Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Orzech laskowy

2020-01-13
Orzech laskowy

Orzech laskowy – niekoniecznie ze sklepu.

Dowiesz się jakimi cechami charakteryzuje się leszczyna z której pochodzą orzechy laskowe, co lubi i kiedy najlepiej ją sadzić.

Orzech laskowy – cenny owoc w naszym ogrodzie.

Orzechy laskowe są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Oprócz witamin A, PP , C i E , zwaną często witaminą >młodości i płodności, zawierają także potas, wapń i zdrowe tłuszcze nienasycone wspomagające proces odchudzania, mimo dość wysokiej kaloryczności. Orzechy laskowe mają 650 kcal w 100 gramach. Potas wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, zaś wapń wzmacnia kości i zęby. Orzechy są także źródłem argininy. Jest to aminokwas, który przekształca się w organizmie w tlenek azotu rozluźniający mięśnie gładkie, przez co zwiększa światło naczyń krwionośnych. Witamina E natomiast zapobiega sklejaniu się płytek krwi i dlatego orzechy włączane są do diet osób z problemami naczyniowo-sercowymi. Wpływają również korzystnie na układ nerwowy. Orzechy pozbawione łupinek należy chronić przed światłem i ciepłem, ponieważ mają tendencje do jełczenia.

Leszczyna – drzewo lub krzew

W zależności od cięcia, leszczyna może być krzewem lub drzewem. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie krzew, pozostawiamy na zimę najsilniejsze pędy i wiosną skracamy je o około 30%. Tak przycięta roślina wypuści dużo bocznych pędów i przybierze formę krzewiastą. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć drzewo, wówczas usuwamy pędy boczne do wysokości 60 cm. Powyżej tej wysokości skracamy pędy o 30%. Pęd główny skracamy na wysokości 30 cm powyżej najwyższego bocznego pędu, a koronę formujemy tak, aby miała kilka konarów. W następnych latach stosujemy cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające. Co leszczyny lubią najbardziej? Leszczyna lubi słońce i miejsca bezwietrzne. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i o odczynie zasadowym (optymalne pH 6,8-7,2). Zdecydowanie źle się czuje w ziemi suchej, piaszczystej oraz mokrej, zlewnej i ciężkiej. W przypadku podłoża zbyt kwaśnego, należy je powapnować tym samym zwiększając zasadowość gleby. Krzew orzecha laskowego sadzimy w rozstawie 4x5 m. Najlepszym okresem do posadzenia jest jesień. Pamiętaj jednak, aby po posadzeniu osłonić sadzonki przed przemarznięciem.

Jakie szkodniki zagrażają orzechowi laskowemu?

Najczęściej spotykanym szkodnikiem jest słonkowiec orzechowca, który wyjada jądra orzechów. Można go rozpoznać po drobnym otworkach na łupinach. Jeśli natomiast zakładamy plantację i posadzimy leszczynę zbyt gęsto, wówczas jest ona narażona podczas okresu wilgotnego ona chorobę zwaną moniliozą. Wówczas zawiązki gniją i opadają na ziemię.

Top wśród orzechów laskowych.

Najbardziej znane odmiany spotykane w Polsce to:

-Barceloński

- Kataloński

- Purpurowy – o dużych walorach dekoracyjnych

orzech laskowy purpurowy
orzech kataloński
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel