Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalendarz ochrony roslin

2020-02-20
Kalendarz ochrony roslin

Kieszonkowy kalendarz ochrony roślin

Przez cały sezon musimy przeglądać nasze rośliny domowe i ogrodowe. Poprzez uważną obserwację nie przegapimy pierwszych objawów chorób lub obecności szkodnika. O każdej porze roku rośliny wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Sprawdź co zagraża Twoim rośliny w poszczególnym miesiącu.

Styczeń

W tym miesiącu dokładnie oglądamy nasze rośliny doniczkowe w mieszkaniu. To czas wciorniastków, wełnowców i przędziorków. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy np. oprzęd, to musimy opryskać liście i pędy roztworem z szarego mydła, preparatami Agricolle lub zastosować tablice lepowe. Żółte tablice lepowe służą do odławiania szkodników. Również sprawdzą się saszetki z dobroczynkiem kalifornijskim. W styczniu przeglądamy cebulki, bulwy i kłącza, które przechowujemy od jesieni. Te, które mają objawy chorób, od razu wyrzucamy. W sadzie usuwamy z drzew tzw. mumie. Są to zaschnięte owoce, w których mogą zimować chorobotwórcze grzyby. Usuwamy zalegający na trawniku śnieg, przez który możemy doczekać się pleśni śniegowej.

Luty

Usuwamy nadmiar śniegu z roślin iglastych. Pozostawiony może zniekształcić, a nawet uszkodzić rośliny. Gdy temperatura skoczy powyżej 5-6'C wykonujemy pierwszy oprysk przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Do tego używamy preparatu Syllit 65WP. Pokrywamy nim dokładnie całe drzewko. W tym czasie możemy także opryskać świerki przeciwko mszycom i ochojnikom. Używamy do tego roztworu z szarego mydła bądź preparat olejowy Promanal 60 EC. W mieszkaniach dalej przeglądamy nasze rośliny, jak również przyszły materiał siewny na wiosnę. Jeżeli zauważymy małe, ciemne muszki, które fruwają nam nad roślinami w doniczkach, to znaczy, że mamy do czynienia z ziemiórkami. Warto wtedy podlać podłoże rumiankowym wywarem, np. herbatką rumiankową. W ogrodzie czas na rozwieszenie opasek z dobroczynkiem gruszkowym.

Marzec

W marcu powtarzamy oprysk przeciwko ochojnikom i innym szkodnikom występujących na iglakach. W tym czasie siejemy pierwsze nasiona lub cebulki. Warto przed wsadzeniem zastosować zaprawę nasienną dla nasion, cebulek, kłączy i bulw. Rośliny chronione będą przed chorobami grzybowymi. Mogą się zacząć pojawiać chwasty, które możemy zwalczyć ręcznie lub chemicznie. Dobrym preparatem będzie Fusilade Forte, Starane 250 EC, Chwastox Trio. Oglądamy młode pędy agrestów i liście jabłoni. Po zauważeniu lekkiego, białego nalotu trzeba pędy obciąć i zastosować odpowiedni preparat. Mamy wtedy do czynienia z mączniakiem prawdziwym.

Kwiecień

Sprawdzamy, czy na pąkach jabłoni nie ma wygryzień, może to zwiastować pojawienie się kwieciaka jabłkowca. Zwalczamy go środkami Decis 2,5 EC, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP. Osłabione po zimie rośliny warto zasilić biostymulatorem Asahi SL lub Goteo Regeneracja. Przed kwitnieniem agrestów warto opryskać je przeciwko amerykańskiego mączniakowi agrestu. Do tego oprysku możemy użyć preparatu Nimrod 250 EC lub Topsin M 500 SC. W kwietniu możemy też zauważyć objawy plamistości i zamierania liści różanecznika. Zwalczamy je preparatami Topsin M 500 SC. W czasie kwitnienia trzeba też zabezpieczyć czereśnie i wiśnie. Oprysk służy do zwalczania brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Do oprysku używamy preparatu Topsin M 500 SC lub Score 250 EC.

Maj

W tym miesiącu zwalczamy kolonie mszyc. Używamy do tego roztworu z szarego mydła lub preparatu Karate Zeon 050 SC, Mospilan 20 SP, Siltac EC. Trzeba oglądać liście drzew owocowych. Jeżeli zauważmy jasny oprzęd gąsienicami, to znaczy, że mamy do czynienia ze zwójkami. Zwalczamy je poprzez zbieranie lub opryskanie roślin środkiem Decis 2,5 EC lub Karate Zeon 050 CS. Jeśli liście róż zaczną się zwijać to znak obecności nimułki różanej. Aby szkodnik się nie rozprzestrzenił, musimy liście zbierać i najlepiej palić.

Czerwiec

To czas oprysków przeciwko parchowi i mączniakowi jabłoni. Do zabiegu potrzebne będą środki takie jak: Discus 500 WG, Bumper 250 EC, Domark EC lub Score 250 EC. W połowie miesiąca również warto opryskać późne czereśnie przeciwko nasionnicy trześniówce — środek Mospilan 25 SP. Warto także na pnie drzew owocowych na wysokości około 1 metra założyć paski z tektury falistej. Na liściach róż może się pojawić biały nalot, sugerujący atak mączniaka prawdziwego lub czarna plamistość. Musimy wykonać oprysk preparatami Stoper AE, Discus 500 WG, Amistar 250 SC lub Baymat AE. Zbieramy owoce truskawki, które porażone są przez szarą pleśń, a w czasie kwitnienia profilaktycznie opryskujemy preparatem Teldor 500 SC.

Lipiec

Na liściach malw mogą się żółte plamki — to oznaka rdzy. Usuwamy je systematycznie. Opryskujemy grusze przeciwko parchowi. Na liściach winorośli mogą się nam pojawić żółtawe plamki, które będą świadczyć o pojawieniu się mączniaka rzekomego. Zamierające cebulki kwiatowe mogą sugerować [pojawienie się szkodnika. Może to być pobzyg cebularz lub rudnica cebulkowa. Egzemplarze niestety musimy wyrzucić. Lipiec to też czas ślimaków — szczególnie podczas deszczowego lata. Musimy zastawiać pułapki z cukrem i piwem lub użyć gotowych środków jak Pełzakol, Ślimak Żel.

Sierpień

W sierpniu zbieramy opadłe owoce, które mogą być późniejszym źródłem chorób. Przeglądamy opaski z tektury falistej. Usuwamy znalezione w niej gąsienice owocówki jabłkóweczki. Obserwujmy pędy malin, gdyż może się pojawić choroba zwana zamieraniem pędów. Objawem są fioletowobrunatne, a następnie srebrzystobiałe plamy. Po zbiorze owoców wykonujemy oprysk środkiem Teldor 500 SC.

Wrzesień

Po zbiorze warzyw segregujemy na egzemplarze zdrowe i z objawami chorób. Porażone warzywa usuwamy: palimy lub zakopujemy. Nie przeznaczamy ich na kompostownik, gdyż mogą być one źródłem chorób na kilka długich sezonów. Warto także sprawdzić ph gleby, gdy będzie kwaśny, stosujemy wapno.

Październik

W październiku wycinamy porażone pędy agrestu i malin, jak również wiśni i czereśni oraz róż, które zostały porażone przez brunatną zgniliznę. Z drzew usuwamy mumie, które to są siedliskiem grzyba powodującego brunatną zgniliznę. Dodatkowo na pnie drzew owocowych zakładamy opaski lepowe, aby wyłapać samice szkodników. Po opadnięciu liści brzoskwini wykonujemy zabieg przeciwko kędzierzawości liści. Preparat do oprysku to: Miedzian 50 WG. Jest to także czas sadzenia roślin z tzw. gołym korzeniem.

Listopad

Porządkujemy ogród, zbieramy mumie oraz opadłe liście. Kupując chryzantemy, sprawdźmy, czy nie ma na nich białej rdzy. Objawia się ona jasnymi plamkami na górnej stronie liści, natomiast na dolnej widoczne są wypukłe plamki w kolorze białoszarym. W mieszkaniach zraszamy rośliny i dbamy o nawilżanie powietrza.

Grudzień

W grudniu przy dobrej pogodzie podlewamy iglaki, które rosną na zewnątrz w doniczkach. Zabezpieczamy je odpowiednio na zimę. Donicę okręcamy jutą, papierem, styropianem lub słomą, a całość stawiamy na drewnianej desce lub korku. W razie opadów śniegu usuwamy go z gałęzi drzew i krzewów iglastych. Rośliny domowe zaatakowane przez tarczniki musimy opryskać preparatami Mospilan 20 SP.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel