REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Najczęstsze choroby i szkodniki atakujące jagodę kamczacką
Najczęstsze choroby i szkodniki atakujące jagodę kamczacką

 

Choroby i szkodniki jagody kamczackiej

 

Jagoda kamczacka jest krzewem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególnym jej atutem są owoce, które wykazują właściwości zdrowotne - obniżają ciśnienie oraz oczyszczają organizm z wszelkiego rodzaju toksyn. To właśnie dlatego, jagoda kamczacka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród sadowników i ogrodników. Co jednak najważniejsze - wykazuje wyjątkowo małą podatność na szkodniki i choroby. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których będzie trzeba zmierzyć się z zagrożeniami zdrowotnymi. Jak wtedy należy im przeciwdziałać?

 

Przędziorek chmielowca - najgroźniejszy przeciwnik jagody kamczackiej

Podczas uprawy jagody kamczackiej, często można zauważyć szkodnika jakim jest przędziorek chmielowca. Roztocz atakuje większość popularnych roślin, zarówno użytkowych jak i ozdobnych. Przędziorek żeruje przeważnie na spodniej stronie liście, a ponieważ jest szkodnikiem niezwykle małym, często hodowcy nie dostrzegają jego istnienia, przez co nieświadomie ignorują jego działania. Obecność przędziorka widoczna jest jednak na górnej stronie liści - pierwszymi objawami są małe, bardzo jasne plamki. Z czasem stają się one coraz większe oraz bardziej widoczne, a sama blaszka liściowa robi się blada i matowa. Długotrwałe żerowanie przędziorków chmielowca doprowadza do żółknięcia liści, które następnie brązowieją, usychają i ostatecznie opadają. Skutkuje to znaczącym obniżeniem wzrostu rośliny. Duża populacja szkodników może doprowadzić nawet do wyniszczenia całego krzewu.
Przędziorek chmielowca pojawia się najczęściej przy suchym powietrzu i wysokich temperaturach, więc jego najsilniejsze inwazje przypadają w okresie upalnego lata. Niestety, ale rozmnażają się wyjątkowo szybko, a na dodatek ciężko jest się ich pozbyć. Powszechnie dostępne środki niwelują jedynie dorosłe szkodniki, podczas gdy larwy i jaja nadal pozostają na liściach po to, aby w odpowiednim czasie znowu zaatakować.
Populację przędziorka chmielowca najlepiej wytępić poprzez zastosowanie mocnych preparatów chemicznych, które należy odpowiednio wybrać z aktualnego rejestru MRiRW. Warto również korzystać z kilku środków naraz, ponieważ szkodniki te szybko uodparniają się na działanie poszczególnych preparatów. Należy jednak szczególnie pamiętać, że takie owoce nie będą nadawać się już do spożycia.
Jeśli roztocze zaatakowały tylko pojedyczne krzewy jagody kamczackiej, warto spryskać je gotowym środkiem przędziorkobójczym, chociażby Polysectem Ultra Hobby AL. W sytuacji, kiedy szkodniki zajęły większą ilość roślin lub całą plantację należy posłużyć się mocniejszym preparatem, dostępnym w formie koncentratu do rozpuszczenia w wodzie. W tym celu można zastosować takie środki jak Magus 200 SC czy Karate Zeon 050 CS.
Podczas mniejszej inwazji przędziorka chmielowca, można pokusić się o zastosowanie preparatów biologicznych. Środek SPIDEX 2000 zawiera roztocze dobroczynka szklarniowego, który w naturze jest naturalnym wrogiem przędziorków. Warto też przywiązać do łodygi zaatakowanego krzewu, gotowe opaski z dobroczynkiem, które samoistnie zajmą się zwalczaniem intruzów.

 

Gąsienice motyli - niespodziewani, toksyczni lokatorzy

Jagodę kamczacką mogą również zaatakować gąsienice motyli. Najczęściej są to larwy pochodzące z rodziny zwójkowatych: zwójka wiciokrzeweczka, różóweczka oraz skośnika suchodrzewowego. Ze względu na to, że szkodniki te mają wyjątkowe duże apetyty, ich działania polegają głównie na wygryzaniu dziur w blaszce liściowej. Doprowadzają również do szkieletowania liści. Żerują przede wszystkim na liściach roślin ogrodowych, zarówno jadalnych jak i ozdobnych. Uaktywniają się głównie w nocy, dlatego często efekty ich żerowania można zobaczyć dopiero nad ranem.
Gąsienice motyli pojawiają się na wiosnę, najczęściej w okolicach maja. Jeśli nie jest ich jeszcze zbyt dużo, można spróbować się ich pozbyć, poprzez spłukanie silnym strumieniem wody. Dobrym rozwiązaniem jest również własnoręczne zebranie ich do pudełka bądź pojemnika. Na większą populację, zalecane jest stworzenie odwaru z bylicy piołunu. W tym celu, wystarczy jedynie kilogram pędów przez kilkanaście minut gotować we wrzącej wodzie. Taką mieszankę należy rozpylić bezpośrednio na żerujące szkodniki. Całą czynność najlepiej powtarzać w tygodniowych odstępach czasowych.
Do zwalczania gąsienic motyli można zastosować także preparat biologiczny o nazwie Dipel. Zawiera on bakterie Bacillus thuringiensis, które skutecznie unieszkodliwiają żerujące szkodniki. Środek Spintor 240 SC posiada z kolei sfermentowane bakterie Saccharopolyspora spinosa, oddziałujące na system nerwowy gąsienic.
Oczywiście, istnieją również preparaty chemiczne, niwelujące ich żarłoczne działania takie jak Substral Polysec, Mospilan i Karate Zeon. Najskuteczniejsze okaże się jednak opryskiwanie młodych osobników lub takich, które dopiero wylęgają się z larw.

 

Mszyce - główna przyczyna chorób grzybowych

Na jagodzie kamczackiej czasami żerują mszyce. Nie są to zbyt wymagające szkodniki, dlatego atakują praktycznie każdego rodzaju rośliny. Ich działania polegają na natarczywym wysysaniu soków z roślin. Dodatkowym objawem ich żerowania jest nagłe pojawienie się mrówek, które zbierają wyprodukowaną przez mszyce spadź. Szkodniki te są najczęstszą przyczyną pojawiających się później chorób grzybowych, dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej się ich pozbyć.
Mszyce niweluje się w dosyć łatwy sposób, wystarczy jedynie opryskać je dowolnym preparatem chemicznym. Zaleca się jednak sięgnięcie po środek Karate Zeon 050 CS albo Mospilan 20 SP.
Warto jednak zastosować jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. Można chociażby usunąć szkodniki przy pomocy silniejszego strumienia wody lub spróbować zebrać je własnoręcznie przy użyciu szczotki. Dodatkowo, zaleca się sporządzenie preparatu zawierającego płyn do naczyń. Środek należy wymieszać ze spirytusem i dokładnie opryskać żerujące mszyce.
Szkodników można również pozbyć się stosując saszetki Adalia 100, zawierające larwy biedronek. Po wylęgnięciu wygłodzone larwy zjadają w całości mszyce. Cały proces niwelowania insektów trwa około tygodnia. Podobne działanie wykazuje preparat Chrysopa 1000, który posiada larwy złotooków pospolitych.

 

Jagoda kamczacka a choroby grzybowe

Mimo, iż roślina zazwyczaj wykazuje dużą odporność na choroby grzybowe w wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że objawy zachorowania pojawią się na liściach. Przybierają wtedy barwę brunatną lub występują pod postacią ciemnych plam. Aby temu zaradzić, należy jak najszybciej spryskać chorowity krzew odpowiednimi fungicydami na przykład Topsinem lub Miedzianem 50 WP . Po kilku dniach objawy powinny ustąpić.
Istnieją jednak bardziej ekologiczne środki, które nie wpływają na owoce roślin. Moczenie schorowanych sadzonek jagody kamczackiej w preparacie Polyversum, skutecznie usuwa bakterie wywołujące choroby. Zamiennie można zastosować Biochicol lub Biosept.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel