Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-04-05

Jak sadzić i pielęgnować drzewka owocowe (dla początkujących i nie tylko)

Jeśli kochasz dobre jabłka, gruszki, brzoskwinie czy nawet wiśnie, warto pomyśleć o posadzeniu kilku drzew owocowych na swoim podwórku lub w ogrodzie. Dorastałem w miejscu, gdzie było pełno opuszczonych sadów owocowych, pełnych drzew, które wyglądały dość smutno. Ale to nie przeszkodziło, nam, jako dzieciom, próbującym dostać własny darmowy smakołyk z owocujących drzew, lecz tylko spotykaliśmy małe, twarde, niesmaczne owoce pełne robaków. Zatem dość dużo myślałem, iż uprawianie owoców musi być trudne. Okazuje się jednak, że one potrzebują tylko trochę opieki i nie trzeba zbyt wiele, aby wychować swoje własne, pyszne, zdrowe owoce! Dlatego też napisaliśmy ten krótki poradnik - jest to nasz elementarz jak uprawiać drzewa owocowe ?dla bystrzaków?, mam nadzieję, że nie będziesz tak przestraszony/a jak ja byłem wcześniej. Po tym wszystkim, czy jest cokolwiek lepszego, niż coś słodkiego zrywane z Twojego własnego drzewa, na Twoim własnym podwórku, a do tego wyglądające zdumiewająco i budzące zazdrość u sąsiadów oraz podziw u znajomych?

Jak uprawiać drzewa owocowe:

Sadzenie Drzewek Owocowych:Wybierz rodzaj owoców, odpowiedni do twojego obszaru.Jabłka, gruszki i czereśnie dobrze rosną na północy, zaś drzewa brzoskwiniowe i pomarańczowe na południu.Zrób swoje małe dochodzenie lub zapytaj Nas o poradę.- Sadzonki drzew owocowych potrzebują pełnego słońca-Niektóre drzewa potrzebują zapylacza w celu wykształcenia owoców. To różni się znacznie, więc upewnij się czy dla wybranych odmian potrzebujesz zapylacza czy może są samopłodne.- Drzewa owocowe odsłaniają korzenie wczesną wiosną, a wbijają się w ziemię w trakcie sezonu. Posadź je jak najszybciej po przyniesieniu do domu,-Wykop otwór dwukrotnej wielkości bryły korzeniowej w dobrze osuszonej glebie i postaw drewnianą podpórkę. Wypełnij dziurę wodą i pozostaw do wyschnięcia.-Zasadź drzewo tak, że górna część bryły korzeniowej jest nawet na wierzchu poziomu gleby, wypełnij ziemią i ubijaj swoimi stopami.- Przywiąż drzewo do podpórki, my stosujemy do tego jeden rzep jest to delikatne dla kory i również pozwala węzłowi na trochę luzu, a drzewo może rozwijać mocniej swój pień wraz z ruchem. Usuń podpórkę po drugim roku, i poluzuj wiązanie w miarę rozrostu drzewa. 

Podlewanie i nawożenie

Podlewaj drzewo cotygodniowo przez pierwszy rok, więcej w czasie upałów, jeśli to konieczne. Użyj zrównoważonego, ogólnego nawozu lub jednego specjalnego dla drzew owocowych. Nawozić należy wczesną wiosną dla dobrego wykształcenia owoców.

Sprawdź Największą ofertę drzewek owocowych w internecie

Szkodniki i kontrola chorób 

Profilaktyka i wczesne wykrywanie jest kluczem do utrzymania zdrowotności Twoich drzew owocowych. Spójrzmy prawdzie w oczy, gdy twoje jabłka są pełne robaków, nie ma już odwrotu! Pod koniec zimy, zastosuj na drzewa owocowe oprysk olejem parafinowym, dostępnym w wielu sklepach ogrodniczych i szkółkach - Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu dotyczące tego, czy trzeba powtórzyć oprysk. To jest najważniejsze, co można zrobić, aby zapobiec problemom z robakami. Oprysk dusi jaja i larwy szkodliwych owadów, dzięki czemu nie mają szansy na spowodowanie szkody. Uważaj na każde plagi wiosną i lecz je opryskiem naturalnym lub innym wkrótce po tym jak zobaczysz jakiekolwiek oznaki uszkodzenia. Zobacz zalecane środki ochrony roślin dla drzew owocowych

Przycinanie drzew owocowych 

Większość ludzi panikuje z powodu wszystkich "zasad" przycinania drzew owocowych. Nie jesteś wielkim, handlowym sadownikiem i nie musisz brać tego na poważnie. Ideą przycinania drzew owocowych jest utrzymanie dobrze uformowanego drzewa, a także zachowanie zdrowych plonów. Późnym latem po zbiorze, przytnij ponownie drzewo, aby stworzyć ładny kształt a następnie usuń wszystkie skrzyżowane i połamane gałęzie. To samo można zrobić późną zimą, kiedy drzewa są narażone na uszkodzenia wynikające z warunków atmosferycznych. Wiosną, gdy drzewo owocuje należy zwracać uwagę na potrzebę przerzedzania owoców. Nie tylko przerzedzenie tworzy większe i zdrowsze owoce, ale również pomaga zapobiec ugięcia gałęzi, które mogą się złamać lub mogą być bardziej podatne na gnicie i owady. Pamiętaj, że jeśli nie masz miejsca na hodowle drzew owocowych, istnieje wiele innych opcji. Istnieją odmiany karłowe nadające się do pojemników np. na balkonie lub mniejszej działce przy wejściu do altanki. (O tak, wygląda to naprawdę fajnie!)

Sprawdź największą ofertę Drzewek Owocowych w internecie

Polecane

Morela Somo Plant Pack

Morela Somo Plant Pack

36,00 zł brutto
Śliwa Valor Plant Pack

Śliwa Valor Plant Pack

32,33 zł brutto
Śliwa Amers Plant Pack

Śliwa Amers Plant Pack

37,39 zł brutto
Grusza Amfora Plant Pack

Grusza Amfora Plant Pack

34,80 zł brutto
Śliwa Opal Plant Pack

Śliwa Opal Plant Pack

32,50 zł brutto
Śliwa Diana Plant Pack

Śliwa Diana Plant Pack

37,28 zł brutto
Śliwa Oneida Plant Pack

Śliwa Oneida Plant Pack

32,50 zł brutto
Wiśnia Wanda Plant Pack

Wiśnia Wanda Plant Pack

35,88 zł brutto
Morela Karola Plant Pack

Morela Karola Plant Pack

39,12 zł brutto
Morela Sirena Plant Pack

Morela Sirena Plant Pack

39,44 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel