Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzie

2020-02-11
Kalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

W tym miesiącu ostatecznie porządkujemy ogród i przygotowujemy rośliny do zimy. Od tego zależy, jak przezimują i czy będziemy się nimi cieszyć w przyszłym sezonie. Dlatego ruszajmy do ogrodu, korzystając z ostatnich przebłysków słońca i suchej pogody.

Rośliny owocowe

● Do końca miesiąca sadzimy drzewka i krzewy owocowe.

● Przed mrozem zabezpieczamy pnącza i krzewy owocowe, które o ile mamy taką możliwość zdejmujemy z podpór, poczym układamy na glebie i przykrywamy ziemią. Rośliny rozrośnięte, będące na ścianach - okrywamy przymocowanymi do ścian matami lub agrowłókniną.

Rośliny iglaste

● Pod koniec miesiąca, gdy temperatury spadają oraz utrzymują się koło zera, zaczynamy okrywać wrażliwe rośliny oraz te, które były nasadzane w tym roku późną jesienią - używamy do tego białej agrowłókniny.

● Kończymy jesienne porządki.

● Zabezpieczamy na zimę rośliny rosnące w pojemnikach na balkonach i tarasach. W tym celu donice stawiamy na materiale izolującym np.: na korku, styropianie lub drewnianej desce. Pojemnik owijamy jutą, folią bąbelkową lub białą agrowłókniną. Możemy też wstawić donicę do kosza lub większego pojemnika, następnie wypełniamy pustą przestrzeń suchymi liśćmi, papierem, styropianem lub korą. Roślinkę owijamy białą agrowłókniną lub jutą (zawiązując jutę dekoracyjną kokardą, stworzymy element miły dla oka na pustym balkonie). Przed mrozami rośliny mocno zasilamy wodą.

Rośliny liściaste

● Okrywamy agrowłókniną lub matami co wrażliwsze okazy takie jak: azalie, rododendrony, magnolie, hortensje oraz budleje.

● Rośliny zimozielone zabezpieczamy za pomocą parawanu, wykonanego z maty słomianej, tkaniny rolniczej lub agrowłókniny. Chroni to rośliny przed mroźnym wiatrem oraz nie uszkadza liści.

zabezpieczanie drzewek
zabezpieczanie roślin

Byliny

● Kopczykujemy rośliny

● Rozplanowywujemy i przygotowujemy miejsca na nowe, przyszłoroczne rabaty

● Okrywamy róże szczepione na pniu oraz róże pnące (podobnie postępujemy jak z pnączami, czyli staramy się je w miare możliwości zdjąć i ułożyć na ziemi)oraz szczepione na pniu).

Trawniki

● Z naszych trawników usuwamy już tylko zeschłe liście - na ten rok już wszystko:)

Zbiorniki wodne - Oczko wodne

● Demontujemy wszelkie sprzęty i chowamy je na zimę.

liście jesienią
zbiornik wodny jesienią

Co jeszcze w listopadzie?

● Przygotowywujemy karmniki na sezon zimowy

● Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel