Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Orzech laskowy purpurowy

2020-01-13
Orzech laskowy purpurowy

Orzech laskowy z leszczyny purpurowej – swojskie klimaty.

Dowiesz się, czym charakteryzuje się orzech laskowy purpurowy i dlaczego podbija serca posiadaczy ogrodów.

Naturalna leszczyna purpurowa.

Orzech laskowy purpurowy występuje dziko, a jego pochodzenie datuje się na czasy starożytne. W stanie dzikim leszczynę purpurową możemy spotkać w Azji Mniejszej i w Europie. Leszczyna purpurowa jest dość okazała, jej wysokość dochodzi do 4 metrów wysokości. Tworzy gęstą koronę z gałęzi. Główną cechą orzecha laskowego purpurowego jest specyficzna barwa liści leszczyny purpurowej. Kolor purpurowy pojawiają się wiosną, z czasem ich kolor zmienia się na zielony. Liście są dość szerokie o owalnym kształcie, piłkowane podwójnie, lekko sercowate u nasady. Orzech laskowy purpurowy kwitnie wczesną wiosną. Jeśli panują odpowiednie warunki pogodowe, pierwsze kwiaty mogą się pojawić nawet w lutym, jeszcze zanim pojawią się na pędach liście. Kwiaty męskie tworzą pylące, żółtawe grona, natomiast żeńskie występują w formie pąków na krótko-pędach. Orzechy z leszczyny purpurowej są lekko podłużne i bardzo smaczne. Dojrzewają jesienią.

Orzechy laskowe z leszczyny purpurowej.

Owoce leszczyny purpurowej są bogate w witaminy A, B1,B2,B6,C,PP oraz składniki odżywcze takie, jak błonnik, białko, tłuszcze nienasycone oraz pierwiastki potrzebne do prawidłowego rozwoju, m.in. wapń i potas. Witki leszczyny purpurowej są bardzo giętkie i były niegdyś wykorzystywane jako wędki z powodzeniem spełniając swoją rolę. Z orzechów laskowych można wyrabiać także bardzo zdrowy olej wykorzystywany nie tylko jako środek spożywczy, ale także w przemyśle kosmetycznym.

Gdzie posadzić orzecha laskowego purpurowego?

Leszczyna purpurowa nie ma specjalnych wymagań glebowych. Dobrze sobie radzi zarówno w glebie o odczynie zasadowym, jak i lekko kwaśnym. Oczywiście, na terenach podmokłych lub bardzo suchych nie będzie się rozwijała tak dobrze, jak w żyznych. Również stanowisko może być różnorodne, od słonecznego do cienistego. Jednakże w cieniu orzech purpurowy będzie słabiej owocował i gorzej wybarwiał, co zdecydowanie obniży jego walory dekoracyjne. Leszczyna purpurowa jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, cechuje ją wysoka mrozoodporność. Dobrze znosi zanieczyszczenia, dlatego bez obaw możemy ją sadzić w miejskich ogrodach. Z uwagi na dość szeroki pokrój leszczyny, należy podczas sadzenia zachować odległość co najmniej 4 metrów. Wyjątek stanowią leszczyny prowadzone jako niskopienne, wówczas odległość ta może wynieść 2 metry. Leszczyna posiada liczne pędy, które co roku wyrastają z karpy. Należy je usuwać, aby zwiększyć plony orzechów. Z leszczyny purpurowej można także tworzyć żywopłoty, które są dekoracyjne, a przy tym dostarczają smacznych owoców jesienią. Stanowi także ciekawe tło dla innych kompozycji roślinnych.

orzech laskowy purpurowy
orzechy
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel