Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Śliwa Haganta

2020-01-14
Drzewka owocowe - Śliwa Haganta

Śliwa Haganta - smaczna i odporna

Śliwa Haganta jest niemiecką odmianą, która powstała ze skrzyżowania dwóch plennych odmian śliw, mianowicie odmiany Cacańska Lepotica oraz śliwy Valor.

Śliwa Haganta – charakterystyka

Śliwa Haganta rośnie dość silnie, tworząc rozłożystą koronę. Jest to odmiana niezawodna, która co roku bardzo obficie owocuje. Kwitnienie rozpoczyna wcześnie i zawiązuje bardzo liczne owoce. Śliwki tej odmiany są dość spore, ich waga może być nawet do 80g. W drugiej połowie września na drzewie dojrzewają owoce w kolorze ciemnogranatowym, ponadto ich skórka pokryta jest jasnymi cętkami oraz jasnym nalotem. Dodatkową zaletą jest twarda skórka, co sprawia że owoce dobrze znoszą transport. Miąższ śliwy Haganta jest żółty, w momencie pełnej dojrzałości ciemnieje i jest pomarańczowy. Zwarty, soczysty i bardzo smaczny, prawie całkowicie odchodzący od pestki.

Śliwa Haganta – uprawa

Młode drzewka sadzimy na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru, w dołkach szerszych od systemu korzeniowego sadzonek. Musimy pamiętać o tym, iż miejsce okulizacji, czyli zaszczepienia winno być ponad powierzchnią, gdyż w innym przypadku drzewko może „paść”. Podłoże musi być wilgotne i żyzne, aczkolwiek nie podmokłe. Musimy mieć na uwadze także to, że nie sadzimy śliwy Haganta na ciężkich glebach gliniastych ani madach, jednakże możemy je poprawić poprzez wymieszanie z np. kompostem. Po posadzeniu drzewka, wszystkie jego pędy przycinamy o 1/3 ich długości w celu odciążenia systemu korzeniowego oraz poprawienia równowagi pomiędzy nim, a częścią nadziemną – koronką. Zabieg ten tyczy się przede wszystkim, gdy nasze sadzonki były śliwami kopanymi z gruntu i przeprowadza się go zaraz po posadzeniu. Formowanie drzewek jest bardzo łatwe i wykonuje się je podobnie jak przy jabłoniach. Jednoroczne okulanty, które zazwyczaj są nie rozgałęzione, przycinamy na około 80cm od ziemi, a w roku następnym zaczynamy formować koronę. Drzewkom starszym skracamy przewodnik na około 40cm nad najwyżej położonym pędem, a pędy rosnące poniżej przycinamy na około 50cm od ziemi. W latach późniejszych usuwamy tylko pędy uszkodzone, chore lub zamarłe. Zabieg przycinania wprowadzamy wczesną wiosną, jak już wspomniałam zaraz po posadzeniu. W przypadku, gdy drzewko śliwy Haganta zostało posadzone jesienią, zabieg cięcia odbywa się pierwszej wiosny przed ruszeniem wegetacji. Wiosną także nawozimy śliwy – wymagają one sporej dawki azotu. Możemy obłożyć powierzchnię wokół drzewka obornikiem, ale tak, aby nie dotykał on pnia rośliny.

Śliwa Haganta – zabezpieczanie

Zima zimie nie równa.. Najbardziej niebezpieczne dla roślin (nawet tych mrozoodpornych) są zimy bezśnieżne, bardzo wietrzne i mroźne. Po nastaniu zimy okrywamy drzewka agrowłókniną lub kapturem ochronnym, ale… No właśnie, często drzewka okryte są zbyt wcześnie i niestety nie sprzyja to roślinom. Gdy aura dopisuje, pogoda na plusie, a drzewka zabezpieczone – skończyć się to może tym, że drzewka pod wpływem dodatniej temperatury „ruszą” z wegetacją, następnie przyjdą większe mrozy i drzewka mimo okrycia przemarzną. Dlatego też z okryciem czekamy, aż synoptycy zaczną straszyć dużym mrozem. W przypadku odwilży zdejmujemy okrycia roślin, po czym przed nastaniem kolejnych zabezpieczamy ponownie. Tyczy się to wszystkich roślin wrażliwych na mrozy. Ponadto usypujemy kopczyk okrywając miejsce szczepienia. Robimy to po to, aby zabezpieczyć część szlachetną drzewka (w razie przemarznięcia korony drzewko „odbije”). Główne korzenie śliwy Haganta zalegają na głębokości od 10 do 40cm. Wczesną wiosną bardzo niebezpieczne są przymrozki, które wpływają krytycznie na kwiaty i zalążki owoców: dla pąków kwiatowych -4’C, dla kwiatów to -2 do -3’C, a -1’C dla zawiązków owoców.

Śliwa Haganta – resumując

Rewelacyjna krzyżówka bardzo plennych odmian, która owocuje niezawodnie i bardzo obficie. Śliwki smaczne, pestka odchodzi całkowicie od pestki. Idealna do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Śliwa godna uwagi dla każdego.

Śliwa Haganta – zapylacze

Śliwa Haganta, aby owocowała pełną „parą” potrzebuje odmian innych śliw, które będę jej zapylaczami i tu najlepszymi odmianami będą: Cacańska Lepotica, Valor, President, Stanley, Bluefree.

śliwa President
śliwa Stanley
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel