REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Majowe cięcie drzew i krzewów
Majowe cięcie drzew i krzewów

Majowe cięcie drzew i krzewów

Cięcie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych w naszych ogrodach. Większość roślin ogrodowych, by dobrze rosnąć, wymaga regularnego cięcia, które korzystnie wpływa na pokrój, a co za tym idzie na ich wygląd i kwitnienie. Dobrze wykonany zabieg umożliwi prawidłowe zawiązanie kwiatów w sezonie a także zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi danej rośliny.

 

Cięcie drzew i krzewów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji ogrodów, pozwalającym na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że każde cięcie jest zawsze naszą ingerencją w naturalny wzrost i rozwój rośliny, dlatego należy przeprowadzać je z rozwagą, prawidłowo i zgodnie z kalendarzem opartym na biologii danej rośliny.

 

Wszelkie cięcia krzewów poleca się wykonywać w pogodne, najlepiej słoneczne dni. Pędy należy przycinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Twarde pędy wystarczy przyciąć około 0,5 cm nad pąkiem natomiast miękkie około 1 cm nad nim. Pamiętajmy by wszelkie pędy przycinać prostopadle do osi bądź lekko na skos od pąka. Dbajmy o to, by powierzchnia „rany” była jak najmniejsza. Pędy rosnące ku górze poleca się ciąć pod skosem tak by w przypadku deszczów, woda nie utrzymywała się na nich zbyt długo. Sucha rana drzewa zdecydowanie szybciej zasycha. Większe rany należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem.

 

Gałęzie drzew liściastych starajmy się wycinać okazjonalnie, wtedy gdy "wchodzą" na ścieżkę, krzyżują się, ocierają o siebie lub gdy trzeba skorygować pokrój nadanej wcześniej formie. Im więcej gałęzi wytniemy, tym większe obciążenie dla drzewa. Powstałe w wyniku cięcia rany, stają się wrotami dla infekcji oraz szkodników. Roślina staje się wtedy bardziej wrażliwa na suszę, a młode pędy są mało odporne na wyłamywanie.

 

KRZEWY i DRZEWA

Maj jest okresem przycinania krzewów kwitnących wczesną wiosną takich jak: forsycje, złotliny, jaśminowce, tawuły, pigwowce czy tamaryszki. Robimy to po ich przekwitnięciu.

 

Krzewy liściaste kwitnące wczesną wiosną na wieloletnich pędach takie jak tawuła wczesna, krzewuszka, forsycja, migdałek, porzeczki złote i krwiste, pigwowce, wawrzynek, wierzby ozdobne czy wrzośce, tniemy zaraz po kwitnieniu, przycinając najstarsze pędy nawet o połowę tuż przy ziemi. Jednoroczne zaś skraca się o połowę. Podobnie tniemy kwitnące latem jaśminowce i żylistki. Krzewy te zawiązują pąki po kwitnieniu, już wczesnym latem i jeśli przytniemy je zbyt późno to w następnym roku nie zakwitną. Rośliny kwitnące wiosną tniemy co roku, a te zakwitające latem raz na kilka lat.

 

Zaraz po kwitnieniu należy usunąć również kwiatostany lilaków. Stare krzewy odmłodzimy przycinając solidnie gałęzie. Nie bójmy się tego, roślina dobrze to zniesie.

 

Oczywiście w razie konieczności należy wykonać cięcie sanitarne także innych krzewów. Nie wykonujemy tej operacji co roku, wystarczy raz na 2-3 lata. Cięcie regulujące ogranicza rozrost roślin, ale też stymuluje je do kwitnienia w kolejnych latach. Pędy skraca się najczęściej o 1,3 długości. Pędy należy krótko przyciąć, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów.

 

Koniecznie usuwajmy też pędy wybijające od podkładki i odrosty korzeniowe, ponieważ zagłuszają one odmianę szlachetną.

 

Maj to również dobry moment na drugie cięcie krzewów i formowanie cisów czy bukszpanów. Zabrać się za to należy w pochmurny dzień.

 

DRZEWA i KRZEWY OWOCOWE

Ważnym zabiegiem jest układanie gałęzi, czyli wyznaczanie ich poziomu w stosunku do gruntu. Ten zabieg ma na celu doświetlenie korony. Chodzi o to by światło równomiernie docierało do wszystkich jej części. Zapewni to dobre wybarwienie się owoców. Można to wykonać na różne sposoby. Przez powieszenie na gałęziach woreczków z kamieniami (ale trzeba uważać czy nie są one za ciężkie, ponieważ gałęzie pod ich ciężarem mogą się wyłamać) lub przez obwiązanie gałęzi sznurkami zakotwiczonymi w podłożu.

 

Sprawdzać należy w maju czy podczas różnych prac porządkowych nie zostały obsypane główne pnie. Drzewa i krzewy tego nie znoszą. Nasada pnia jest niezwykle wrażliwa i bardzo szybko ulega infekcjom, a zainfekowana jest też podatna na atak szkodników.

 

W maju należy również sprawdzać czy u szczepionych drzewek podkładka nie jest zbyt silna i nie wypuszcza swoich pędów, które zagłuszają szlachetniejszą odmianę. Najlepiej je wyrwać lub wyciąć jak najbliżej pnia podkładki.

 

Jeśli nie udało nam się przyciąć drzew owocowych w zimie to ostatnią możliwością jest przycięcie ich w trakcie kwitnienia. Takie cięcie reguluje nam wzrost drzewa. Cięcie majowe umożliwia nam zaobserwowanie, które pąki kwiatowe przetrwały zimę. W trakcie takiego cięcia wycinamy nadmiar przyrostów jednorocznych, pędy chore, uszkodzone przez mróz, rosnące w dół i krzyżujące się. Przy okazji wytniemy sporo kwiatów, ale za to te, które pozostaną będą dużo większe. Cięcie wykonujemy w słoneczny i suchy dzień aby zabezpieczyć drzewo przed chorobami. Rany po cięciu grubszych gałęzi smarujemy specjalnym preparatem, najlepiej ze środkiem grzybobójczym. W przypadku zauważenia oznak chorobowych, na drzewie, należy usuwać porażone owoce oraz systematycznie przycinać porażone pędy. W przypadku wystąpienia choroby w latach poprzednich pod żadnym pozorem nie kompostujemy opadłych liści czy owoców, są one bowiem źródłem chorób na rok następny.

 

PRZYCINANIE DRZEW IGLASTYCH

Drzewa iglaste z reguły cięcia nie wymagają, chyba że konieczne jest usunięcie uszkodzonych i chorych gałęzi lub ewentualnie dla zachowania ładnego pokroju. Cięć formujących się w zasadzie nie przeprowadza, ponieważ drzewa iglaste zachowują bez problemu kształt właściwy dla gatunku czy odmiany. Jeśli jednak chcemy je formować w kulę lub stożek, cięcie należy wykonać wczesną wiosną. Odpowiedni termin jest niezwykle ważny, bo w niektórych przypadkach, jeżeli nie zostanie ono przeprowadzone w dobrej fazie rozwojowej rośliny, przyniesie więcej szkody niż pożytku.

 

Podstawowym terminem przycinania iglaków jest okres wiosenny, głównie maj i kwiecień, kiedy wycinamy uszkodzone przez mróz pędy oraz przycinamy gałęzie w celu ich uformowania. Jednak nie wszystkie iglaki dobrze znoszą przycinanie. Świerki, choiny oraz gatunki egzotyczne jak metasekwoja, należą do drzew iglastych, które dobrze znoszą cięcie. Jodły w ogóle nie potrzebują cięcia, chyba że zachodzi konieczność przeprowadzenia cięcia sanitarnego. Najtrudniejsze do cięcia i formowania są sosny. Sosna nie przepada za cięciem, ale dobrze znosi uszczykiwanie pędów, dzięki temu daje się całkiem dobrze formować. Pędy, które rosną pionowo i są jeszcze bez igieł, odłamać należy palcami i skracać o połowę lub nawet 2/3 w zależności od tego, jak bardzo chcemy ją ograniczyć. Natomiast jeśli posiadamy w ogrodzie wolno rosnące odmiany sosny, już wiosną, przycinamy młode przyrosty, formując ją na bardziej zwarty okaz.

 

PRZYCINANIE KRZEWÓW IGLASTYCH

Dla niektórych krzewów iglastych przycinanie jest niezbędne do zachowania odpowiedniego pokroju i ukazania walorów dekoracyjnych. Zabieg cięcia dobrze znoszą żywotniki, cyprysiki, kosodrzewina, jałowce i cisy. Iglaki płożące przycinamy, gdy zauważymy na nich żywotne pędy, czyli już wczesną wiosną. Jeśli chodzi o tuje, niektóre rosną wolno i zachowują pokrój, a inne wymagają wiosennego lekkiego cięcia, które przeprowadzamy w kwietniu i maju, wycinając uszkodzone, chore, zeschnięte i nieregularne gałęzie. Tuje dopiero posadzone oraz rosnące w żywopłocie formowanym przycinamy wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, a następnie latem, lecz nie później niż w sierpniu, by odrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel