Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uprawiać truskawki

2020-01-14
Jak uprawiać truskawki

Truskawki

Truskawki – urocze, czerwone owoce są niezaprzeczalnym symbolem polskiego lata. Charakterystyczny zapach i słodki smak od wieków podbijają serca i podniebienia smakoszy, jednak ten nietuzinkowy owoc szturmem wdarł się także ogrodnictwa. Estetyczne sadzonki potrafią nie tylko wzbogacić naszą kuchnię, ale również diametralnie odmienić wygląd ogródka czy balkonu

Sadzenie truskawek

Truskawki to wyjątkowo wdzięczna roślina, która swoje walory przenosi zarówno do kuchni, jak i w ogrodowe pielesze. Truskawkowy sezon jest chyba najbardziej „praktyczny” ze wszystkich sposobów na wzbogacenie domowego ogródka, bo zielone, niewielkie sadzonki truskawek spokojnie można aplikować w grządki albo doniczki przez kilka miesięcy – od wiosny do jesieni. Właściwe dobranie odmiany truskawkowego krzewu ułatwi nam późniejszą pielęgnację rośliny. W przypadku domowej uprawy szczególnie sprawdzają się na przykład Albion, Pinneberry albo truskawka malinowa, które spokojnie można hodować zarówno na grządce, jak i w balkonowej doniczce.

Jak sadzić truskawki

Pozornie niewymagająca roślina, jaką jest truskawka, w rzeczywistości potrzebuje jednak pewnej dozy poświęcenia ze strony domorosłego ogrodnika. By owoc odwdzięczył nam się wyjątkową słodyczą, aromatem i estetycznym wyglądem, konieczne jest zasadzenie go w zgodzie z jego potrzebami. Krzaki najlepiej sadzić w równych rzędach, zachowując między nimi regularne odstępy mniej więcej 25 – 30 cm – takie rozplanowanie pozwoli na swobodny rozrost roślin, a także ułatwi nam pozbycie się pojawiających chwastów.

truskawki
truskaweczki

Pielęgnacja truskawek

Dbałość o szczegóły to sekret udanego hodowania truskawkowych krzaków. Nie każdy domorosły hodowca zdaje sobie sprawę z faktu, że truskawka truskawce nierówna i teoretycznie jednakowe wymagania tych uwielbianych przez Polaków roślin, w rzeczywistości różnicowane są przez indywidualne wymogi poszczególnych odmian. Gdy nasz ogródek albo balkon gotowy jest na przyjęcie truskawkowego gaju musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy najbardziej zależy nam na wczesnym dojrzewaniu owoców, czy może na odporności krzaków względem szkodników i niskich temperatur. Niezależnie jednak od naszych oczekiwań, kluczową kwestią jest regularne podlewanie truskawkowego gaju, usuwanie chwastów i podlewanie nawozami.

Nawożenie truskawek

Truskawki trzeba nawozić regularne, jednak nie za często. By krzaki wzrastały w odpowiednim tempie należy pierwotnie użyźnić glebę, w której rośliny osiądą. Podczas kilku lat hodowli kluczową kwestią jest zapewnienie im właściwego „podkładu”, a ten odnajdziemy w postaci... zwykłego kompostu bądź obornika. Pamiętajmy jednak, że intensywność nawożenia uzależniona jest od ph gleby – zależnie od wysokości współczynnika zakwaszenia zmienia się konieczność intensywności użyźniania i głębokości, na którą musimy wprowadzać nawóz. Zdarza się, że zwykły kompost nie spełni wymogów specyficznej odmiany naszych owoców, a wtedy konieczne będzie wspomaganie się specjalistycznymi nawozami, typu Biopon, Florovit czy Fructus.

truskawki
uprawa truskawek
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel