REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Kalendarz ochrony roslin
Kalendarz ochrony roslin

 

Kieszonkowy kalendarz ochrony roślin

 

Kalendarz ochrony roślin

 

Przez cały sezon musimy przeglądać nasze rośliny domowe i ogrodowe. Poprzez uważną obserwację nie przegapimy pierwszych objawów chorób lub obecności szkodnika. O każdej porze roku rośliny wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Sprawdź co zagraża Twoim rośliny w poszczególnym miesiącu.

 

Styczeń

W tym miesiącu dokładnie oglądamy nasze rośliny doniczkowe w mieszkaniu. To czas wciorniastków, wełnowców i przędziorków. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy np. oprzęd, to musimy opryskać liście i pędy roztworem z szarego mydła, preparatami Agricolle lub zastosować tablice lepowe. Żółte tablice lepowe służą do odławiania szkodników. Również sprawdzą się saszetki z dobroczynkiem kalifornijskim. W styczniu przeglądamy cebulki, bulwy i kłącza, które przechowujemy od jesieni. Te, które mają objawy chorób, od razu wyrzucamy. W sadzie usuwamy z drzew tzw. mumie. Są to zaschnięte owoce, w których mogą zimować chorobotwórcze grzyby. Usuwamy zalegający na trawniku śnieg, przez który możemy doczekać się pleśni śniegowej.

 

Luty

Usuwamy nadmiar śniegu z roślin iglastych. Pozostawiony może zniekształcić, a nawet uszkodzić rośliny. Gdy temperatura skoczy powyżej 5-6'C wykonujemy pierwszy oprysk przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Do tego używamy preparatu Syllit 65WP. Pokrywamy nim dokładnie całe drzewko. W tym czasie możemy także opryskać świerki przeciwko mszycom i ochojnikom. Używamy do tego roztworu z szarego mydła bądź preparat olejowy Promanal 60 EC. W mieszkaniach dalej przeglądamy nasze rośliny, jak również przyszły materiał siewny na wiosnę. Jeżeli zauważymy małe, ciemne muszki, które fruwają nam nad roślinami w doniczkach, to znaczy, że mamy do czynienia z ziemiórkami. Warto wtedy podlać podłoże rumiankowym wywarem, np. herbatką rumiankową. W ogrodzie czas na rozwieszenie opasek z dobroczynkiem gruszkowym.

 

Marzec

W marcu powtarzamy oprysk przeciwko ochojnikom i innym szkodnikom występujących na iglakach. W tym czasie siejemy pierwsze nasiona lub cebulki. Warto przed wsadzeniem zastosować zaprawę nasienną dla nasion, cebulek, kłączy i bulw. Rośliny chronione będą przed chorobami grzybowymi. Mogą się zacząć pojawiać chwasty, które możemy zwalczyć ręcznie lub chemicznie. Dobrym preparatem będzie Fusilade Forte, Starane 250 EC, Chwastox Trio. Oglądamy młode pędy agrestów i liście jabłoni. Po zauważeniu lekkiego, białego nalotu trzeba pędy obciąć i zastosować odpowiedni preparat. Mamy wtedy do czynienia z mączniakiem prawdziwym.

 

Kwiecień

Sprawdzamy, czy na pąkach jabłoni nie ma wygryzień, może to zwiastować pojawienie się kwieciaka jabłkowca. Zwalczamy go środkami Decis 2,5 EC, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP. Osłabione po zimie rośliny warto zasilić biostymulatorem Asahi SL lub Goteo Regeneracja. Przed kwitnieniem agrestów warto opryskać je przeciwko amerykańskiego mączniakowi agrestu. Do tego oprysku możemy użyć preparatu Nimrod 250 EC lub Topsin M 500 SC. W kwietniu możemy też zauważyć objawy plamistości i zamierania liści różanecznika. Zwalczamy je preparatami Topsin M 500 SC. W czasie kwitnienia trzeba też zabezpieczyć czereśnie i wiśnie. Oprysk służy do zwalczania brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Do oprysku używamy preparatu Topsin M 500 SC lub Score 250 EC.

 

Maj

W tym miesiącu zwalczamy kolonie mszyc. Używamy do tego roztworu z szarego mydła lub preparatu Karate Zeon 050 SC, Mospilan 20 SP, Siltac EC. Trzeba oglądać liście drzew owocowych. Jeżeli zauważmy jasny oprzęd gąsienicami, to znaczy, że mamy do czynienia ze zwójkami. Zwalczamy je poprzez zbieranie lub opryskanie roślin środkiem Decis 2,5 EC lub Karate Zeon 050 CS. Jeśli liście róż zaczną się zwijać to znak obecności nimułki różanej. Aby szkodnik się nie rozprzestrzenił, musimy liście zbierać i najlepiej palić.

 

Czerwiec

To czas oprysków przeciwko parchowi i mączniakowi jabłoni. Do zabiegu potrzebne będą środki takie jak: Discus 500 WG, Bumper 250 EC, Domark EC lub Score 250 EC. W połowie miesiąca również warto opryskać późne czereśnie przeciwko nasionnicy trześniówce — środek Mospilan 25 SP. Warto także na pnie drzew owocowych na wysokości około 1 metra założyć paski z tektury falistej. Na liściach róż może się pojawić biały nalot, sugerujący atak mączniaka prawdziwego lub czarna plamistość. Musimy wykonać oprysk preparatami Stoper AE, Discus 500 WG, Amistar 250 SC lub Baymat AE. Zbieramy owoce truskawki, które porażone są przez szarą pleśń, a w czasie kwitnienia profilaktycznie opryskujemy preparatem Teldor 500 SC.

 

Lipiec

Na liściach malw mogą się żółte plamki — to oznaka rdzy. Usuwamy je systematycznie. Opryskujemy grusze przeciwko parchowi. Na liściach winorośli mogą się nam pojawić żółtawe plamki, które będą świadczyć o pojawieniu się mączniaka rzekomego. Zamierające cebulki kwiatowe mogą sugerować [pojawienie się szkodnika. Może to być pobzyg cebularz lub rudnica cebulkowa. Egzemplarze niestety musimy wyrzucić. Lipiec to też czas ślimaków — szczególnie podczas deszczowego lata. Musimy zastawiać pułapki z cukrem i piwem lub użyć gotowych środków jak Pełzakol, Ślimak Żel.

 

Sierpień

W sierpniu zbieramy opadłe owoce, które mogą być późniejszym źródłem chorób. Przeglądamy opaski z tektury falistej. Usuwamy znalezione w niej gąsienice owocówki jabłkóweczki. Obserwujmy pędy malin, gdyż może się pojawić choroba zwana zamieraniem pędów. Objawem są fioletowobrunatne, a następnie srebrzystobiałe plamy. Po zbiorze owoców wykonujemy oprysk środkiem Teldor 500 SC.

 

Wrzesień

Po zbiorze warzyw segregujemy na egzemplarze zdrowe i z objawami chorób. Porażone warzywa usuwamy: palimy lub zakopujemy. Nie przeznaczamy ich na kompostownik, gdyż mogą być one źródłem chorób na kilka długich sezonów. Warto także sprawdzić ph gleby, gdy będzie kwaśny, stosujemy wapno.

 

Październik

W październiku wycinamy porażone pędy agrestu i malin, jak również wiśni i czereśni oraz róż, które zostały porażone przez brunatną zgniliznę. Z drzew usuwamy mumie, które to są siedliskiem grzyba powodującego brunatną zgniliznę. Dodatkowo na pnie drzew owocowych zakładamy opaski lepowe, aby wyłapać samice szkodników. Po opadnięciu liści brzoskwini wykonujemy zabieg przeciwko kędzierzawości liści. Preparat do oprysku to: Miedzian 50 WG. Jest to także czas sadzenia roślin z tzw. gołym korzeniem.

 

Listopad

Porządkujemy ogród, zbieramy mumie oraz opadłe liście. Kupując chryzantemy, sprawdźmy, czy nie ma na nich białej rdzy. Objawia się ona jasnymi plamkami na górnej stronie liści, natomiast na dolnej widoczne są wypukłe plamki w kolorze białoszarym. W mieszkaniach zraszamy rośliny i dbamy o nawilżanie powietrza.

 

Grudzień

W grudniu przy dobrej pogodzie podlewamy iglaki, które rosną na zewnątrz w doniczkach. Zabezpieczamy je odpowiednio na zimę. Donicę okręcamy jutą, papierem, styropianem lub słomą, a całość stawiamy na drewnianej desce lub korku. W razie opadów śniegu usuwamy go z gałęzi drzew i krzewów iglastych. Rośliny domowe zaatakowane przez tarczniki musimy opryskać preparatami Mospilan 20 SP.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel