Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jeżyna bezkolcowa

2020-02-17
Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa – ulubienica działkowców.

Dowiesz się, czym charakteryzuje się jeżyna bezkolcowa i dlaczego podbiła serca ogrodników i działkowców.

Skąd się wzięła jeżyna bezkolcowa?

Jeżyna bezkolcowa jest krzyżówką dzikich jeżyn rosnących w Europie, Azji i Ameryki Północnej. Charakteryzuje się gładkimi pędami i niewielkimi wymaganiami glebowymi, dlatego jest bardzo wdzięcznym krzewem do uprawy. Brak kolców na pędach powoduje, że owoce są łatwe do zbierania.

Jeżyna bezkolcowa – smak i zdrowie.

Jeżyna bezkolcowa charakteryzuje się specyficznym smakiem słodko-kwaśnym i nieco cierpkim. Dzięki tym właściwościom chętnie wykorzystywana jest do win i przetworów. Jeżyna bezkolcowa jest także źródłem witamin C i E. Oprócz tego zawiera w sobie potas, żelazo, wapń i magnez. Soki z jeżyn często stosuje się przy przeziębieniach oraz problemach żołądkowo-jelitowych.

Co warto wiedzieć o jeżynie bezkolcowej?

Krzew jeżyny bezkolcowej potrzebuje dość dużo miejsca z uwagi na silny wzrost zarówno ku górze (dorasta niekiedy do 2,5 metra) jak i na boki. Wybierając miejsce dla tego krzewu zadbaj o dużą ilość słońca i bezwietrzne stanowisko. Z uwagi na silny rozrost pędów, które są dosyć wiotkie, należy stosować podpory. Możesz także puścić pędy jeżyny bezkolcowej na płoty, kratownice i pergole. Jeżyna bezkolcowa najlepiej rośniej w glebie lekko kwaśnej i próchniczej. Zarówno zbytnie przesuszenie, jak i nadmierna wilgoć nie wpływają pozytywnie na rozwój tego krzewu. Jeśli zdecydujesz się na więcej, niż jeden krzew w swoim ogrodzie, posadź krzewy w odległości co najmniej dwumetrowej. Jeżynę można sadzić wiosną i jesienią, z pojemników przez cały sezon. Jeśli sadzisz krzewy jesienią, pamiętaj o usypaniu wokół sadzonki kopczyków z kory sosnowej lub trociny. Ponieważ jeżyna nie jest zbyt odporna na silne mrozy, zadbaj o jej zabezpieczenie na zimę.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Nie tylko gleba i stanowisko determinują obfitość plonów, ale także podcinanie pędów. Pod koniec lata, po owocowaniu, należy wyciąć pędy na których wcześniej były owoce. Należy także usunąć pędy chore, słabe i uschnięte. Pozostałe, zdrowe pędy kładziemy na ziemi i zabezpieczamy przed przemarznięciem. Możemy zrobić to formując kopczyki albo przykryć słomą, gałęziami iglaków lub liśćmi. Kolejne cięcie przeprowadź wiosną. Wybierz najsilniejsze pędy krzewu, a pozostałe wytnij. Dobrze jest nie dopuszczać do zbytniego zagęszczenia młodych pędów, ponieważ obniża to w znacznym stopniu plenność rośliny.

Jeśli lubisz jeżyny, ale dotychczas odstraszało Cię męczące zbieranie owoców wśród kolczastych pędów, jeżyna bezkolcowa jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Poza walorami smakowymi i zdrowotnymi, rozpięta na płotach czy kratkach, może stanowić dekorację Twojego ogrodu.

jeżyna bezkolcowa
jeżyna bezkolcowa czarna
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel