Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kostka brukowa - jak usunąć chwasty i mech z nawierzchni?

2020-01-13
Kostka brukowa - jak usunąć chwasty i mech z nawierzchni?

Mech, chwasty czy też jakiekolwiek wikwity na kostce brukowej lub w miejscach narażonych na wilgoć to prawdziwe utrapienie posiadaczy ogrodów czy też samych tylko podjazdów. Najczęściej pojawiają się w szczelinach między kostką brukową lub płytkami, a w szczególności gdy nasza nawierzchnia znajduje się w zacienionym i wilgotnym miejscu. Zatem jak sprawić, żeby nasza nawierzchnia była czysta i estetyczna?

Zwalczanie mechaniczne

Niestety zwalczanie mechaniczne to znaczy ręczne dobrze sprawdzi się gdy roślina jest jedna lub kilka - niestety nie wtedy, gdy od roślin jest już gęsto. Mechaniczne usuwanie mchu, chwastów i osadów musi również być przeprowadzone bardzo delikatnie. Szarpiąc i rwąc na siłę możemy doprowadzić do naruszenia struktury materiału, co niestety wpłynie na jego wygląd oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Oczywiście musimy również pamiętać o tym, aby rośliny wyrwać z korzeniami, a nie tylko część nadziemną, gdyż poskutkuje to szybkim odrodzeniem się niechcianego chwastu.

Zwalczanie chemiczne

Ta droga winna być ostatecznością i bardzo często właśnie jest tak: "że jeszcze wczoraj było kilka roślin - a dziś już jest mnóstwo". Jeszcze do niedawna większość uważała, że opryski "chemią" to najgorsze co mogliby zrobić w swoim ogrodzie. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji środki ochrony które mogą być używane przy uprawie drzew i krzewów owocowych, wzdłuż żywopłotów, na cmentarzach, jak i na terenach przeznaczonych pod przyszłą uprawę. Oprysk herbicydami działa tak, iż roślina pobiera płyn poprzez części zielone - pędy, liście, niezdrewniałą jeszcze korę, po czym przemieszcza się on po całej roślinie i dociera do podziemnych części czyli korzeni i rozłóg. Najpierw porażeniu ulegają części nadziemne. Rośliny po kontakcie z opryskiem ulegają deformacji, następnie ich wzrost jest zahamowany i dochodzi do zamierania. Pierwsze objawy takie jak żółknięcie i więdnięcie widoczne sa już w pierwszym tygodniu od zastosowania. Po kilku tygodniach nie ma już śladu po roślinach. Wysoka wilgotność i temperatura oraz nasłonecznienie przyśpieszają działanie środków.

Preparaty jakie my polecamy do walki z chwastami w kostce, w alejach, przy fundamentach, wzdłuż płotów i ogrodzeń czy ścieżek:

-Środek chwastobójczy Atut Hobby zwalcza mech 150ml

-Środek chwastobójczy Golf Extra 50ml

-Środek chwastobójczy Orkan 350 SL 250ml

Jeśli mamy problemy z nawierzchnią, która na tendencję do porastania porostami i glonami to także warto sięgnąć po specjalne herbicydy do konserwacji, które usuną niechciane naloty jak również zabezpieczą i opóźnią ponowny porost na nawierzchni. Polecamy produkty:

-Sumin na zielone naloty glony i porosty koncentrat 500ml

-Sumin na zielone naloty glony i porosty 500ml

oczyszona kostka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel