REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Pory roku w ogrodzie - Zima
Pory roku w ogrodzie - Zima

 

GRUDZIEŃ W OGRODZIE

 

"Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień - stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada."

 

 

Grudzień w ogrodzie

 

               Coraz krótszy dzień i niższe temperatury nie zachęcają do wizyt w ogrodzie. Grudzień jest najciemniejszym miesiącem w całym roku, słońce świeci tylko 8 godzin na dobę i jeśli śnieg nie spadnie to jest ogólnie dość ponuro. Na szczęście jest na to rada: biały puch, światełka i inne ozdoby bożonarodzeniowe.

 

           Każdy szanujący się właściciel ogrodu czy nawet małego zakątka aranżuje przynajmniej jedną kompozycję świetlną. Najlepiej nadają się do tego oczywiście choinki - jodły, świerki a nawet sosny - lecz nie zawsze, wszystko zależy od fantazji...

 

Grudzień w ogrodzie

 

 

W tym miesiącu:

 

 • Na wszystkich roślinach w ogrodzie, o ile zachodzi taka potrzeba sprawdzamy stan zabezpieczeń oraz strząsamy śnieg, aby ich nie odkształcił lub w najgorszym przypadku nie zniszczył.

 

Czy coś jeszcze w grudniu?

 

 


karmniki dla ptaków

 

Drewno Drzewo kominkowe 

 

 

 

 • Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu.

 

 

 

STYCZEŃ W OGRODZIE

 

"Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy"

 

Styczeń w ogrodzie

 

 

 

                 Koniec grudnia i starego roku przeważnie upływa Nam na kupowaniu prezentów, ozdabianiu naszego otoczenia oraz świętowania. Styczeń jest okresem spoczynku dla roślin, a także ogrodników. Są jednak pewne zabiegi, które należy wykonać, jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę efektownym ogrodem.

 

 

Styczeń w ogrodzie

 

 

 

Rośliny iglaste

 

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.

 

 • W okresie bezśnieżnych zim, w dni, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera stopni, dobrze jest podlać rośliny zimozielone. Rośliny te nawet zimą tracą wodę przez swoje igły i liście. Poza tym gleba jest zamarznięta i roślina nie jest w stanie pobierać wody przez korzenie.

 

Zabezpieczone drzewko iglaste Zabezpieczone drzewka iglaste

 

 

 

Rośliny liściaste

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpieczenia.

                   

 

Zabezpieczone drzewka liściaste Zabezpieczone drzewka liściaste

 

Rośliny owocowe

 

 • W styczniu przede wszystkim bielimy drzewa owocowe wapnem. 

 

 • Usuwamy zeschnięte owoce pozostałe na drzewkach.

 

 • W dni, kiedy temperatura jest na plusie, można rozpocząć cięcie krzewów owocowych, tych najbardziej odpornych na mróz, czyli agrestu, porzeczki czarnej, rokitnika i jagody kamczackiej.

 

Bielenie drzewek owocowych Bielenie drzewek owocowych


Byliny

 

 • Co jakiś czas sprawdzamy czy osłony na bylinach nie zostały uszkodzone i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia roślin przed mrozem. Jeżeli synoptycy zapowiedzą silne i długotrwałe mrozy, warto dołożyć dodatkową warstwę okrywającą.

 

 • Roślinom wrzosowiskowym, które kwitną zimą powinniśmy zapewnić dostateczną ilość wilgoci. 

 

cebulki kwiatów Wrzosowisko

 

 

Trawniki

 

 • Usuwamy pokrywę lodową z trawnika, aby dochodziło powietrze.

 

 • Staramy się nie chodzić po trawniku, aby nie udeptywać i nie uszkadzać źdźbeł trawy.

 

 

Zbiorniki wodne - oczka wodne

 

 

 • Nie powinniśmy dopuścić do całkowitego zamarznięcia lustr wody, dlatego też możemy: pod lodem zrobimy poduszkę powietrzną wylewając pewną ilość wody z pod lodu to woda nie zamarza, gdyż powietrze odizolowuje wodę od lodu, umieścić styropianowy lub drewniany przerębel bądź podgrzewać specjalną grzałką:)

 

Oczko wodne zimą

 

 

 

 

NADCHODZI NOWY SEZON:) - co jeszcze w styczniu??

 

 

 

 

 

 

 

 • zaopatrujemy się w nasiona na sezon oraz rozsadę

 

Narzędzia ogrodnicze

 

 • Sprawdzamy nasze narzędzia pracy, muszą być przygotowane do nowego sezonu

 

 

 

 •  Planujemy co nowego zrobimy w tym sezonie: zarys nowych rabat, przydomowego sadu czy też uroczego kącika oraz potrzebnej do tego roślinności

 

 

 

Plan na wiosenne nasadzenia

 

Miniszklarenki


 • Jest to dobry moment na zakup asortymentu do wysiewu czyli multiplatów, doniczek torfowych oraz nawozów i środków ochrony roślin.

 

 • Pod koniec stycznia bądź też początkiem lutego możemy zaopatrywać się budki lęgowe dla ptaków.
Budki lęgowe

 

 

 

 

 

LUTY W OGRODZIE

 

 "Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma."

 

 

Luty w ogrodzie

 

 

                              Luty - miesiąc najkrótszy i najchłodniejszy - co dziwne to właśnie pod koniec tego miesiąca przyroda powoli zaczyna budzić się do życia. Paskudna aura końca zimowych miesięcy czasami daje nam się ostro we znaki - na szczęście są to ostatnie podrygi zimy i nadzieja na rychłe nadejście wiosny pozwala przetrwać luty w dość znośnym nastroju.

                             Dni zaczynają być coraz dłuższe, lada chwila w ogrodzie pojawią się pierwsze, długo wyczekiwane kiełki kwiatów. Coraz chętniej zaczynamy zaglądać do ogrodu. W lutym zaczynają się pierwsze przedwiosenne obowiązki.

 

 

Luty w ogrodzie

 

 

 

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie

 

 • Nade wszystko ponownie sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze musimy wyrzucić.

 

 • Jeżeli posiadamy jasne pomieszczenie, gdzie utrzymuje się temperatura około 15 st. C, możemy część roślin (np. pacioreczniki i begonie bulwiaste) wysadzić do doniczek. Do momentu posadzenia na zewnątrz rozrosną się nam i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe.

 

 

Wysiew nasion kwiatów Miniszklarenka - domowa rozsada warzyw Astry

 

Warzywa

 

Rozpoczynamy także wysiew nasion wczesnych warzyw (takich jak pomidor czy sałata) nasion na wiosenną rozsadę (czyt. Rozsada warzyw od A do Z)

 

 

Domowa uprawa grzybów - czyli prywatne grzybobranie

 

 • Amatorska uprawa pieczarek i innych odmian grzybów to coraz częstsze zajęcie ogrodników. Dzięki możliwości korzystania z zestawów z gotową grzybnią do uprawy w domu i w ogrodzie, bez problemu i wysiłku można cieszyć się smakiem własnych, zdrowych i ekologicznie wyhodowanych np. pieczarek.

 

 • Samodzielna uprawa zainteresuje na pewno osoby, które unikają kupowania w sklepach grzybów pochodzących z produkcji przemysłowej, w obawie, iż takie grzyby rosły "na chemii". Jeżeli sami wyhodujemy pieczarki czy boczniaki, będziemy mieli pewność, że nie rosły na sztucznych nawozach i nie zawierają środków konserwujących, zabezpieczających przed psuciem podczas transportu i magazynowania.

 

 

Pieczarka biała

 

Pieczarka biała

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieczarka brązowa

Boczniak cytrynowy

 

Boczniak cytrynowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kania

Boczniak ostrygowaty

 

Boczniak ostrygowaty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twardziak jadalny

  Pieczarka brązowa    Kania    Twardziak jadalny

 

 

Rośliny iglaste

 

 • Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy sstrząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.

 

 • Gdy tylko ziemia rozmarznie, warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla roślin iglastych. Nawóz można sypać na resztki topiącego się śniegu, nie trzeba go wtedy mieszać z ziemią, gdyż szybko się rozpuści i razem z wodą łatwo i równomiernie wniknie w glebę.

 • Po stopieniu się śniegu, oglądamy gałązki, by sprawdzić, czy nie są połamane. Te uszkodzone usuwamy jak najszybciej, smarujemy maścią ogrodniczą, aby powstałe przy cięciu rany zdążyły przyschnąć, zanim ruszą soki. Opóźnienie cięcia pielęgnacyjnego powoduje nadmierny wypływ żywicy i może osłabić roślinę. Gałązki, które są całe, lecz nadmiernie się wygięły pod ciężarem śniegu, podwiązujemy do góry. Po kilku tygodniach rośliny odzyskają dawny kształt i będziemy mogli zdjąć wiązania.

 

 • Pod iglakami uzupełniamy braki w wyściółce z kory. Możemy także podlać iglaki, zwłaszcza gdy miesiąc jest bezśnieżny. Pamiętajmy, że podlewamy tylko w dobie odwilży.

 

Przycinanie pielęgnacyjne iglaków Nawożenie po zimie

 

 

Rośliny liściaste

 

 • W cieplejsze dni, gdy nie ma mrozu, zaczynamy przycinanie roślin liściastych. U większości krzewów skracamy pędy przynajmniej o 1/3, aby ładnie się rozkrzewiały.

 

 • Nie tniemy jedynie gatunków kwitnących przed rozwojem liści na zeszłorocznych gałązkach, takich jak forsycje, migdałki czy pigwowce - te rośliny przycinamy dopiero po kwitnieniu.

 

 • Usuwamy wszystkie pędy, które wg. nas są "niepotrzebne" czyli chore, nadłamane, czy przemarźnięte. Powinniśmy także wykonać cięcie u krzewów starszych, które zbyt mocno się rozrosły.

 

 

 

 

Cięcie drzew i krzewów liściastych Cięcie prześwietlające drzew i krzewów liściastych

 

 

Rośliny owocowe

 

 

 • Wykonujemy cięcie sanitarne i prześwietlające krzewów owocowych, które posadziliśmy jesienią.

 

 • Wykonujemy pierwsze opryski drzew owocowych.

 

 

Bielenie drzew Cięcie sanitarne drzew owocowych

 

 


Trawniki

 

 • Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.

 

 • Pod koniec lutego możemy  rozsypać nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.

 

 • Gdy pojawiło się zbyt dużo mchy, możemy rozpocząć wapnowanie.

 

 

 

Co jeszcze w lutym?

 

 

 
Budka lęgowa

 

Ptaki zimujące

 

Karmnik dla ptaków

 • Dokarmiane w zimie ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną.

 

 

 

 

 

 

 • Ułatwią nam one walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy

 
Kłącza, bulwy i cebule kwiatowe
Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel