Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lilaki

2020-02-20
Lilaki

Lilaki

Chyba nie ma piękniejszego widoku w maju niż majowe kwitnienie lilaka. Ten przepiękny krzew, mylnie i potocznie zwany bzem, ma wyjątkowo wspaniałe i cudownie pachnące kwiaty zebrane w wiechy.

Najpopularniejszym uprawianym w naszych ogrodach lilakiem jest lilak pospolity. Lilak jest krzewem o różnej wielkości. Potrafi osiągnąć do 5 – 6 m wysokości a nawet i więcej. W ogrodach prowadzony jest najczęściej w formie krzewiastej sadzony głównie w szpalerach, a także jako soliter do nasadzeń pojedynczych. Lilaki można sadzić wzdłuż ogrodzeń, w kątach ogrodu, czy bezpośrednio przy budynkach od słonecznej strony. W maju urzekają nas jego przepiękne i silnie pachnące, rurkowate kwiaty zebrane w okazałe szczytowe wiechy.

Krzewy lilaka pospolitego, można często spotkać na wpół zdziczałe, w krajobrazach wiejskich. Rosną zazwyczaj na miedzach, w zadrzewieniach śródpolnych i w zagrodach gospodarskich, a także wzdłuż dróg gruntowych i asfaltowych. Lilaki bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, z tego też względu mogą być sadzone w mieście.

lilak
lilaki

Wielu z nas uważa, że lilak jest nasza rodzimą rośliną. To błąd, ponieważ do Polski został on sprowadzony. W stanie naturalnym lilak rośnie w południowej Europie oraz na Bałkanach.

Nowych odmian lilaka otrzymano już ponad 1000 o różnej budowie i wielkości kwiatów. W uprawie znajdują się odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Kolorystyka kwiatów też jest przeróżna od białych, przez niebieskie i karminowożółte do ciemnopurpurowych. Są też odmiany bardzo oryginalne, jak np.: `Primrose` o kwiatach żółtych ale o pąkach jasnozielonożółtych, czy `Sensation` o kwiatach purpurowych z białą obwódką na brzegu.

Lilaki rozpoczynają wzrost bardzo wcześnie, bo już wczesną wiosną, a kończą dopiero w czerwcu lub nawet w połowie lipca. Lilaki kwitną na pędach zeszłorocznych ( ich pąki kwiatowe zawiązują się rok wcześniej). Wymagają stanowiska bardzo słonecznego, ponieważ w cieniu będą kwitnąć mniej intensywnie. Preferują gleby lekkie lub średnio zwięzłe ale wilgotne. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy. Lilaki posiadają bardzo rozbudowany, gesty i płytki system korzeniowy, z tego powodu nie należy przekopywać pod nimi ziemi. Powinno się ją raczej jedynie ściółkować rozłożonym obornikiem, kompostem, korą lub liśćmi. Posiadają również liczne odrosty korzeniowe i odrośla. Dzięki takim korzeniom mają zdolność wiązania luźnych i piaszczystych gleb. Najlepiej lilaki sadzić we wrześniu, wiosną bowiem źle się przyjmują. Pamiętać należy o systematycznym ich podlewaniu. Najlepiej sadzić krzewy zakupione w pojemniku, mają one wtedy mocny, nieuszkodzony system korzeniowy. W celu zasadzenia lilaka należy wykopać dołek średnicy 50 – 60 cm. Później powinniśmy wypełnić go kompostem lub rozłożonym obornikiem. Rośliny powstałe przez okulizacje sadzi się głębiej, tak aby szyjka korzeniowa była przykryta 3 – 4 cm warstwą ziemi. Jeśli posadzimy go za głęboko wypuści liczne odrośla trudne do usunięcia. Po posadzeniu pędy należy skrócić o połowę. W pierwszym roku po posadzeniu krzewy mają krótkie przyrosty. Rok po posadzeniu przycina się je nad dobrze wykształconą para pąków. Dopiero w trzecim roku po posadzeniu pojawiają się wartościowe, dobrze rozwinięte kwiaty. W pierwszych latach po kwitnieniu przekwitłe kwiatostany należy usuwać, aby nie zmuszać roślin do zawiązywania owoców i nasion. Lilaki zasilamy nawozami organicznymi, ściółkując powierzchnię gleby. Można zasilić je także nawozem mineralnym, np. Azofoską.

lilak flower
lilaki flower
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel