze.

 

 • Staramy się nie chodzić po trawniku, aby nie udeptywać i nie uszkadzać źdźbeł trawy.

 

 

Zbiorniki wodne - oczka wodne

 

 

 • Nie powinniśmy dopuścić do całkowitego zamarznięcia lustr wody, dlatego też możemy: pod lodem zrobimy poduszkę powietrzną wylewając pewną ilość wody z pod lodu to woda nie zamarza, gdyż powietrze odizolowuje wodę od lodu, umieścić styropianowy lub drewniany przerębel bądź podgrzewać specjalną grzałką:)

 

Oczko wodne zimą

 

 

 

 

NADCHODZI NOWY SEZON:) - co jeszcze w styczniu??

 

 

 

 

 

 

 

 • zaopatrujemy się w nasiona na sezon oraz rozsadę

 

Narzędzia ogrodnicze

 

 • Sprawdzamy nasze narzędzia pracy, muszą być przygotowane do nowego sezonu

 

 

 

 •  Planujemy co nowego zrobimy w tym sezonie: zarys nowych rabat, przydomowego sadu czy też uroczego kącika oraz potrzebnej do tego roślinności

 

 

 

Plan na wiosenne nasadzenia

 

Miniszklarenki


 • Jest to dobry moment na zakup asortymentu do wysiewu czyli multiplatów, doniczek torfowych oraz nawozów i środków ochrony roślin.

 

 • Pod koniec stycznia bądź też początkiem lutego możemy zaopatrywać się budki lęgowe dla ptaków.
Budki lęgowe

 

 

 

 

 

LUTY W OGRODZIE

 

 "Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma."

 

 

Luty w ogrodzie

 

 

                              Luty - miesiąc najkrótszy i najchłodniejszy - co dziwne to właśnie pod koniec tego miesiąca przyroda powoli zaczyna budzić się do życia. Paskudna aura końca zimowych miesięcy czasami daje nam się ostro we znaki - na szczęście są to ostatnie podrygi zimy i nadzieja na rychłe nadejście wiosny pozwala przetrwać luty w dość znośnym nastroju.

                             Dni zaczynają być coraz dłuższe, lada chwila w ogrodzie pojawią się pierwsze, długo wyczekiwane kiełki kwiatów. Coraz chętniej zaczynamy zaglądać do ogrodu. W lutym zaczynają się pierwsze przedwiosenne obowiązki.

 

 

Luty w ogrodzie

 

 

 

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie

 

 • Nade wszystko ponownie sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze musimy wyrzucić.

 

 • Jeżeli posiadamy jasne pomieszczenie, gdzie utrzymuje się temperatura około 15 st. C, możemy część roślin (np. pacioreczniki i begonie bulwiaste) wysadzić do doniczek. Do momentu posadzenia na zewnątrz rozrosną się nam i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe.

 

 

Wysiew nasion kwiatów Miniszklarenka - domowa rozsada warzyw Astry

 

Warzywa

 

Rozpoczynamy także wysiew nasion wczesnych warzyw (takich jak pomidor czy sałata) nasion na wiosenną rozsadę (czyt. Rozsada warzyw od A do Z)

 

 

Domowa uprawa grzybów - czyli prywatne grzybobranie

 

 • Amatorska uprawa pieczarek i innych odmian grzybów to coraz częstsze zajęcie ogrodników. Dzięki możliwości korzystania z zestawów z gotową grzybnią do uprawy w domu i w ogrodzie, bez problemu i wysiłku można cieszyć się smakiem własnych, zdrowych i ekologicznie wyhodowanych np. pieczarek.

 

 • Samodzielna uprawa zainteresuje na pewno osoby, które unikają kupowania w sklepach grzybów pochodzących z produkcji przemysłowej, w obawie, iż takie grzyby rosły "na chemii". Jeżeli sami wyhodujemy pieczarki czy boczniaki, będziemy mieli pewność, że nie rosły na sztucznych nawozach i nie zawierają środków konserwujących, zabezpieczających przed psuciem podczas transportu i magazynowania.

 

 

Pieczarka biała

 

Pieczarka biała

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieczarka brązowa

Boczniak cytrynowy

 

Boczniak cytrynowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kania

Boczniak ostrygowaty

 

Boczniak ostrygowaty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twardziak jadalny

  Pieczarka brązowa    Kania    Twardziak jadalny

 

 

Rośliny iglaste

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy sstrząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.

 

 • Gdy tylko ziemia rozmarznie, warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla roślin iglastych. Nawóz można sypać na resztki topiącego się śniegu, nie trzeba go wtedy mieszać z ziemią, gdyż szybko się rozpuści i razem z wodą łatwo i równomiernie wniknie w glebę.

 • Po stopieniu się śniegu, oglądamy gałązki, by sprawdzić, czy nie są połamane. Te uszkodzone usuwamy jak najszybciej, smarujemy maścią ogrodniczą, aby powstałe przy cięciu rany zdążyły przyschnąć, zanim ruszą soki. Opóźnienie cięcia pielęgnacyjnego powoduje nadmierny wypływ żywicy i może osłabić roślinę. Gałązki, które są całe, lecz nadmiernie się wygięły pod ciężarem śniegu, podwiązujemy do góry. Po kilku tygodniach rośliny odzyskają dawny kształt i będziemy mogli zdjąć wiązania.

 

 • Pod iglakami uzupełniamy braki w wyściółce z kory. Możemy także podlać iglaki, zwłaszcza gdy miesiąc jest bezśnieżny. Pamiętajmy, że podlewamy tylko w dobie odwilży.

 

Przycinanie pielęgnacyjne iglaków Nawożenie po zimie

 

 

Rośliny liściaste

 

 • W cieplejsze dni, gdy nie ma mrozu, zaczynamy przycinanie roślin liściastych. U większości krzewów skracamy pędy przynajmniej o 1/3, aby ładnie się rozkrzewiały.

 

 • Nie tniemy jedynie gatunków kwitnących przed rozwojem liści na zeszłorocznych gałązkach, takich jak forsycje, migdałki czy pigwowce - te rośliny przycinamy dopiero po kwitnieniu.

 

 • Usuwamy wszystkie pędy, które wg. nas są "niepotrzebne" czyli chore, nadłamane, czy przemarźnięte. Powinniśmy także wykonać cięcie u krzewów starszych, które zbyt mocno się rozrosły.

 

 

 

 

Cięcie drzew i krzewów liściastych Cięcie prześwietlające drzew i krzewów liściastych

 

 

Rośliny owocowe

 

 

 • Wykonujemy cięcie sanitarne i prześwietlające krzewów owocowych, które posadziliśmy jesienią.

 

 • Wykonujemy pierwsze opryski drzew owocowych.

 

 

Bielenie drzew Cięcie sanitarne drzew owocowych

 

 


Trawniki

 

 • Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.

 

 • Pod koniec lutego możemy  rozsypać nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.

 

 • Gdy pojawiło się zbyt dużo mchy, możemy rozpocząć wapnowanie.

 

 

 

Co jeszcze w lutym?

 

 

 
Budka lęgowa

 

Ptaki zimujące

 

Karmnik dla ptaków

 • Dokarmiane w zimie ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną.

 

 

 

 

 

 

 • Ułatwią nam one walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy

 
Kłącza, bulwy i cebule kwiatowe
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel