REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Najczęstsze choroby jabłoni
Najczęstsze choroby jabłoni

         

Sad owocowy

 

 

            Zakładając sad, oczami wyobraźni widzimy drzewka, które pięknie się rozwijają, a ich gałęzie uginają się od naporu owoców. Potrafimy sobie wyobrazić, jakie przetwory i delicje będziemy z nich tworzyć, niemal czujemy ich zapach. Niemal... W rzeczywistości, może zdarzyć się tak, iż jakieś choróbsko lub szkodnik zaatakuje nasze drzewka, a marzenia o wysokim plonie - pękną jak bańka mydlana.. Przedstawiamy Państwu skrócone ABC chorób jabłoni, najczęściej pojawiających się w sadzie.

 

 

           Jabłonie - W uprawie jabłoni konieczna jest profilaktyka, która w dużej mierze ogranicza występowanie poszczególnych chorób. Wiedza z zakresu uprawy jabłoni, ich wymagań oraz pielęgnacja  w połączeniu z wiedzą o podstawowych chorobach, powinna przynieść zadowalające rezultaty. Całoroczna i dokładna lustracja jabłoni, pozwoli na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek zmian chorobowych. 

 

1) Parch jabłoni - Objawami tej choroby są plamy na liściach kolory oliwkowozielonego. Później plamy przybierają barwę brunatną. Liście zasychają i opadają. Podobne plamy można zauważyć na owocach jabłoni, które stają się drobne i zniekształcone. Grzybnia parcha jabłoni zimuje na opadłych liściach. Rozwija się w ciągu zimy i wiosną zaczyna infekować pobliskie drzewa, dotyka również grusze.

Zwalczanie parcha jabłoni - należy do dość uciążliwych. Bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie drzew przed defoliacją roztworem mącznika. Także w fazie pękania pąków stosujemy opryski preparatami miedziowymi między innymi: Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Carpene 65 WP lub Score 250 EC, do późniejszych oprysków Kaptan zawiesinowy 50 WP lub Merpan 80 WG. Niekiedy koniecznym zabiegiem może okazać się wykarczowanie drzew silnie porażonych i wypalenie liści.

 

Zarodniki parcha

Parch jabłoni

Parch jabłoni

Grzyby Venturia inaequalis powodujące parcha Porażone liście oraz młode owoce Rozlegle porażenie rośliny

 

 

2) Zgorzel kory jabłoni - brunatniejąca kora, która zapada się i łuszczy. Najczęściej spotykanym objawem są wydłużone plamy powstałe wokół miejsc infekcji. Drzewka mocno porażone cierpią na obumieranie kory na pędach lub pniu. W przypadku młodych drzew, porażenie pnia prowadzi do obumarcia roślin. Kora w miejscu porażenia wyraźnie odcina się od zdrowych tkanek, gdyż w miejscu porażenia pokrywa się ciemnymi wzniesieniami, z których wyciekają krople kremowego śluzu. Porażenie dotyka nawet owoce, na których pojawiają się gnilne plamy.

 

Zwalczanie zgorzela kory - Porażone części roślin należy usuwać poniżej zmiany chorobowej (chore tkanki drzewa wycinamy aż do zdrowego drewna). Po cięciu oraz zbiorze owoców warto także stosować opryski (Topsin M 70 WP, Funaben Plus 03 Pa), a rany zabezpieczać maśćmi.

 

Grzyby z rodzaju Pezicula malicorticis

Zgorzel kory

Zgorzel kory

Grzyby z rodzaju Pezicula malicorticis powodujące zgorzel kory Porażone chorobą drzewko Porażony chorobą owoc

 

3) Mączniak Jabłoni - porażone mączniakiem liście pokrywają się białym mączystym nalotem, złożonym z grzybni, trzonków i zarodników konidialnych grzyba. Ponadto choroba może porazić pąki, kwiaty oraz owoce jabłoni. Silnie porażone pąki liściowe często zamierają i nie rozwijają się w kolejnym sezonie. Mniej zainfekowane liście są mniejsze, zwijają się oraz marszczą. Na młodych pędach jednorocznych, na ich wierzchołkach również może pojawić się biały nalot, porażone pędy mają zahamowany wzrost, a ich wierzchołki często zamierają. W tymże nalocie można zauważyć ciemne plamki - są to otocznie grzyba. Porażone kwiaty są słabo wykształcone i nie zawiązują owoców. Na owocach pojawiają się ordzawienia - na zniszczonej przez grzyb skórce tworzy się tkanka korkowa. 

 

 Zwalczanie mączniaka jabłoni - polega na wycinaniu porażonych pędów oraz opryskiwanie: Siarkol Extra 80 WP, Karathane 18,25 WP, Nimrod 25 EC, Bayleto 5 WP, Rubigan 12 EC, Tiowol 800 SC

 

Zarodniki grzyba Podosphaera leucotricha Mączniak prawdziwy Porażonie przez mączniaka
 Sprawca choroby: grzyb Podosphaera leucotricha  Porażone białym nalotem pędy jabłoni  Ordzawiona skórka owocu

 

4) Drobna plamistość liści jabłoni - na powierzchni blaszek liściowych, pojawiają się niewielkie, brunatne plamki, porozrzucane po całych ich powierzchniach. Na plamkach tych można dostrzec czarne punkciki, które są owocnikami grzybów. Przy silnym porażeniu, liście przedwcześnie opadają, a drzewo staje się osłabione i bardziej wrażliwsze na mróz.

 

Zwalczanie drobnej plamistości liści jabłoni - polega na opryskiwaniu drzew preparatami opartymi na mankozebie na początku wegetacji oraz od końca kwitnienia: Dithane Neotec 75 WG, Sancozeb 80 WP, Pennfluid 420 SC, MAC-Mankozeb 75% WG, Sadoplon 75 WP

 

Phyllosticta mali sprawca powstawania plamistości jabłoni Drobna plamistość liści jabłoni  Drobna plamistość liści jabłoni
Grzyby Phyllosticta mali
Porażona blaszka liściowa Słaba kondycja przedwcześnie opadłych liści

 

5) Rak bakteryjny kory jabłoni - wiosną zarażone kwiaty i krótkopędy zaczynają brunatnieć i zamierać. Na pędach pojawiają się nekrotyczne plamy, po czym powstają zgrubiałe rany z wyciekami, a pędy obumierają. Choroba przenosi się z zainfekowanych pęków wprost do gałęzi i pnia powodując z nekrozę kory. Szczególnie narażone na tę chorobą są: czereśnie, morele, wiśnie, brzoskwinie, jabłonie i grusze. W wyniku porażenia drzewa stają się osłabione, mają niższą odporność oraz mogą być bardziej wrażliwsze na przymrozki.

 

Zwalczanie raka bakteryjnego - porażone pędy roślin wycinamy poniżej miejsca zakażenia, powstałe przez cięcia rany zabezpieczamy maśćmi, drzewa opryskujemy preparatami (np. Miedzian 50 WP,) w okresach: nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści lub inne: Nordox 75 WG, Champion 50 WP, Cuproflow 375 SC, Flowbrix 380 SC, Funguran easy 50 WP

 

Rak bakteryjny drzew owocowych Rak bakteryjny drzew owocowych Rak bakteryjny drzew owocowych
 Bakteria Nectria galligena  Zamierające krótkopędy rośliny  Nekroza kory porażonej rośliny

 

6) Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych porażeniu ulegają głównie owoce. W wyniku aktywności Monilinia fructigena na owocach pojawiają się brunatne i gnijące plamy z charakterystycznymi kręgami skupionych zarodników. Porażone owoce w większości  opadają, a nieliczne pozostają na drzewach w formie zaschniętej mumii. W tych zaschniętych pozostałościach owoców oraz w pędach zimuje grzyb, dlatego należy usuwać zarówno mumie jak i porażone pędy. Przy dużym porażeniu zaleca się wykonanie oprysku z zastosowaniem np.  Miedzianu 50 WP zaraz po opadnięciu zawiązków. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć.

 

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych
 Grzyby z rodziny Monilinia fructigena  Postępująca zgnilizna widoczna na owocu  Całkowicie porażony owoc, efekt końcowy - zaschnięta mumia

 


7) Gorzka zgnilizna jabłek dotyka dojrzałe owoce na których pojawiają się gnilne i brunatne plamy. Poważny problem przechowywanych owoców. Na dwa tygodnie przed zbiorami owoców należy przeprowadzić oprysk stosując np. Topsin M 500 SC. W razie konieczności można przeprowadzić dwa zabiegi, ale pierwszy zabieg należy wykonać 4 tygodnie przed zaplanowanym zbiorem owoców


Choroba występuje na owocach przechowywanych w przechowalniach, chłodniach i chłodniach z kontrolowaną atmosferą. W końcowej fazie przechowywania owoców, w okresie dojrzewania przez nie dojrzałości konsumpcyjnej, wokół przetchlinek pojawiają się liczne, drobne plamy. Z czasem plamy powiększają się i mogą łączyć osiągając średnicę do 4 cm. Skórka w miejscu plam jest napięta, lekko zapadnięta. Plamy gnilne są jasno lub ciemnobrunatne z jaśniejszą obwódką. Na ich powierzchni często pojawiają się liczne wzniesienia stanowiące skupiska zarodników konidialnych, które w warunkach dużej wilgotności powietrza tworzą kremowe wycieki z powierzchni skórki. Zgnilizna obejmuje miąższ owocu, który nabiera gorzkiego smaku. Szkodliwość choroby jest bardzo duża, zwłaszcza w latach o dużej wilgotności powietrza i częstych opadach, kiedy dochodzi do masowego zarodnikowania grzyba i licznych zakażeń owoców tuż przed zbiorami. Straty wskutek gnicia owoców w przechowalni i chłodni mogą dochodzić do 30 – 50 procent.

Zwalczanie:
Zwalczanie choroby polega na stosowaniu jednego lub dwóch opryskiwań środkami benzimidazolowymi na cztery do dwóch tygodni przed zbiorem.

 

Sprawca choroby Pezicula Alba Gorzka zgnilizna jabłek Gorzka zgnilizna jabłek
 Grzyby Pezicula Alba  Skupiska zarodników konidialnych  Przechowywane owoce porażone gorzką zgnilizną jabłoni

 
8) Srebrzystość liści wywoływana jest przez grzyb o nazwie skórnik purpurowy Chondrostereum purpureum. Do zakażenia nim dochodzi najczęściej poprzez otwarte rany powstałe w wyniku złamania konarów, gałęzi, a także poprzez uszkodzenia mrozowe czy też cięcie.  Grzyb powoduje liczne zmiany na korze, która z czasem murszeje i zaczyna odchodzić od drewna. W ostatniej fazie choroby zaobserwujemy na porażonym drzewie liczne dachówkowato ułożone owocniki. Kolejnym bardzo istotnym objawem są ołowianoszare do srebrzystych liście u których dochodzi do rozwarstwienia miękiszu od skórki.

Zwalczanie: W przypadku srebrzystości ważne jest by nie dopuścić do rozprzestrzenienia choroby, szczególnie, że na tą chorobę nie ma fungicydów. Należy usuwać i palić liście z objawami. Bardzo porażone drzewa usuwać w całości i palić. Drzewa z pierwszymi objawami należy znaczyć i w kolejnym sezonie obserwować. Cięcie i inne zabiegi agrotechnicznie przeprowadzać oddzielnie, a sprzęt poddawać dezynfekcji.

 

Grzyby Chondrostereum purpurum Srebrzystość liści Srebrzystość liści
 Sprawcy choroby grzyby Chondrostereum purpureum  Zmiany na korze oraz srebrzyste liście rośliny  Owocniki porastające roślinę

 


9) Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia wywoływana jest przez Phytophthora cactorum, a do zakażenia dochodzi poprzez zranienia, pęknięcia itp. Grzyb poraża szyjkę korzeniową, podstawę pnia drzewa, a w najgorszym przypadku także korzenie. W wyniku porażenia dochodzi do zmian na korze, a finalnie dochodzi także do przebarwień na liściach w postaci żółknięcia lub brunatnienia, co świadczy o powolnym zamieraniu całych roślin. Walka z chorobą to przede wszystkim profilaktyka, a więc uprawa jabłoni na niezbyt podmokłym terenie. Zapobiegawczo można zastosować Aliette 80 WG

 

 

Grzyb Phytophthora cactorum Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia
 Winowajca porażenia grzyb Phytophthora cactorum  Zgnilizna przy podstawie pnia rośliny  Powolne zamieranie roślin


 

10) Jedną z najbardziej znanych chorób bakteryjnych mogącą wystąpić na jabłoni jest zaraza ogniowa. Wywoływana jest przez Ervinia amylovora i każdy ogrodnik wręcz modli się o to, aby tak zaraz nie zaatakowała ogrodu. Porażeniu ulegają liście, kwiaty, pędy, które z czasem stają się brązowoczarne,jakby były spalone. Pędy zasychają od wierzchołków, a kora staje się spękana i zaczyna odchodzić kawałkami od zdrowej tkanki.

 Zarazę ogniową zwalczamy na bieżąco usuwając porażone cześć, które wycinamy do zdrowego drewna, a przy silniejszym porażeniu musimy niestety wykarczować drzewka i je spalić. Profilaktycznie stosujemy preparaty miedziowe w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia  oraz fazie wzrostu owoców. Przykładem środka, który można zastosować jest Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC (tylko w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia).

 

 

Zaraza ogniowa Zaraza ogniowa  Zaraza ogniowa
 Bakterie Ervinia amylovora  Porażone pędy rośliny  Porażona część wierzchołkowa roślin

 

 

 Polecamy również Drzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczych

Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel