Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - wiśnia Łutówka

2020-02-19
Drzewka owocowe - wiśnia Łutówka

Wiśnia łutówka

Wiśnia Łutówka to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona wiśnia w Polsce. Jej pochodzenia niestety nie znamy - może yć odmianą francuską lub holenderską, co nie zmienia faktu, że uprawiana jest w każdym kraju, w którym uprawia się wiśnie. Czemu zatem ta wiśnia Łutówka jest taka rozchwytywana? Dziś o tym opowiemy.

Wiśnia Łutówka - jak rośnie

W zależności od podkładki może mieć różny kształt korony. Szczepiona na antypce będzie mieć bardziej poziomy i rozchylający się na boki pokrój korony, natomiast na czereśni ptasiej korona będzie kulista i spiczasta w górę. Całe drzewo rośnie średnio silnie. Łutówka ma tendencję do przewieszania gałęzi i ogołacania się, jak również przesuwania owoców na zewnątrz korony. Dlatego też należy pamiętać o systematycznym skracaniu jej gałęzi, dzięki czemu na roślinie będą wyrastały nowe pędy.

Wiśnia Łutówka - jak owocuje?

Jest odmianą samopylną, czyli do owocowania nie potrzebuje zapylacza, za to sama jest niezłym zapylaczem dla innych wiśni. Młode pędy o których było wspomniane wcześniej będą później krótkopędami owoconośnymi, a ta jak każda inna wiśnia najwięcej płatków kwiatowych ma właśnie na najmłodszych pędach. Należy dbać o to, aby co roku po silnym owocowaniu pojawiło się ak najwięcej młodych przyrostów, aby zapewnić sobie obfite owocowanie również w roku następnym.

Białych kwiatuszków Łutówki możemy podziewać sie dopiero na przełomie kwietnia i maja i odporne sa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jako, że odmiana charakteryzuje się niewielkim ulistnieniem, to kwiaty szczelnie pokrywają gałązki i po zbiorze owoców roślina sprawia wrażenie ogołoconej. Jako, że Łutówka jest odmianą późną, gdyż owoców możemy spodziewać sie do zbioru na przełomie lipca i sierpnia. Owoce sa duże, bo około 5-6g, krwistoczerwone, soczyste i kwaśne. Miąższ jest ciemnoczerwony i dobrze odchodzi od pestki. Na szczęście są mało wrażliwe na pękanie podczas mrozów czy też deszczowej aury.

Jak uprawiamy wiśnię Łutówkę

Największych plonów z tej odmiany możemy oczekiwać gdy ta rośnie na stanowisku słonecznym. Gleba winna być żyzna, lekka i umiarkowanie wilgotna. Jesli mamy glebę podmokłą i gliniastą to uprawa wiśni nam się nie uda. Jest odmianą mrozoodporną, ale lubi atakować ją drobna plamistość liści.

Jakie zastosowanie dla wiśni Łutówki?

Dzieki temu, że jej owoce sa duże, niezwykle soczyste i kwaśne są najczęściej wykorzystywane na przetwory: soki,dzemy, nalewki jak rówwnież do zamrażania, ciast jak i innych łakoci.

Wiśnie - 7 powodów dlaczego warto je jeść?

1.Spożywanie wiśni chroni przed cukrzycą, mają niski indeks glikemiczny.

2.Pomagają lepiej spać, gdyż są źródłem melatoniny.

3.Wiśnie są dobre dla serca, gdyż są bogatym źródłem potasu, który reguluje ciśnienie i tętno krwi oraz zmniejsza ryzyko nadciśnienia.

4.Wiśnie odchudzają! Dzięki jedzeniu możemy zredukować ilość tłuszczyku brzusznego.

5.Wiśnie poprawiają wzrok - antocyjany, które są w nich zawarte biorą udział w regeneracji wzroku jak i ostrość widzenia. Szczególnie polcane osobom pracujących w słabym oświetleniu.

6.Pomagają osobom chorym na Alzheimera - wiśnie bogate sa w antyoksydanty, które to sprytnie spowalniają procesy starzenia, przedłużając sprawność psychiczną i fizyczną. Pomacne sa równeiż przy zwalczaniu stanów zapalnych oraz obniżają poziom złego cholesterolu LDL.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel