Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jemioła - właściwości symboliczne i lecznicze

2020-01-13
Jemioła - właściwości symboliczne i lecznicze

Jemioła

Jemioła pospolita to popularny u nas pasożyt, którego znają nawet dzieci. Ten półpasożyt porasta drzewa liściaste, nierzadko też iglaste i podprowadza z nich wodę i sole mineralne. A co najważniejsze, to po ścięciu nie brązowieje. Jemioła pospolita nazywana bywa miotłą widźmy, kozim chwastem lub zielem druidów, często pojawia się w naszych domach jako świąteczna dekoracja.

Jemioła pospolita obecnie w naszych domach ma stałe miejsce wśród kolorowych lampek, choinki i pierników.

Młodszemu pokoleniu kojarzy się głównie z angielskim zwyczajem "skradnięcia buziaka" pod zawieszoną u sufitu gałązką. Ale to nie wszystko, co można powiedzieć o jemiole. Jest jedną z nielicznych roślin, z którą wiąże się ogrom wierzeń, mitów i przesądów. A jakie Wy znacie?

Jemioła - legendy i ciekawostki

- Przed wiekami uważano tę roślinę za dar od Boga i zbierano je z najwyższą czcią. Wierzono, że ochrania ona przed złymi mocami, wprowadza bogactwo i szczęście do naszych domów oraz sprzyja zakochanym.

- Pocałunek pod jemiołą - popularny trend zapoczątkowany w XVII w Anglii z niezwykle prostą zasadą: mianowicie kobieta będąca z mężczyzną pod jemiołą nie może mu odmówić pocałunku. Jeśli nie daj Boże odmówi - to spadną na nią nieszczęście. A w najgorszym przypadku zostanie ona sama. Pocałunek pod gałązką jemioły miał również umacniać miłość i zapewniać trwałość związków.

- Jemioły kiedyś nie ścinano, a strącano z drzewa, a następnie wieszano przed wejściem do domu. Dzięki temu chroniła ona domowników przed pechem, niechcianymi gośćmi oraz złem, jednocześnie przyciągała dobrych ludzi. Powieszona wewnątrz domu zapewniała jego mieszkańcom zdrowie i szczęście.

- Najczęściej spotkać możemy ja na topolach i brzozach, rzadziej na dębach czy sosnach. Jemioła pospolita rosnąca na dębach była najbardziej czczona przez druidach.

- To bożonarodzeniowe drzewko-choinka, wyparło z obiegu w XVII wieku zawieszaną dawniej jemiołę!

- W domu są trzy miejsca, gdzie należy powiesić jemiołę przed Świętami Bożego Narodzenia. Pierwszym z nich jest kuchnia. Gdzie winna wisieć nad źródłem ognia: nad kominkiem czy piecem kuchennym. Zapewni w ten sposób ochronę przed piorunami i pożarem. Następne miejsce to wejście, gdzie winna ona witać gości i ochronić domostwo przed złymi mocami i złodziejami. Trzecim miejscem, gdzie powinna znaleźć miejsce jemioła to miejsce nad stołem. Wisząca w tym punkcie jemioła przyniesie szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Życzenia wypowiadane pod nią mogą się spełnić, ale warunkiem jest to, iż mają być one szczere. Ponadto pod jemiołą warto godzić się z bliskimi - zgoda ustanowiona przy jemiole będzie niezniszczalna i trwała.

- Aby spełniło się wszystko, to co przeczytaliście w artykule, jemioła musi być powieszona nie później jak 24 grudnia przed pierwszą gwiazdką!

- I co ważne - zielonych gałązek czy też całego krzewu nie możemy wyrzucić po świętach. Musimy jemiołę zasuszyć i przechować do następnych świat! W innym przypadku szlak może trafić nasze "jemiołowe profity". O ile gałązkę uda się przechować, o tyle całego naręcza może być problematyczne. Mamy jeszcze jedno wyjście: możemy ją spalić, ale warunkiem jest to, aby zrobić to w Święto Trzech Króli.

jemioła
jemioła pospolita

Jemioła pospolita - właściwości lecznicze

Jemioła pospolita słynie jako lek, który obniża ciśnieni krwi. Oddala on również zawroty głowy, które spowodowane są postępującą miażdżycą. Służy również przy leczeniu innych schorzeń wieku starczego jak demencja, szumy uszne czy przytępienie słuchu. Pomaga także przy uderzeniach gorąca i krwi do głowy cz drętwieniu rąk i nóg. Preparaty na bazie ziela jemioły poprawiają dotlenienie mięśnia sercowego, uprawiają krążenie krwi, poprawiają również pamięć i wzrok.

Co ciekawe, to preparaty te stabilizują pracę trzustki, poprawiają procesy przemiany materii. Warto sięgnąć po nie także przy przeziębieniach, zapaleniu płuc czy uciążliwej grypie. Znajdujące się w zielu jemioły lektyny i wiskotoksyny wykazały działania cytoksyczne - to znaczy, że niszczą komórki nowotworowe. Pobudzają też nasz układ odpornościowy. Jedna uwaga: owoce jemioły są silnie trujące!

jemioła wisząca
jemioła krzew
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel